NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Zber elektroodpadu rastie aj vďaka červeno-bielym kontajnerom

V roku 2022 sa prostredníctvom červeno-bielych kontajnerov, rozmiestnených vo vybraných mestách a obciach na Slovensku, vyzbieralo vyše 263 tisíc kilogramov elektroodpadu

Zber elektroodpadu rastie aj vďaka červeno-bielym kontajnerom

Foto: ASEKOL SK

Koncom roka 2022 sa na území Slovenska nachádzalo 323 červeno-bielych kontajnerov na zber drobného elektroodpadu a použitých batérií. Tento počet kontajnerov pokryl 1 097 700 obyvateľov, čo predstavuje 20,14% z celkového počtu obyvateľov Slovenska.

Červeno-biele kontajnery sú špeciálne nádoby na zber elektroodpadu, ktoré ľuďom umožňujú a najmä uľahčujú odovzdanie starých nefunkčných drobných elektrospotrebičov a použitých batérií na recykláciu, ako napríklad fén, žehlička alebo hriankovač.

„Prostredníctvom našich červeno-bielych kontajnerov uľahčujeme zber a zároveň upozorňujeme na problematiku triedenia elektroodpadu, ktorý je taktiež súčasťou našich životov. Občania elektroodpad triedia najmä vtedy, ak sa im možnosti zberu zjednodušia“, povedal smerom k projektu červeno-bielych kontajnerov konateľ spoločnosti ASEKOL SK, Ronald Blaho.

V roku 2022 sa vďaka červeno-bielym kontajnerom vyzbieralo 263 013 kg elektroodpadu a použitých batérií, čo v priemere predstavuje 0,24 kg na jedného obyvateľa. Prvenstvo v zbere elektroodpadu patrí mestu Banská Bystrica, ktorému sa podarilo vyzbierať 30 624 kg elektroodpad a ako jedinému mestu sa Banskej Bystrici podarilo vyzbierať viac elektroodpadu než v roku 2021, a to až o 5 530 kg viac. Za Banskou Bystricou sa umiestnilo mesto Trenčín, ktoré vyzbieralo 13 862 kg elektroodpadu, nasledovalo mesto Zvolen s vyzbieraným elektroodpadom s hmotnosťou 12 390 kg.

Elektroodpad s hmotnosťou 263 ton predstavuje približne 223 ton surovín, ktoré sa vďaka recyklácii opäť vrátia do obehu a nemusia sa ťažiť v prírode. Okrem toho vďaka recyklácii tohto množstva elektroodpadu ušetríme vyše 45 tisíc litrov ropy a viac ako 24 milióna litrov vody. Takéto množstvo vody by naplnilo takmer 10 plaveckých bazénov.

Červeno-biele kontajnery pribúdajú aj v roku 2023

Aj v roku 2023 umiestňovala OZV ASEKOL SK nové červeno-biele kontajnery. K dnešnému dňu je na Slovensku celkom 330 funkčných červeno-bielych kontajnerov, ktoré môžu obyvatelia využívať na zber drobného elektroodpadu.

Medzi najlepšie zbierajúce mestá a obce za prvý pol rok 2023 patrí Banská Bystrica s vyzbieraným množstvom 15 659 kg elektroodpadu, na druhom mieste je Trenčín s množstvom 7 976 kg a na treťom mieste je Považská Bystrica s vyzbieraným množstvom 6 852 kg elektroodpadu.

Za prvý polrok bolo zrealizovaných až 834 zvozov z červeno-bielych kontajnerov a vyzbieraných 137 186 kg elektroodpadu.

Červeno-biele kontajnery slúžia na zber drobného elektroodpadu, ktorý sa bez problémov zmestí do vhadzovacieho otvoru. Z času na čas sa stane, že okrem elektroodpadu v kontajneroch skončia aj kľúče alebo aktívny mobil od občanov, ktorí ich omylom do kontajnera vhodia. Ak sa takáto nepríjemnosť stane, je pravdepodobné, že dôjde k poškodeniu vhodeného elektrozariadenia aj k strate kľúčov, a to najmä pri výsype kontajnera. Pri využívaní kontajnerov preto treba byť opatrní.

Elektroodpad a použité batérie by nemali končiť na skládkach a preto sa stále snažíme na Slovensku rozširovať sieť zberných miest aj o nové červeno-biele kontajnery.

O spoločnosti

ASEKOL SK je neziskovo hospodáriaca organizácia, ktorá od roku 2010 zabezpečuje na Slovensku nakladanie s elektroodpadom, použitými batériami a akumulátormi a od roku 2020 i na obaly a neobalové výrobky. ASEKOL SK je najväčšia organizácia zodpovednosti výrobcov pre prenosné batérie a akumulátory na Slovensku.

ASEKOL SK je ako jediná spoločnosť zo Slovenska členom EUCOBAT, asociáciou združujúcou organizácie, ktoré v mene výrobcov zabezpečujú v členských krajinách Európskej únie zber použitých batérií.

OZV ASEKOL SK je komunikačným partnerom denníka Odpady-portal.sk.


Mohlo by vás zaujímať

Vyrásť má najväčšia recyklačná linka na tvrdé plasty. Investori poskytli viac než milión eur

Vyrásť má najväčšia recyklačná linka na tvrdé plasty. Investori poskytli viac než milión eur

Firma chce na západnom Slovensku vybudovať linku už v prvej polovici roka 2024. Do povoľovacieho procesu EIA ešte nevstúpila.

Taraba sa stretol s vedcami, chce vytvoriť komisiu pre odpadové riešenia (+ fact check)

Taraba sa stretol s vedcami, chce vytvoriť komisiu pre odpadové riešenia (+ fact check)

Podľa ministra je Slovensko skládková veľmoc a krajina je odkázaná na pitie kontaminovanej vody z neuzavretých skládok.

Odpad spracujú zahorúca. Na východe vyrastie závod na jeho zhodnotenie

Odpad spracujú zahorúca. Na východe vyrastie závod na jeho zhodnotenie

Projekt podobný martinskému chce skupina zrealizovať neďaleko Michaloviec.