NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Mikróby dokážu premieňať CO2 na bioplasty. Vedcom sa podarilo ich zobraziť

Výskumníci vyvinuli platformu pre zobrazovanie takzvaných biohybridov – mikroorganizmov, ktoré pomocou energie zo slnka premieňajú oxid uhličitý na chemické látky s pridanou hodnotou.

Mikróby dokážu premieňať CO2 na bioplasty. Vedcom sa podarilo ich zobraziť

Foto: Pexels

Baktérie premieňajú CO2 na bioplasty

V oblasti udržateľnej výroby produktov šetrných k životnému prostrediu sú čoraz silnejším hráčom baktérie. V uplynulých rokoch sa vedcom podarilo vyvinúť polovodičové biohybridy, ktoré zlučujú energiu živých systémov so schopnosťou polovodičov zachytávať svetlo. 

Inými slovami ide o mikroorganizmy, ktoré využívajú solárnu energiu na premenu oxidu uhličitého na chemické produkty s pridanou hodnotou, napríklad na bioplasty alebo biopalivá. Ako presne tieto malé komplexné systémy fungujú a či je možné ich prispôsobiť a vylepšiť, však dlho nebolo jasné. 

Výskumníci z Cornell University predstavili multimodálnu platformu na zobrazovanie biohybridov na úrovni jednotlivých buniek, ktorej cieľom je objasniť, ako pracujú a ako ich možno vylepšiť pre efektívnejšiu premenu energie.

Dokážu zobrazovať jednotlivé bunky

Profesor Peng Chen, ktorý viedol výskumný projekt, uvádza, že výskum v oblasti biohybridov sa väčšinou realizuje na zhluku baktérií. V princípe sa sleduje, aké celkové množstvo chemikálií s pridanou hodnotou určitý veľký počet buniek vyprodukuje a dôraz sa kladie na kolektívne správanie buniek viac ako na štúdium mechanizmov, ktoré umožňujú túto zložitú chemickú premenu.

„Biológia je veľmi heterogénna a jednotlivé bunky sa môžu veľmi líšiť, preto, ak im chceme lepšie porozumieť, musíme ich merať na úrovni jednej bunky. Z tohto dôvodu prinášame kvantitatívne hodnotenia správania proteínov a mechanické vysvetlenie toho, ako dochádza k prenosu elektrónov z polovodiča na bunku baktérie,“ vysvetľuje vedec.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pri Trnave otvorili novú kompostáreň na bioodpad

Pri Trnave otvorili novú kompostáreň na bioodpad

Zariadenie na spracovanie zeleného aj kuchynského bioodpadu bude využívať združenie obcí v regióne.

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Aliancia rozšírenej zodpovednosti výrobcov, kde jedným zo zakladajúcich členov je OZV ENVI-PAK od roku 2013, rozvíja klimaticky zodpovedné obehové hospodárstvo.

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Energetický koncern vsádza na chemickú recykláciu.

X
X
X
X