NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Ján Chovanec: Úprava odpadov nebude bez ZEVO plniť svoj účel (+ VIDEO)

Mechanicko-biologická úprava odpadov nemá význam tam, kde má využitie ZEVO, hovorí generálny riaditeľ Zväzu odpadového priemyslu Ján Chovanec.

Ján Chovanec

Ján Chovanec | Foto: Odpady-portal.sk

Slovensko čaká od januára budúceho roku zásadná zmena v nakladaní s komunálnym odpadom, kedy na skládku odpadov bude môcť byť uložený len zvyškový odpad z jeho predchádzajúcej úpravy.

S generálnym riaditeľom Zväzu odpadového priemyslu Jánom Chovancom sme sa o tejto téme zhovárali na trinástom ročníku medzinárodnej konferencie ENVIROMANAGEMENT 2023, ktorá sa uskutočnila začiatkom októbra na Štrbskom plese. Podujatie organizuje spoločnosť NMC, spol. s.r.o.

Ak nedôjde k ďalšiemu presunu termínu, odkedy má povinnosť upravovať odpad platiť, potom to podľa Jána Chovanca bude znamenať výrazný nárast skládkovacích poplatkov pre neupravený odpad, ktorých výšku však určí až pripravovaná novela vyhlášky o poplatkoch za uloženie odpadu na skládku. Nárast poplatkov by mohol byť až trojnásobný pre tie subjekty, ktoré nebudú vedieť upraviť odpad.

Ministerstvo nekonalo koncepčne

Ján Chovanec považuje súčasnú situáciu, v ktorej mnohí účastníci trhu s odpadmi nie sú pripravení na úpravu odpadov, za dôsledok chýbajúcej stratégie ministerstva, ako aj vykonávacej vyhlášky.

Podobný postup zvolil envirorezort podľa šéfa zväzu aj pri zavádzaní zberu kuchynského odpadu, kedy ministerstvo vnútilo celoplošný zber bez toho, aby zmapovalo, do akej miery má Slovensko kapacity koncových zariadení na jeho spracovanie a zhodnotenie, a bez toho, aby zdôvodnilo, či je takýto zber potrebný.

„V súčasnosti sa kuchynský odpad na úrovni približne osem percent a podobný výsledok hrozí aj pri úprave odpadov. Na Slovensku nemáme nastavené pravidlá, nechceme sa poučiť z príkladov z Poľska, z Nemecka a nemáme ani vyčlenené eurofondy, no napriek tomu ideme bezhlavo upravovať odpad,” dôvodí J. Chovanec.

Dôsledkom tohto postupu môže byť situácia, kedy sa niektoré subjekty na trhu budú snažiť riešiť problém tým, že budú zmesový komunálny odpad triediť v mobilných zariadeniach a biologicky stabilizovať na otvorenej ploche v režime kompostovania.

Takéto riešenia však podľa Jána Chovanca nie sú prijateľné v iných krajinách, v ktorých musí byť úprava odpadov zabezpečená najlepšími dostupnými technikami, vrátane eliminácie zápachu.

Bez ZEVO to nepôjde

Podnes málo diskutovanou otázkou zostáva, či sa Slovensku podarí znížiť skládkovanie do roku 2035 na 10 percent cestou mechanicko-biologickej úpravy odpadov (MBÚ).

Podľa Jána Chovanca dominuje v zahraničí nakladanie s odpadom, po ktorom odpad po úprave ide zväčša na energetické zhodnotenie. Ľahká frakcia, ktorá má vysokú výhrevnosť, končí v teplárňach alebo v cementárňach, a podsitná frakcia, ktorá obsahuje vysoký podiel biozložky, ide do zariadení na energetické využitie odpadov (ZEVO).

„Toto je aj strategickým výstupom našej Bielej knihy odpadového hospodárstva SR,” vysvetľuje J. Chovanec. Analýzu zverejnil zväz v lete tohto roku, téme sme sa venovali v samostatnom článku.

Naopak, analýza Inštitútu environmentálnej politiky uvažuje o možnosti pokračovania skládkovania stabilizovaného odpadu, teda pôvodnej biozložky komunálneho odpadu, ktorá prešla úpravou.

 
 

Zostáva vám 34% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Energetický koncern vsádza na chemickú recykláciu.

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

V krajine majú viac než stovku zariadení na materiálovú recykláciu odpadov.

Z vriec na odpad vyrábajú nové prepravné fólie

Z vriec na odpad vyrábajú nové prepravné fólie

Plastové vrecia sa doteraz menili na produkt nižšej kvality alebo končili v spaľovni. Nový recyklovaný obal bude drahší.

X
X
X
X