Názor. Pozorne čítajte zmluvu, ktorú podpisujete s OZV (píše Zuzana Pašková) | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Názor. Pozorne čítajte zmluvu, ktorú podpisujete s OZV

OZV môže znenie ktorejkoľvek prílohy, upraviť, dokonca úplne nahradiť. Pri podpise zmluvy si preto treba dať pozor.

Zuzana Pašková

Zuzana Pašková | Fto: ENVI-PAK

Inflácia a zdražovanie sú síce už tak často spomínané témy, že môžu znieť ako obohratá platňa, ale cítiť ich na každom kroku – keď nakupujeme, platíme za služby či energie. Bolo by zázrakom, keby sa netýkala aj plnenia povinností v rámci rozšírenej zodpovednosti výrobcov.

Vyzerá však, že niektorým OZV sa tento zázrak podaril. Zdá sa, že sa ich ceny dodávateľov, ktoré stúpajú, nedotýkajú. Je to ale skutočne tak? Nie je v tom nejaký háčik? Pre netrpezlivých prezradím, že je.

Keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú.

Cenová ponuka je atraktívna, čo na tom, že je na rok 2023, a výrobca má podpísať zmluvu platnú od 1.1.2024.

Zmluvu uzatvára s povinnosťou zotrvať v OZV minimálne dva roky, sadzby sú lákavé, povie si a spolieha sa, že pri ich zmene urobí nový tender a vyberie si inú OZV. Veď v zmluve je uvedené, že sa dá meniť len dodatkami s podpisom oboch strán.

Ak pravda, zmluva na mieste, kde každý čaká už len maličkosti o počte podpísaných kópií, neuvádza, že všetko je inak. Ak nepoľaví v pozornosti, zrazu sa dozvie  „doplňujúcu“ informáciu, že OZV môže znenie ktorejkoľvek prílohy (áno, aj tej s cenníkom) upraviť, dokonca úplne nahradiť, doručí ju výrobcovi a voila – zrazu je tu platné nové znenie a s ním aj nové sadzby.

Že to nie je možné, veď v zmluve stojí, že sa dá meniť len obojstranne podpísanými dodatkami? Kdeže – toto spoľahlivo mení veta, že v prípade príloh zmluvy to neplatí.

Dajte si preto pozor na to, čo podpisujete. Lebo už viete, že keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú. Len niekedy falošne.

Zuzana Pašková
Sales Director, OZV ENVI- PAK


Pozn.: Článok je názorovým príspevkom zaslaným redakcii. Postoje prezentované v ňom môžu, ale nemusia vyjadrovať názor redakcie Odpady-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako mestá a obce triedia kuchynský odpad? Tu sú najnovšie čísla (+MAPA)

Ako mestá a obce triedia kuchynský odpad? Tu sú najnovšie čísla (+MAPA)

Kým niektoré veľké mestá v štatistike prepadli, našli sa obce, ktoré vykázali aj stovky zhodnotených ton.

Bioodpad nebudú všetci triediť ideálne. Hľadajme reálne riešenia, apeluje Únia miest

Bioodpad nebudú všetci triediť ideálne. Hľadajme reálne riešenia, apeluje Únia miest

Model zberu kuchynského odpadu v meste Partizánske nemožno realizovať v každom meste, vraví zástupkyňa samosprávneho združenia.

Ako môže obec zaviesť váženie komunálneho odpadu (PRÁVNY POHĽAD)

Ako môže obec zaviesť váženie komunálneho odpadu (PRÁVNY POHĽAD)

Zavedenie váženého zberu komunálneho odpadu má pre obce viacero prínosov. Píše Paulína Šlauková z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland.