Domácnosti aj výrobcovia na Slovensku prispievajú na odpadové hospodárstvo násobne menej ako v krajinách, kde sa na skládky nespoliehajú.
Zmena systému nakladania s komunálnym odpadom, ktorá vyžaduje odklonenie od skládok a väčšie materiálové a energetické využívanie, ako aj recykláciu a opätovné zhodnocovanie odpadu, nie je zadarmo. Odborníci z odpadového hospodárstva dlhodobo upozorňujú na zvyšovanie nákladov a nárast poplatkov za odpad, ktorý platia domácnosti.
Ak chceme rovnaké technológie a postupy pri nakladaní s odpadom ako existujú v západnej Európe, tieto možno kúpiť, postaviť a začať používať bez problémov. Problém je, že náklady bude musieť niekto zaplatiť. A súčasné príjmy z poplatkov za odpad vo väčšine miest a obcí Slovenska často nepokrývajú ani zber a odvoz smetí na skládku, teda najlacnejší spôsob spracovania zmesového komunálneho odpadu.
V článku sa dozviete:
- od čoho závisí výška poplatku za odpad v Nemecku a koľko v priemere platia tamojšie domácnosti,
- o koľko menej platia za odpad slovenské domácnosti,
- prečo podľa odborníkov nemožno pri súčasných cenách za odpad očakávať výrazne iné nakladanie so zmesovým komunálnym odpadom,
- prečo rastú náklady na odpad,
- akú cestu ekologizácie odpadového hospodárstva vidí predstaviteľ samosprávneho združenia.
Ak by sa Slovensko malo aspoň priblížiť v štandardoch nakladania s odpadom vyspelejším krajinám, poplatok za odpad by musel zo súčasnej úrovne 30 – 40 eur na obyvateľa a rok stúpnuť niekoľkonásobne.
V Nemecku štvornásobne vyšší poplatok
Roman Malček, konateľ spoločnosti Redox dáva za príklad domácnosť v dvojizbovom byte v nemeckom Kolíne. Za odpad sa platí podľa výmery nehnuteľnosti, nie počtu osôb. Pri rozlohe 71 m2 platí domácnosť 325 eur, čo pri dvojčlennej domácnosti znamená 160 eur na osobu. To je zhruba štyrikrát viac než výška priemerného poplatku na Slovensku. Násobne viac stojí odpad aj v Rakúsku.
„Ak sme prijali záväzok nakladania s odpadom tak ako je to v celej EÚ, pričom má ísť o rovnakú metodiku, technológie, dopravné riešenia, spôsoby materiálového alebo energetického zhodnocovania a plniť trvrdé limity, tak nie je možné na Slovensku vyriešiť tento problém pri 4-násobne nižšom financovaní,“ uviedol počas konferencie TA3 „Odpad: príležitosť alebo hrozba“, kde partnerom bol aj Odpady-portal.sk.
Zostáva vám 44% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.