NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Ako funguje obria triediaca linka na zmesový komunálny odpad v Ostrave (VIDEO)

Generálnym dodávateľom linky za viac ako 11 miliónov eur bola spoločnosť Elkoplast, pre ktorú išlo o jednu z najväčších zákaziek.

triediaca linka

Nová triediaca linka v Ostrave / Foto: Elkoplast

Ostrava ako prvé mesto v Českej republike prednedávnom začala triediť a využívať aj zmesový komunálny odpad (ZKO). Mestská odpadová spoločnosť OZO Ostrava sprevádzkovala novú triediacu linku. V októbri sme o veľkom projekte podrobne informovali aj na Odpady-portal.sk.

Automatická linka stála mestský podnik 280 miliónov českých korún (v prepočte viac ako 11 miliónov eur). Mesto si však od technológie sľubuje veľký prínos. V budúcnosti radnica ráta aj s možnosťou, že zber všetkých triedených zložiek zlúčia do jednej nádoby, čo by bolo komfortnejšie pre obyvateľov. Pokročilá separačná linka by následne odpady dokázala vytriediť.

Väčšinu triedenia zaisťujú automatické separátory, manuálne sa na začiatku linky iba vyberajú rozmerné predmety, ktoré by mohli linku zahlcovať. Ľudské ruky sa však potom používajú ešte aj na finálne dočistenie už vytriedených surovín. Materiálovo využiteľné suroviny tvoria najmä PET fľaše, polyetylénové duté obaly a fólie, polypropylén, Al a FE plechovky, nápojové kartóny a papierová lepenka.

Nová linka v Ostrave | Foto: Elkoplast

Triediacu linku pre mesto Ostrava už začiatkom leta dokončila a následne odovzdal Elkoplast, česká výrobná spoločnosť so štvrťstoročnou tradíciou v oblasti techniky pre zber, prepravu a triedenie odpadov. Okrem materskej Českej republiky pôsobí aj na Slovensku.

„Išlo o jednu z najväčších zákaziek pre Elkoplast, v ktorej sme vystupovali ako generálny dodávateľ, s investíciou v hodnote približne 280 českých korún,“ uviedla spoločnosť na svojom webovom sídle. „Kapacita triediacej linky je 135 ton na jednu pracovnú zmenu.”

Do budúcnosti OZO Ostrava počíta s trojzmennou prevádzkou linky, ktorá by dokázala roztriediť až 66-tisíc ton ZKO a 6-tisíc ton plastov ročne.

Samotnú výstavbu a aj následné fungovanie veľkej triediacej linky Elkoplast predstavil vo videoreporte. Pozrite si ho nižšie.


Spoločnosť Elkoplast je komunikačným partnerom Odpady-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na webinár: Úvod do nového nariadenia o batériách a odpadových batériách

Pozvánka na webinár: Úvod do nového nariadenia o batériách a odpadových batériách

Spoločnosť Inisoft pozýva na webinár s odborníčkou na právo životného prostredia Annamáriou Tóthovou určený všetkým, ktorí sa zaoberajú batériami a odpadovými batériami.

Pozvánka na konferenciu: OBEHOVÉ HOSPODÁRSTVO

Pozvánka na konferenciu: OBEHOVÉ HOSPODÁRSTVO

Organizátor podujatia spolu so spolupracujúcimi inštitúciami pozývajú odbornú verejnosť na medzinárodnú konferenciu, ktorá sa uskutoční v polovici júna v Bratislave.

Na KOSIT si uplatní predkupné právo väčšinový majiteľ

Na KOSIT si uplatní predkupné právo väčšinový majiteľ

Majoritný akcionár košickej odpadovej firmy, spoločnosť Wood Waste Management Ltd., oznámila mestu svoj zámer využiť predkupné právo na 29 % akcií mesta. Dorovnala ponuku skupiny AVE, ktorá patrí do holdingu českého miliardára Daniela Křetínského.