Podľa prezidenta APOH trápia firmy aj spoločnosti nakladajúce s odpadom tri kľúčové problémy, ktoré musí legislatíva urgentne riešiť.
Na jesennom kongrese Združenia organizácií verejných prác (ZOVP) sme sa zhovárali s Petrom Krasnecom, prezidentom Asociácie podnikateľov v odpadovom priemysle (APOH) o aktuálnych problémoch v odpadovom hospodárstve, ako aj o pripravovanej konferencii.
Konferencia Odpady a životné prostredie 2023, ktorú organizuje Asociácia podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH), bude po obsahovej stránke rozdelená na na tri základné témy: úprava odpadov, rozšírená zodpovednosť výrobcov a nebezpečný odpad.
V článku sa dozviete:
- čo bude obsahom konferencie Odpady a životné prostredie,
- aké riešenie pre úpravu odpadov navrhuje APOH,
- akým problémom čelia podnikatelia v odpadovom hospodárstve pri financovaní triedeného zberu,
- aké zmeny navrhuje APOH v rozšírenej zodpovednosti firiem,
- čo spôsobuje nedostatok spracovateľských kapacít na nebezpečný odpad,
- či funguje zber kuchynského odpadu a v akom je konflikte s úpravou odpadov.
Pre úpravu odpadov treba zvýšiť skládkovacie poplatky
Aktuálnej najhorúcejšou témou odpadového hospodárstva na Slovensku je zavedenie povinnej úpravy komunálneho odpadu pred skládkovaním, ktoré má vstúpiť do platnosti 1. januára 2024.
Mnohé odpadové firmy ani samosprávy však na tieto technologické požiadavky nie sú pripravené. Podľa šéfa asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve je možné situáciu dočasne vyriešiť tak, že posunie termín zavedenia povinnosti pre tých, ktorí úpravu odpadov nevedia zabezpečiť.
„Treba to ešte vo vývoji upraviť v legislatívnej norme, lebo nie celé Slovensko je pripravené,” hovorí Peter Krasnec.
Podľa analýz APOH-u nie je pripravených na úpravu odpadov približne 60 % Slovenska. Zvyšná časť by mala začať upravovať odpad, ale takým spôsobom, aby neboli cenovo znevýhodnení voči tým, ktorí nebudú odpad zatiaľ upravovať.
APOH v spolupráci s mestami, obcami a všetkými relevantnými združeniami pripravil materiál pre ministerstvo životného prostredia, ktorý sa týkal fungovania systému.
Spoločnosti, ktoré systém úpravy odpadov nemajú, sú znevýhodnené, ale aspoň cenovo relevantné voči samotnej úprave.
Výsledkom riešenia by malo byť zvýšenie poplatkov za ukladanie odpadov na skládku.
Takáto zmena pravidiel by nezaťažila až tak veľmi peňaženky občanov a zároveň by úprava odpadov mohla fungovať v určitej forme už od 1. januára.
Financovanie triedeného zberu
Druhou témou konferencie Odpady a životné prostredie je rozšírená zodpovednosť výrobcov. Asociáciu v súčasnosti trápi najviac nastavenie systému v prípade obalov a neobalov.
V ostatnom čase sa APOH stretáva v oblasti obalov a neobalov s deficitom finančných prostriedkov a tiež s prechádzaním klientov z jednej organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) na druhú.
Peter Krasnec poukázal na situáciu, kedy jeden menší obchodný reťazec zmenil OZV ako dodávateľa služieb, čo viedlo k problému s financovaním triedeného zberu.
Zostáva vám 60% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.