Slovenské domácnosti podľa štatistík tvoria takmer 500 kg na hlavu. Bez zmeny v metodike by to bolo výrazne menej.
Predchádzať vzniku odpadu je hlavnou prioritou hierarchie odpadového hospodárstva. Tá stanovuje, že základnou úlohou environmentálnej politiky je, aby odpadu vzniklo čo najmenej. Až následne prichádzajú na rad ďalšie stupne „pyramídy,“ ktoré hovoria o opätovnom použití, recyklácii, energetickom využití a skládkovaní.
Slovensku sa však kľúčový cieľ odpadového hospodárstva nedarí plniť. Najnovšie na to upozorňujú aj analytici z Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) spadajúceho pod rezort životného prostredia. Poukazujú, že produkcia odpadu z domácností na Slovensku neustále rastie. V roku 2021 pripadalo na jedného obyvateľa už takmer 500 kg komunálneho odpadu, čím sa Slovensko priblížilo k priemeru EÚ.
Za rastúcou produkciou odpadu z domácností však nemusí byť len vyššia životná úroveň a s ňou spojený nárast spotreby. Ministerskí analytici vidia dôvod aj v evidencii odpadu. Tá sa pred ôsmimi rokmi zmenila tak, že jedna zo zložiek komunálneho odpadu zaznamenala 37-násobný nárast. Na tému sme sa pozreli bližšie.
V článku sa dozviete:
- ako sa na Slovensku v uplynulých rokoch vyvíja tvorba odpadu,
- ktorá zložka odpadu zaznamenala v štatistikách skokový nárast,
- ako sa zmenila evidencia odpadu,
- aká by bola tvorba odpadu na Slovensku bez tejto zmeny.
Odpadu pribúda najmä od roku 2016
Odpadu z domácností na Slovensku v uplynulých rokoch kontinuálne pribúda. Podľa posledných dostupných dát Štatistického úradu SR za rok 2021 dosiahla celková produkcia komunálneho odpadu viac než 2,7 mil. ton.
V prepočte na hlavu tvorba komunálneho odpadu v roku 2021 dosahovala 496 kg/obyv. Slovensko sa tak opäť priblížilo k priemeru krajín EÚ, ktorý v predminulom roku podľa Eurostatu predstavoval 530 kg na obyvateľa.
Nižšiu tvorbu komunálneho odpadu než Slovensko vykázalo deväť krajín, medzi inými susedné Maďarsko (416 kg/obyv.) a Poľsko (362 kg/obyv.), ale aj Švédsko (418 kg/obyv.) či Španielsko (472 kg/obyv.).
Z pohľadu na dlhšie časové obdobie pritom vyplýva, že Slovensko patrí k rekordérom EÚ v tom, ako rýchlo tvorba komunálneho odpadu rastie. Od roku 2015 do 2021 stúpla z úrovne 329 kg/obyv. na 496 kg/obyv., čo predstavuje nárast o viac ako 50 %. Na druhej strane priemerná produkcia odpadu v štátoch EÚ v tom istom období stúpla len o 10 % zo 480 kg/obyv. na 530 kg/obyv. Väčší nárast v tvorbe komunálneho odpadu od roku 2015 zaznamenalo len susedné Česko, kde išlo až o 80 %.
V prípade Slovenska je nepretržitý nárast v tvorbe komunálneho odpadu badať od roku 2013 a najvýraznejšie potom od roku 2016. Od tohto roku pritom začalo citeľne stúpať aj množstvo komunálnych odpadov z triedeného zberu.
Práve od roku 2016 pritom nadobudol účinnosť nový zákon o odpadoch, s ktorým sa začala efektívnejšie presadzovať rozšírená zodpovednosť výrobcov, čo sa odzrkadlilo na lepšom triedení odpadu z domácností.
Zároveň však vstúpila do hry aj jedna zásadná metodická zmena, na ktorú upozorňuje aj ministerský inštitút. V jej dôsledku stúplo množstvo vytriedených zložiek komunálnych odpadov. Spolu s tým však začala výraznejšie rásť aj celková produkcia odpadu.
Bez zmeny v evidencii by sme dosahovali 414 kg/obyv.
Zostáva vám 60% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.