Niektoré skládky sú už takmer naplnené, inde je väčšina kapacity ešte voľná. Pozreli sme sa na aktuálne dáta o slovenských skládkach.
Na Slovensku je momentálne prevádzkovaných približne 80 skládok odpadov. Väčšina z nich je sústredená v krajoch západného Slovenska.
Vyplýva to z aktuálnych údajov Ministerstva životného prostredia SR. Na údaje envirorezortu a prevádzkované skládky odpadov sme sa pozreli bližšie.
V článku sa dozviete:
- kto sú prevádzkovatelia jednotlivých skládok,
- koľko je na každej skládke aktuálne voľného miesta,
- ako je to so súhlasmi, ktoré skládkam vydali povoľovacie orgány,
- koľko odpadu sa na skládky ročne ukladá.
Kde sú skládky odpadov
Väčšinu z 81 aktívnych skládok, ktoré v súčasnosti eviduje ministerstvo, predstavujú skládky nie nebezpečného odpadu (NNO). Ide o celkovo 65 skládok, na ktoré smeruje napríklad komunálny odpad z domácností.
Zoznam okrem toho zahŕňa aj osem skládok nebezpečného odpadu (NO), ktorý pochádza z priemyselných podnikov a ďalších zdrojov. V ďalších ôsmich prípadoch sú to skládky pre inertný odpad (IO).
Ako znázorňuje mapa, skládky odpadov nie sú na Slovensku rozložené rovnomerne. Najviac ich je v západnej časti krajiny, kde sa tvorí najviac odpadov. V prípade komunálneho odpadu štatistiku vedú Bratislavský, Nitriansky a Trnavský kraj.
Skládky v jednotlivých lokalitách prevádzkujú rôzne súkromné firmy a komunálne podniky, ale aj samosprávy či združenia obcí.
Kompletný zoznam všetkých aktuálne prevádzkovaných skládok nájdete v tabuľke ďalej v texte. Prehľad pri jednotlivých skládkach zahŕňa aj informácie o tom, aké sú ich celkové kapacity a koľko z nich zostáva voľných. Pri každej skládke je zároveň uvedený aj jej aktuálny prevádzkovateľ.
Aké sú voľné kapacity skládok
Aktuálna celková voľná kapacita na všetkých skládkach NNO, NO a IO v súčasnosti podľa údajov ministerstva dosahuje v objemovom vyjadrení viac ako 15 mil. m3.
To, koľko odpadov to predstavuje v hmotnostnom vyjadrení, je pri každej skládke iné. Závisí to najmä od vlastností odpadu a od možností jeho zhutnenia.
„Pri komunálnom odpade je efekt významný. Podľa našich meraní vie buldozér zhutniť približne 0,8 tony odpadu do jedného kubíka, avšak s kompaktorom až do 1,4 tony,“ vysvetľoval v rozhovore pre Odpady-portal.sk Richard Schovanec, expert na ťažkú mechanizáciu a skládkovanie zo spoločnosti Norwit Slovakia. Na druhej strane pri inertnom odpade, ktorý vzniká ako výstup zo spaľovne, alebo stavebnom odpade je efekt zhutnenia oproti komunálnemu odpadu omnoho menší.
Naplnenosť jednotlivých skládok sa rôzni a ako sumarizuje nasledujúca tabuľka, kým na niektorých zostávajú k dispozícii už iba jednotky percent ich celkových kapacít, inde je miesta stále relatívne dosť.
Zostáva vám 41% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.