NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Stúpla tvorba odpadu aj recyklácia. Zmena metodiky prepísala slovenské štatistiky

Začali sa evidovať nové druhy odpadov, ktoré predtým do štatistiky nevstupovali. Väčšina z nich sa recykluje, čo Slovensku dvíha celkovú mieru recyklácie.

komunálny odpad

Foto: Odpady-portal.sk

 • Aktuality |  18.09.2023 |  Radovan Potočár

Zmena v evidencii kovového odpadu skokovo zvýšila celkové množstvo komunálneho odpadu, ktoré Slovensko oficiálne vykazuje, a spolu s tým tiež mieru recyklácie. K tomu sa pridali aj ďalšie faktory, ktoré v štatistikách jednak navýšili produkciu odpadu, ako i jeho recykláciu.

Poukazuje na to nová štúdia „Ako von zo smetiska,“ ktorú minulý týždeň publikoval Inštitút environmentálnej politiky (EIP), analytický útvar Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR).

SEWA Zber elektroodpadu

Téme sme sa na Odpady-portal.sk podrobnejšie venovali už v máji. Teraz sme sa bližšie pozreli na závery nového materiálu IEP.

V článku sa dozviete:

 • čo priniesla zmena v evidencii komunálnych odpadov,
 • aké úpravy zvýšili oficiálne čísla o produkcii odpadu,
 • ako by vyzerali súčasné štatistiky o odpadoch podľa starej metodiky.

Kovov v komunálne pribudlo 37-násobne

Tvorba komunálneho odpadu a zároveň aj jeho recyklácia začali na Slovensku podľa oficiálnych štatistík rýchlo stúpať najmä od roku 2016. Miera recyklácie od toto roku rástla v priemere o sedem percentuálnych bodov ročne.

Práve v roku 2016 pritom nadobudol účinnosť nový zákon o odpadoch, ktorý priniesol viacero zmien, vrátane efektívnejšieho presadzovania rozšírenej zodpovednosti výrobcov. Okrem toho však došlo aj k významnej zmene v evidencii nahlasovaných kovov zo zberných dvorov či zberní a výkupní odpadov.

„Odpady z kovov sa tak zvýšili z priemerných 2,2 kg na obyvateľa v rokoch 2010 - 2014 až na 82 kg na obyvateľa v roku 2021. Zároveň v rokoch 2016 - 2018 narástla miera recyklácie skokovo v priemere o 7 percentuálnych bodov ročne, pričom takmer polovica tohto nárastu prislúcha k nárastu recyklácie kovov,“ vysvetľuje IEP.

 
 

Zostáva vám 54% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

 1. info@odpadovyhospodar.sk18.09.2023 (14:18)
  takto sa to robí. naprávame čísla už od 2016. vykúpené kovy povinne ako 20 čísla, výpočet miery triedenia KO, výkupy kovov od firiem ako od občanov, toto nám výrazne pomohlo v štatistikách. Nie že oveľa viac triedime od domu k domu. Inak zaujímavé ako do toho zarátali aj ten kuchynský BIO, to je mi novinka. Ten komunálny odpad z iných zdrojov je tiež fajn finta i keď smola veci je že sa z toho štát raduje, ale financujú si to sami firmy, hoci by mal systém RZV. Ale hlavne že sú čísla pekné a ideálne bez veľkej roboty. Ešte aj ten BIO odpad v kompostéroch treba započítať do slovenských štatistík a PRIATELIA budú mať zas o jeden tromf v rukáve, proti spaľovniam :-) Teda čísla nám rastú, len rastie aj celková produkcia :-)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring odpadového hospodárstva | 15. - 21. 7. 2024

Monitoring odpadového hospodárstva | 15. - 21. 7. 2024

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

Jesenná konferencia ENVIROMANAGEMENT ponúka ďalšie atraktívne témy

Jesenná konferencia ENVIROMANAGEMENT ponúka ďalšie atraktívne témy

Konferencia každý rok ponúka možnosť dozvedieť sa viac o odborných témach ovplyvňujúcich odpadový a recyklačný priemysel.

Monitoring odpadového hospodárstva | 8. - 14. 7. 2024

Monitoring odpadového hospodárstva | 8. - 14. 7. 2024

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

X
X
X
X