Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Deň komunálnej techniky 2023 bol o novinkách aj aktuálnych témach (FOTO + VIDEO)

Dvadsiatyprvý rok bol v spoločnosti REDOX zlomový v rozšírení sa o segment vlastnej výroby, hovorí majiteľ spoločnosti Roman Malček.

Deň komunálnej techniky 2023 bol o novinkách aj aktuálnych témach

Roman Malček, REDOX | Foto: Odpady-portal.sk

K najprestížnejším udalostiam začiatku každej novej sezóny patrí Deň komunálnej techniky. Tradičné „odpadárske“ podujatie organizované spoločnosťou REDOX sa aj tento rok uskutočnilo vo štvrtok 13. septembra v areáli horského hotela Šachtička pri Banskej Bystrici. Akcia podobne ako vlani pritiahla viac než 200 účastníkov z rôznych odvetví odpadového hospodárstva.

Vyklápače v spolupráci s českým výrobcom

Majiteľ spoločnosti Roman Malček predstavil nový produkt v porftóliu služieb spoločnosti. REDOX sa po prvýkrát pustil do výrobného programu a v spolupráci s českou firmou Pivnička vyrába vyklápače nádob.

Hlavným dôvodom pre vznik vlastného produktu bola snaha ponúknuť na trhu jednoduchšie zariadenia s čo najmenším podielom elektroniky, teda cenovo dostupné. Na Slovensku vyrobila firma tento rok už niekoľko desiatok takýchto zariadení.

Originálne české vyklápače sú na slovenskom trhu už etablované a REDOX ich za dvadsať rokov umiestnil viac než 600 kusov.

„Spolupráca s firmou REDOX trvá už približne dva roky. Začala montážou dielov dovezených z našej firmy, dnes si už vyrába približne 70 percent vlastnými silami,” uviedol Miloš Pivnička z českej firmy vyrábajúcej vyklápače.

Podľa Romana Malčeka je cieľom REDOX-u je presadiť sa s vyklápačmi aj na európskom trhu. Firma je na Slovensku dodávateľom zberových a zvozových vozidiel s nadstavbami nemeckej značky FAUN, ktorá je súčasťou environmentálnej divízie KIRCHHOFF Ecotec.

Smerom k vodíku

Druhou nosnou témou Dňa komunálnej techniky boli vozidlá na alternatívne pohony. REDOX uviedol na trh prvé vozidlo na zemný plyn už v roku v roku 2010 v Žiari nad Hronom, v súčasnosti má teda trinásťročnú skúsenosť s týmto pohonom.

V roku 2011 dodal REDOX prvé plne elektrické vozidlo, firma ponúkla na testovanie na Slovensku vozidlo z Maďarska. Dodávateľ FAUN sa však v súčasnosti sústreďuje na vývoj zariadení na vodíkový pohon, čo súvisí s transformáciou energetiky v Nemecku.

Jaroslav Hirman zo spoločnosti Scania porovnal rôzne druhy alternatívych palív zo skúseností ich spoločnosti.

Ďalšou témou tohtoročného dňa bolo zelené obstarávanie. Roman Malček vysvetľoval jeho úskalia a možnosti riešení pre veľké, ale najmä menšie zvozové spoločnosti.

Povinná úprava odpadov

Najhorúcejšou témou pre spoločnosti nakladajúce s komunálnym odpadom v súčasnosti je úprava odpadov pred skládkovaním. Spoločnosť REDOX realizuje niekoľko projektov biodomov, v ktorých sa špecializuje na spracovanie ťažkej frakcie z úpravy odpadov.

Firma prezentovala skúsenosti so spracovaním ťažkej frakcie, ktorá má veľmi ťažké uplatnenie ako koncovka na trhu. Roman Malček upozornil na niektoré úskalia a podmienky pre spracovanie frakcie, ktorá obsahuje predovšetkým bioodpad.

Pre udržanie rentability tohto procesu bude podľa neho potrebné uskutočniť zásadné legislatívne zmeny, napríklad zvýšiť skládkovú daň.

Znižovanie frekvencie vývozov odpadu

V reakcii na znížené príjmy samospráv, spôsobené minuloročnou zmenou legislatívy, sa viaceré mestá a obce rozhodli riešiť finančné problémy aj znižovaním frekvencie vývozu zmesového komunálneho odpadu, ako aj biologicky rozložiteľného odpadu.

Roman Malček vysvetľoval na príklade jedného mesta skúsenosti s výsledkami po prvých mesiacoch týchto úspor.

Obyvatelia reagovali na zmenu tak, že veľká časť zmesového komunálneho odpadu z rodinných domov sa presunula do kontajnerov v pri bytových domoch. Osobitným problémom je reakcia obyvateľov na zavedenie zberu kuchynského odpadu, keďže prvé dáta naznačujú, že na triedenie ďalšej zložky reflektujú veľmi slabo a tento triedený zber zatiaľ nemá významnejší účinok.

„Žiaľ, ministerstvo zatiaľ neprezentovalo prvé výsledky zberu kuchynského odpadu za minulý rok. Podľa našich skúseností sa v tomto prúde vyzbieralo veľmi málo odpadu,” uviedol R. Malček.

Podľa konateľa spoločnosti sa znižovanie frekvencie odpadu ukazuje byť alternatívou, ktorá sa neoplatí.

V závere odbornej časti podujatia prezentoval Ján Hricko zo spoločnosti REDOX - ENEX polopodzemné kontajnery Molok, ktoré firma dodáva na slovenský trh už od roku 2016, a Juraj Žabka, produktový špecialista spoločnosti MAN Truck & Bus Slovakia, poskytol pohľad na prichádzajúcu generáciu truckov MAN.

Roman Malček v rozhovore pre Odpady-portal.sk:


Pozrite si fotogalériu z podujatia.Mohlo by vás zaujímať

Vyrásť má najväčšia recyklačná linka na tvrdé plasty. Investori poskytli viac než milión eur

Vyrásť má najväčšia recyklačná linka na tvrdé plasty. Investori poskytli viac než milión eur

Firma chce na západnom Slovensku vybudovať linku už v prvej polovici roka 2024. Do povoľovacieho procesu EIA ešte nevstúpila.

Taraba sa stretol s vedcami, chce vytvoriť komisiu pre odpadové riešenia (+ fact check)

Taraba sa stretol s vedcami, chce vytvoriť komisiu pre odpadové riešenia (+ fact check)

Podľa ministra je Slovensko skládková veľmoc a krajina je odkázaná na pitie kontaminovanej vody z neuzavretých skládok.

Odpad spracujú zahorúca. Na východe vyrastie závod na jeho zhodnotenie

Odpad spracujú zahorúca. Na východe vyrastie závod na jeho zhodnotenie

Projekt podobný martinskému chce skupina zrealizovať neďaleko Michaloviec.