Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Výrobcovia fotovoltiky musia plniť ciele pre odpad, ktorý zatiaľ neexistuje. Odborníci upozorňujú na chybnú legislatívu

Ak sa nezmenia legislatívne pravidlá, budú musieť výrobcovia platiť za odpad z fotovoltických elektrozariadení dvakrát.

elektroodpad z fotovoltiky

Ilustračné foto: Depositphotos

Výrobcovia fotovoltických elektrozariadení, teda všetci tí, ktorí uvádzajú na trh tieto produkty, môžu v budúcnosti čeliť zvýšeným nákladom za zhodnotenie odpadu, ktorým sa stanú ich elektrozariadenia. Musia tiež plniť ciele za odpad, ktorý v súčasnosti ešte neexistuje.

Môže za to sporné nastavenie financovania v súčasnej legislatíve, ktorá nereflektuje situáciu s tzv. historickými zariadeniami a skutočnosť, že životnosť týchto zariadení je veľmi dlhá.

V článku sa dozviete:

  • aký problém spôsobuje odpad z fotovoltiky uvedený na trh pred rokom 2016,
  • prečo nie je možné slniť ciele pre elektroodpad z fotovoltických panelov,
  • prečo hrozí výrobcom, že budú platiť dvakrát za zhodnotenie jedného tovaru,
  • čo spôsobuje zber odpadu, ktorý nerealizujú OZV.

Problematike recyklácie fotovoltických panelov na Slovensku sa venovali odborníci na podujatí Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu SAPI Biznis Tuesdays, ktoré sa dnes konalo v Bratislave.

Zákon o odpadoch prikazuje vyzbierať každoročne 65 percent z elektroodpadu, ktorý bol uvedený na trh v predchádzajúcich troch rokoch jeho priemeru.

Pre výrobcov fotovoltických panelov je dôležitý rok uvedenia ich produktov na trh 2016, od ktorého platia nové legislatívne pravidlá, podľa ktorých sú povinní financovať ich zhodnotenie.

MIM / ESONA

Problém s dávno uvedenými panelmi

Veľké množstvá fotovoltických panelov boli na Slovensku inštalované v rokoch 2009-2011, kedy vláda podporila výstavbu fotovoltických elektrární v snahe zvýšiť podiel výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov energie. Ide o tzv. historické panely, ktorých budúca recyklácia nemá vytvorené finančné krytie.

„Za tieto panely nikto nikdy nezaplatil recyklačné poplatky. To znamená, že sa ich niekto bude chcieť zbaviť, bude musieť počítať s nákladmi na recykláciu,” uviedol na podujatí Ronald Blaho, riaditeľ organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) ASEKOL SK.

Nové panely, teda uvedené po roku 2016, sú už klasifikované ako klasické elektrozariadenia a spadajú do kategórie veľkých zariadení. Podľa zákona o odpadoch sú v kategórii 4, teda Veľké zariadenia (s akýmkoľvek vonkajším rozmerom viac ako 50 cm).

Ronald BlahoRonald Blaho na SAPI Biznis Tuesdays | Foto: Odpady-portal.sk

Aj na tieto sa vzťahuje rovnaká povinnosť ako na ostatné elektrozariadenia, napríklad chladničky, práčky, televízory či žiarivky, teda je potrebné vyzbierať elektroodpad zodpovedajúci podielu 65 % priemernej hmotnosti elektrozariadení uvedených na trh v Slovenskej republike v troch predchádzajúcich rokoch.

Ronald Blaho upozornil na to, že takýto elektroodpad nie je možné v prípade FV panelov vyzbierať, pretože tento odpad zatiaľ neexistuje.

„To znamená, že títo výrobcovia nemôžu splniť zákonné ciele”, priblížil šéf OZV ASEKOL SK.

Upozornil tiež na to, že každý výrobca panelov, ktorý je po roku 2016 v tomto zákonnom rámci a nemá zmluvu s organizáciou zodpovednosti výrobcov, alebo si neplní povinnosti individuálne, tak porušuje zákon.

Výrobcom hrozí duplicitné financovanie

Osobitným problémom je súčasné nastavenie legislatívnych pravidiel v oblasti elektroodpadov, ktoré vedie k tomu, že výrobcovia fotovoltických panelov budú musieť platiť za ten istý výrobok dvakrát.

„Peniaze, ktoré plynú od výrobcov do OZV od roku 2015, sa používajú na platenie priebežného systému zberu elektroodpadu, teda za všetko, čo sa zbiera v rámci elektroodpadu,” priblížil R. Blaho.

V čase, kedy sa skončí životnosť fotovoltických panelov a bude potrebné ich recyklovať, tak budú výrobcovia musieť zaplatiť druhýkrát.

V súčasnosti vzniká len veľmi málo odpadu z fotovoltických panelov po skončení životnosti. Ronald Blaho uviedol, že v roku 2022 sa uviedlo na trh 4051 ton panelov, ale vyzbieralo sa len len 70 ton. Splniť cieľ 65 percent je preto nemožné.

Upozornil tiež na to, že nie všetky panely končia v zbere, ktorý zabezpečujú OZV. Tieto toky nevedia organizácie zodpovednosti výrobcov zaistiť. Avšak ani v prípade, že by sa do systému OZV dostali, tak ciele zber pre panely nebude možné splniť, lebo ich stále nebude dostatočné množstvo.

Fotovoltickým panelom, ktoré sa dostali na Slovensko v čase „solárneho boomu” v rokoch 2009-2011, bude čoskoro končiť životnosť. Ronald Blaho upozornil na to, že za tieto panely neboli pri vtedajšej legislatíve zaplatené recyklačné poplatky, no zároveň pomôžu plniť ciele zberu z poplatkov, ktoré zaplatili súčasní výrobcovia.

Na tento problém upozornil aj riaditeľ OZV SEWA Jozef Kozák v rozhovore pre Odpady-portal.sk začiatkom tohto roku.

„Fotovoltické panely sú na Slovensku časovanou bombou. Napriek našim viacerým apelom na ministerstvo, aby túto problematiku začalo riešiť, zatiaľ sa nič neudialo. O pár rokov bude končiť životnosť prvých panelov a hrozí, že nebude mať kto zaplatiť ich zhodnotenie,” priblížil vtedy Jozef Kozák.

jozef kozakJozef Kozák na SAPI Biznis Tuesdays | Foto: Odpady-portal.sk

Výrobcovia vtedy prostredníctvom OZV ponúkli aj riešenie, ktoré podľa nich poskytuje aj smernica o elektroodpade. 

„Môžeme uplatniť dve rôzne metodiky výpočtu cieľa zberu. Okrem tej, ktorú v súčasnosti uplatňujeme, teda vyzbierať 65 % elektroodpadu, je tam aj druhá. Tá pracuje s objemami elektroodpadu, ktorý vznikne, na základe rôznych analýz. Pre fotovoltické panely by sa mohol uplatniť tento spôsob, teda výpočet cieľa zberu na základe vzniku odpadu. Tým by sa zohľadnil fakt, že nábeh vzniku týchto odpadových panelov bude postupný, nie nárazový. Podobným spôsobom k tomu pristúpili napríklad v Poľsku,” uviedol vo februári J. Kozák.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Natočili dokument o zálohovaní na Slovensku. Má inšpirovať v zahraničí

Natočili dokument o zálohovaní na Slovensku. Má inšpirovať v zahraničí

Pri rozbehu slovenského systému pomohla spolupráca stakeholderov, hovorí šéf OZV NATUR-PACK.

Uvádzate na trh drevené palety? Pozor na chybu, ktorá vás môže stáť nemalé peniaze

Uvádzate na trh drevené palety? Pozor na chybu, ktorá vás môže stáť nemalé peniaze

Pri evidencii si treba dať pozor na opakovane použiteľné drevené palety, píše odborníčka z OZV ENVI - PAK.

Kríza recyklácie plastov sa týka aj Slovenska. Hráči na trhu sa zhodujú, že by vlády mali konať

Kríza recyklácie plastov sa týka aj Slovenska. Hráči na trhu sa zhodujú, že by vlády mali konať

Profesionáli v odpadovom hospodárstve poukazujú na nerovnosť podmienok voči importérom, aj na potrebu zásahu vlád.