Plast PDK je možné opakovane rozložiť na stavebné jednotky bez straty pôvodných žiaducich vlastností.
Kalifornskí vedci vyvinuli mikróby, ktoré vyrábajú prísady do recyklovaných plastov. Tie majú potenciál stať sa udržateľnými alternatívami k neobnoviteľným petrochemikáliám, teda látkam, ktoré sa získavajú rafináciou ropy.
Ich výskum potvrdzuje, že existuje možnosť produkovať obnoviteľné a recyklovateľné plasty, ktoré majú navyše ešte lepšie vlastnosti ako tie bežné na báze fosílnych zdrojov.
Nekonečná recyklácia na biologickej báze
Väčšina plastov sa v súčasnosti nedá recyklovať a veľká časť sa vyrába z chemikálií, ktoré znečisťujú životné prostredie a získavajú sa z neobnoviteľných zdrojov. Tím z výskumného strediska Lawrence Berkeley National Laboratory, ktoré spadá pod Kalifornskú univerzitu, prišiel na spôsob, ako by sa táto paradigma mohla zmeniť.
Mikróby, ktoré v laboratóriu vyvinuli, slúžia ako biologický náprotivok látok používaných na výrobu konvenčných plastov, pričom výsledným produktom je donekonečna recyklovateľný plast nazývaný poly(diketoenamín) či skrátene PDK.
Brett Helms, ktorý výskumný projekt viedol, uvádza, že je to prvýkrát, čo sa podarilo integrovať bioprodukty do výroby PDK a zároveň prvýkrát boli pozorované výhody biologických materiálov oproti chemikáliám z fosílnych zdrojov, či už vo vlastnostiach materiálu alebo nákladoch na jeho veľkokapacitnú výrobu.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.