NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Poslanci rokovali o programe vlády. Čo povedali o odpadoch a životnom prostredí? (parlamentné spravodajstvo)

V rozprave dominovala ochrana prírody, zmena klímy, ale aj odpadové hospodárstvo.

NR SR

Foto: NR SR

V rozprave k Programovému vyhláseniu vlády SR na roky 2023-2027 vystúpilo niekoľko poslancov aj k témam programu, ktoré sa týkali životného prostredia.

Poslanec Igor Šimko (HLAS - SD) uviedol, že považuje program pre životné prostredie za obsiahly a je spokojný s ministrovým uvedením programu na Výbore pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

„Z môjho pohľadu obsiahli na ministerstve maximum odborných tém. Bola tam obsiahnutá voda, ochrana vodných zdrojov zároveň využitie energetického potenciálu vody, na druhej strane boli obsiahnuté aj envirozáťaže, takisto odpadové hospodárstvo, využitie odpadov v oblasti energetického alebo materiálového zhodnocovania.”

Šimko vníma programové vyhlásenie ako jedno z pragmatických. „Od začiatku tvrdím, že ktokoľvek bude viesť rezort životného prostredia nemusí byť chorobný ochranár, ale má to byť pragmatik, ktorý bude vedieť čo robiť s aj s hospodárstvo a so životným prostredím, aby životné prostredie neprišlo skrátka.”

EE Club

Podľa Hlinu by vláda nemala bojovať proti vlkom

Alojz Hlina (SaS) skritizoval, že do programového vyhlásenia sa dostala aj potenciálna regulácia populácie medveďovov a vlka. 

Vláda v PVV medzi krátkodobými prioritami uvádza: „Vláda zároveň bude uplatňovať princíp nulovej tolerancie výskytu medveďa hnedého a vlka dravého v blízkosti intravilánov miest a obcí a bude vydávať pre zásahové tímy včasné povolania na jeho reguláciu.”

V dlhodobých prioritách chce vláda zistiť počet medveďov: „Vláda zmapuje reálny stav počtu výskytu chránenej šelmy - medveďa hnedého na Slovensku a začne vecný dialóg s Európskou komisiou o preklasifikovaní stupňa ochrany tejto šelmy v prípade, že výsledky preukážu jej premnoženie.”

Hlina so zaradením tejto témy do PVV nesúhlasí. „Čo s tým má chudák vlk, prepracujú sa do programového vyhlásenia vlády, dokonca dvakrát, aj v krátkodobom aj v dlhodobom cieli. To je úplne fantastická krajina, čo my tu riešime, ale okej,” uviedol.

Podľa Hlinu sa z dokumentu zdá, že program pre životné prostredie nerobilo ministerstvo životného prostredia, ale ministerstvo dopravy, alebo hospodárstva.

Problém s útokmi vlkov vyrieši podľa neho to, ak poľovníci nebudú strieľať čuvačov. „Ja chovám ovce a mal som aj čuvača. Poľovníci mi zastrelili toho čuvača. Tak, prosím, povedzte poľovníkom, nech nestrieľajú čuvače, potom nebude problém s vlkmi,” uviedol Hlina.

Poslanec poukázal na to, že vlk plní tú funkciu v lese, ktorú nezvládajú poľovníci, teda reguluje stavy. Skritizoval, že Slovensko zaplatilo poľovníkom dva milióny eur za to, že strieľali diviaky. 

„Celá tá poľovnícka vášeň, tie uniformy a tie halali, to všetko stojí aj peniaze daňových poplatníkov a oni si už pýtajú aj za to, že budú strieľať, čo by mali robiť z pasie a zo záľuby.”

EE Club

Hlina vníma kriticky aj plánované zníženie pokút alebo spoločenskej hodnoty živočíchov a rastlín. Vláda vo svojom programovom vyhlásení uvádza: „Vláda prehodnotí výšku spoločenských hodnôt rastlín a živočíchov, ako aj výšku trestov a priestupkov za environmentálne trestné činy. Rovnako sa vláda rozhodne prehodnotiť byrokratickú a inštitucionálnu náročnosť systému správy životného prostredia s cieľom zvýšiť jeho efektivitu a prínos.”

Obhajobu súčasných výšok pokút postavil na dôležitosti ich odradzujúceho účinku.

Michal Sabo: spaľovne nie sú najlepšie riešenie

Najväčšiu pozornosť venoval programu pre životné prostredie Michal Sabo z Progresívneho Slovenska.

V úvode príspevku pripomenul klimatickú petíciu, ktorú podpísalo vyše 120-tisíc Sloveniek a Slovákov, ale bývalý parlament ju iba vzal na vedomie. „Odvtedy, na našu veľkú škodu, Slovenská republika nijako významne nepokročila ani sa neposunula v klimatických politikách,” uviedol Sabo.

Podľa poslanca je hlavným problémom programu vlády v oblasti klímy to, že ho vláda spomína až v strednodobých prioritách a nie v krátkodobých.

“Vytriezvením je, že vláda sa ku klimatickej zmene v sekcii environmentálnych politík prihlásila až v strednodobých prioritách. To demonštruje, ako táto vláda podceňuje to, čomu nielen ako krajina, ale aj ako spoločenstvo čelíme.”

 
 

Zostáva vám 45% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Prepísali projekt na skládke exministra Vlčana. Má sa rozšíriť viac, plánujú úplne novú kazetu

Prepísali projekt na skládke exministra Vlčana. Má sa rozšíriť viac, plánujú úplne novú kazetu

Aktualizovaný projekt ráta s podstatne väčším rozšírením skládky.

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Konzultácie k zámeru pripojiť sa do ETS potrvajú do začiatku augusta.

Ako bude vyzerať zálohový systém v Česku? Expert z ministerstva priblížil detaily

Ako bude vyzerať zálohový systém v Česku? Expert z ministerstva priblížil detaily

Obce by na systéme zálohovania nemali strácať. U susedov testujú aj možnosť digitálneho zálohovania.

X
X
X
X