Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Názor. Pozorne čítajte zmluvu, ktorú podpisujete s OZV

OZV môže znenie ktorejkoľvek prílohy, upraviť, dokonca úplne nahradiť. Pri podpise zmluvy si preto treba dať pozor.

Zuzana Pašková

Zuzana Pašková | Fto: ENVI-PAK

Inflácia a zdražovanie sú síce už tak často spomínané témy, že môžu znieť ako obohratá platňa, ale cítiť ich na každom kroku – keď nakupujeme, platíme za služby či energie. Bolo by zázrakom, keby sa netýkala aj plnenia povinností v rámci rozšírenej zodpovednosti výrobcov.

Vyzerá však, že niektorým OZV sa tento zázrak podaril. Zdá sa, že sa ich ceny dodávateľov, ktoré stúpajú, nedotýkajú. Je to ale skutočne tak? Nie je v tom nejaký háčik? Pre netrpezlivých prezradím, že je.

Keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú.

Cenová ponuka je atraktívna, čo na tom, že je na rok 2023, a výrobca má podpísať zmluvu platnú od 1.1.2024.

Zmluvu uzatvára s povinnosťou zotrvať v OZV minimálne dva roky, sadzby sú lákavé, povie si a spolieha sa, že pri ich zmene urobí nový tender a vyberie si inú OZV. Veď v zmluve je uvedené, že sa dá meniť len dodatkami s podpisom oboch strán.

Ak pravda, zmluva na mieste, kde každý čaká už len maličkosti o počte podpísaných kópií, neuvádza, že všetko je inak. Ak nepoľaví v pozornosti, zrazu sa dozvie  „doplňujúcu“ informáciu, že OZV môže znenie ktorejkoľvek prílohy (áno, aj tej s cenníkom) upraviť, dokonca úplne nahradiť, doručí ju výrobcovi a voila – zrazu je tu platné nové znenie a s ním aj nové sadzby.

Že to nie je možné, veď v zmluve stojí, že sa dá meniť len obojstranne podpísanými dodatkami? Kdeže – toto spoľahlivo mení veta, že v prípade príloh zmluvy to neplatí.

Dajte si preto pozor na to, čo podpisujete. Lebo už viete, že keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú. Len niekedy falošne.

Zuzana Pašková
Sales Director, OZV ENVI- PAK


Pozn.: Článok je názorovým príspevkom zaslaným redakcii. Postoje prezentované v ňom môžu, ale nemusia vyjadrovať názor redakcie Odpady-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Chemická recyklácia plastov nebude konkurenciou pre odpadárov ani energetikov, myslí si zástupca rafinérie

Chemická recyklácia plastov nebude konkurenciou pre odpadárov ani energetikov, myslí si zástupca rafinérie

Z nádob s plastovým odpadom si zoberieme iba časť. Zvyšok, vhodný pre energetické využitie, bude mať konštantnejšiu kvalitu, vraví Vojtěch Lambl zo spoločnosti Orlen Unipetrol.

Pribúda fotovoltického odpadu, hlási envirorezort. Skokový nárast však ešte len príde

Pribúda fotovoltického odpadu, hlási envirorezort. Skokový nárast však ešte len príde

Ročne na Slovensku pribúdajú tisíce ton nových solárnych panelov, ukazuje štatistika MŽP SR. Raz z nich bude odpad.

Treba sa pripraviť na pokles zmesového odpadu. Obce musia zvyšovať triedenie, mieni expert

Treba sa pripraviť na pokles zmesového odpadu. Obce musia zvyšovať triedenie, mieni expert

To, že sme boli 30 rokov zvyknutí na rast produkcie zmesového odpadu, neznamená, že to tak bude naďalej, vraví Petr Havelka, riaditeľ Českej asociácie odpadového hospodárstva.