Nelegálne skládky stále predstavujú veľký problém miest a obcí aj napriek prísnym postihom. Ako postupovať v prípade ich objavenia? Píše Andrea Mochorovská z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland.
Ako postupovať pri objavení novej nelegálnej skládky? Komu to nahlásiť? Kto zodpovedá za odstránenie skládky, ak nie je známe, kto ju vytvoril? Aké sú kompetencie a povinnosti obcí a okresných úradov? Aké sankcie páchateľovi hrozia? Pozrite si návod, ako postupovať v prípade nájdenia nelegálnej skládky.
Čo je to nelegálna skládka a čo robiť, keď ju objavíte
Skládka odpadov je miesto so zariadením na zneškodňovanie odpadov, kde sa odpady trvalo ukladajú na povrchu zeme alebo do zeme. Za skládku odpadov však možno označiť len také miesto so zariadením na zneškodňovanie odpadov, ktoré má všetky príslušné povolenia v súlade so zákonom o odpadoch.
Zákon o odpadoch nepozná pojem „nelegálna skládka“, avšak pracuje s pojmom „nezákonne uložený odpad“, pod ktorým je myslené umiestnenie odpadu na nehnuteľnosti, ktoré je v rozpore so zákonom o odpadoch.1 Pod nelegálnou skládkou si teda môžeme predstaviť odpad uložený na nehnuteľnosti, ktorá na to nie je určená v zmysle zákona o odpadoch.
Ak objavíte nelegálnu skládku na cudzom pozemku, ako fyzická osoba alebo právnická osoba máte možnosť – nie povinnosť – oznámiť túto skutočnosť obci, v ktorej územnom obvode sa táto nehnuteľnosť nachádza, alebo príslušnému okresnému úradu, odboru starostlivosti o životné prostredie.
Ak nelegálnu skládku objavíte ako vlastník, správca alebo nájomca nehnuteľnosti, na ktorej je odpad nezákonne uložený, máte povinnosť túto skutočnosť oznámiť jednému z vyššie uvedených orgánov do 3 pracovných dní. Za nesplnenie tejto povinnosti môže byť fyzickej osobe uložená pokuta do 1 500 EUR2 a právnickej osobe od 500 EUR do 50 000 EUR.3
Obec alebo okresný úrad, ktorému bola existencia nelegálnej skládky oznámená, informuje o tejto skutočnosti do 7 dní druhého z nich. Okresný úrad vydá odborné vyjadrenie o tom, či rozsah nezákonne umiestneného odpadu nasvedčuje tomu, že bol spáchaný trestný čin. Ak sú takéto skutočnosti zistené, okresný úrad vec postúpi orgánom činným v trestnom konaní. V opačnom prípade okresný úrad začne konanie o určenie zodpovednej osoby za nezákonné uloženie odpadu.
Zisťovanie zodpovednej osoby
Okresný úrad vykoná správne konanie, v ktorom určí osobu zodpovednú za nezákonné uloženie odpadu a zároveň určí osobu povinnú skládku zlikvidovať a zabezpečiť zákonné nakladanie s odpadom. Touto osobou môže byť:
a.) Osoba, ktorá sa dopustila nezákonného uloženia odpadu. Ak príslušný okresný úrad zistí osobu zodpovednú za nezákonné umiestnenie odpadu, určí ju za osobu povinnú zabezpečiť nakladanie s nezákonne umiestneným odpadom a zároveň určí primeranú lehotu na jeho odstránenie. Náklady znáša táto osoba.
b.) Vlastník, správca alebo nájomca nehnuteľnosti, na ktorej sa odpad našiel. Ak úrad nezistí, kto odpad na nehnuteľnosť uložil, zodpovednosť za odstránenie odpadu bude mať vlastník, správca alebo nájomca nehnuteľnosti, avšak len za predpokladu, že zanedbal povinnosť urobiť všetky opatrenia na ochranu svojej nehnuteľnosti alebo ak mal z tohto umiestnenia odpadu majetkový prospech alebo iný prospech. Náklady znáša tento vlastník, správca alebo nájomca.
c.) Obec, okresný úrad alebo dobrovoľník. Ak predchádzajúcim postupom nebolo možné zistiť zodpovednú osobu, okresný úrad určí, že nelegálnu skládku odstráni obec (ak ide o komunálne odpady alebo drobné stavebné odpady) alebo okresný úrad (ak ide o iné odpady) alebo na dobrovoľnej báze držiteľ odpadu, vlastník, správca alebo nájomca nehnuteľnosti. Osoba, ktorá takto zlikviduje nelegálnu skládku, má nárok na náhradu vynaložených nákladov voči osobe, ktorá je zodpovedná za nezákonné umiestnenie odpadu.
Priestupok vs. trestný čin
Z podstaty definície nelegálnej skládky alebo nezákonného uloženia odpadov vyplýva, že muselo dôjsť k porušenia zákona o odpadoch. Konkrétne ide o porušenie § 13 písm. a), ktoré zakazuje uložiť alebo ponechať odpad na inom mieste ako na mieste na to určenom v súlade s týmto zákonom.
Ak sa tohto činu dopustí fyzická osoba, pôjde o priestupok, za ktorý môže byť uložená pokuta do 1 500 EUR.4 Ak sa porušenia dopustí právnická osoba, za tento správny delikt jej môže byť uložená pokuta od d 4 000 EUR do 350 000 EUR.5 Toto porušenie zákona je prejednávané príslušným okresným úradom v správnom konaní.
Založenie nelegálnej skládky však môže predstavovať aj trestný čin proti životnému prostrediu. Ako už bolo spomenuté, ešte predtým, než okresný úrad začne zisťovať osobu zodpovednú za nezákonné uloženie odpadu, stanoví, či okolnosti nasvedčujú tomu, že by mohlo ísť o trestný čin.
Hranicu medzi priestupkom a trestným činom pritom tvorí hodnota škody, ktorá bola skutkom spôsobená alebo ktorá hrozila alebo rozsah tohto činu. Pri trestných činoch proti životnému prostrediu sa škodou rozumie súhrn ekologickej ujmy a majetkovej škody, pričom majetková škoda v sebe zahrnuje aj náklady na uvedenie životného prostredia do predošlého stavu.
Pri trestnom čine neoprávneného nakladania s odpadmi podľa § 302 Trestného zákona sa rozsahom činu rozumie cena, za ktorú sa odpad v čase a v mieste zistenia činu obvykle zbiera, prepravuje, vyváža, dováža, zhodnocuje, zneškodňuje alebo ukladá, a cena za odstránenie odpadu z miesta, ktoré na jeho uloženie nie je určené.6
Ak teda z odborného vyjadrenia okresného úradu vyplýva, že škoda alebo rozsah činu dosahuje aspoň výšku malej škody, teda 266 EUR, okresný úrad prípad odovzdá orgánom činným v trestnom konaní. Výpočet škody alebo rozsahu činu zvyčajne pre okresný úrad vykoná spoločnosť, ktorá má v predmete činnosti nakladanie s odpadmi.
V prípade nelegálnej skládky môže byť skutok vyhodnotený ako trestný čin ohrozenia a poškodenia životného prostredia s trestnou sadzbou odňatia slobody až na tri roky v základnej skutkovej podstate v prípade úmyselného trestného činu. Do úvahy prichádza aj trestný čin neoprávneného nakladania s odpadmi, za ktorý hrozí v základnej skutkovej podstate trest odňatia slobody až na dva roky. Za tieto trestné činy môže byť stíhaná ako fyzická osoba, tak aj právnická osoba.
Napriek prísnym postihom nelegálne skládky stále predstavujú veľký problém miest a obcí. Identifikácia zodpovednej osoby je častokrát nemožná a objasnenosť trestných činov na tomto úseku zostáva stále veľmi nízka.7
1 § 15 ods. zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov
2 § 115 ods. 1 písm. g) a § 115 ods. 2 písm. a) zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov
3 § 117 ods. 1 zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov
4 § 115 ods. 1 písm. c) a § 115 ods. 2 písm. a) zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov
5 § 117 ods. 6 zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov
6 § 124 ods. 3 zákona č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon
7 Správa o stave životného prostredia Slovenskej republiky v roku 2021, dostupné na https://www.enviroportal.sk/uploads/report/11401.pdf [navštívené 9.10.2023]
Mgr. Andrea Mochorovská, advokátska koncipientka
Eversheds Sutherland, advokátska kancelária, s.r.o.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.