Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Najväčší rozdiel v úprave odpadu na Slovensku a v ČR? Čas na prípravu

Slovensko je jediná krajina v EÚ s fixne stanoveným parametrom GS 21 pre každú zložku upraveného odpadu, vraví Peter Krasnec.

Peter Krasnec

Foto: Odpady-portal.sk

Na Slovensku sa subjekty odpadového hospodárstva musia pripravovať na rýchle zavedenie úpravy odpadov pred skládkovaním, pričom ani necelé dva mesiace pred plánovaným termínom spustenia vlastne nevedia s istotou, či sa mechanicko-biologická úprava bude od nového roka realizovať, ani aké budú podmienky.

Rovnakú povinnosť zavádzajú aj v Česku, no až o veľa rokov neskôr. O zákaze skládkovania odpadu z triediacej linky sa pritom rozhodlo zákonom už v roku 2020. O podobnostiach, odlišnostiach aj problémoch legislatívy úpravy odpadov v oboch krajinách hovoril na konferencii Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve jej prezident Peter Krasnec.

Aj v Česku bude zakázané zneškodňovať odpad s výhrevnosťou viac než 6,5 MJ/kg sušiny. Okrem toho je snaha o postupné znižovanie miery zneškodňovania výstupov z úpravy odpadu, pričom do roku 2030 má pre jednotlivé druhy odpadu dosiahnuť 3-5 %.

V Česku je čas na prípravu, na Slovensku nie

Najväčší rozdiel v legislatíve súvisí s dátumom, od ktorého bude platiť zákaz ukladania využiteľných odpadov na skládku. V Česku má začať platiť až od roku 2030, na Slovensku malo vstúpiť do platnosti prakticky „z roka na rok“. Aj u susedov to pritom posúvali z pôvodného termínu 2027.

„V Česku majú podnikatelia, samosprávy a všetci, ktorých sa úprava odpadu týka, k dispozícii 10 rokov. To je ideálny čas z hľadiska povoľovania projektov a posudzovania vplyvov na životné prostredie, aby vznikli ďalšie ZEVO zariadenia, ktoré aj na Slovensku potrebujeme,“ myslí si P. Krasnec.

 
 

Zostáva vám 72% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Švajčiarsko odmietlo povinné zálohy za nápojové obaly

Švajčiarsko odmietlo povinné zálohy za nápojové obaly

Národná rada vo Švajčiarsku pri svojom hlasovaní dňa 17.4.2013 zamietla návrh na povinné zálohovanie obalov zo skla, hliníka a PET. Podľa jej názoru by to znamenal krok späť v súčasnom úspešnom systéme recyklácie týchto odpadov vo Švajčiarsku.

Ján Chovanec: ZEVO si poradí bez MBÚ linky, opačne to nejde

Ján Chovanec: ZEVO si poradí bez MBÚ linky, opačne to nejde

Ak chceme kapacity na úpravu odpadu, nemôžeme zabúdať na energetické zhodnotenie. Inak sa môže na Slovensku zopakovať slovinský scenár, upozorňuje zástupca odpadového priemyslu.

Najjednoduchšie MBÚ linky veľa benefitov neprinesú, vraví expert

Najjednoduchšie MBÚ linky veľa benefitov neprinesú, vraví expert

Komplexný systém úpravy odpadu je investične náročný, no je to najekologickejšie a prevádzkovo efektívne riešenie, myslí si P. Pajerchin z CEBZ.