Zisťovali sme, ako sa ministerstvo pod novým vedením stavia k chemickej recyklácii.
Ambiciózne recyklačné ciele nepôjde splniť bez toho, aby sa do ich dosahovania zapojila aj chemická recyklácia. V reakcii na otázky Odpady-portal.sk to uviedol rezort životného prostredia.
Chemická recyklácia je v odpadovom hospodárstve diskutovanou témou hlavne v súvislosti so spracovaním plastového odpadu a sprísnením recyklačných cieľov. Už čoskoro má pritom vstúpiť do hry vstúpiť európske nariadenie o obaloch, ktoré zavedie množstvo nových požiadaviek.
České ministerstvo životného prostredia začiatkom decembra v súvislosti s chemickou recykláciou zverejnilo metodický dokument, ktorý obsahuje aj jej pracovnú definíciu. Jedným z problémov totiž je, že v európskej legislatíve aj národných predpisoch chemická recyklácia stále nemá definíciu.
O čo ide
Chemická recyklácia vo všeobecnosti predstavuje proces, pri ktorom dochádza k premene odpadových polymérov zmenou ich chemickej štruktúry. Opätovne sa tak získavajú látky, ktoré možno použiť ako suroviny na výrobu plastov alebo iných produktov. Uplatňujú sa pri tom rôzne technológie, akými sú pyrolýza, splyňovanie, depolymerizácia a ďalšie.
Recyklačný trh sa o tieto technológie zaujíma najmä kvôli sprísňovaným cieľom recyklácie. Problémom totiž je, že pre niektoré druhy plastového odpadu kapacity „klasickej“ recyklácie, teda materiálového zhodnocovania, vôbec neexistujú alebo ich nie je dostatok.
Roman Šterbák, projektový manažér Slovenského združenia pre značkové výrobky, vysvetľuje, že návrh nového Nariadenia o obaloch a odpadov z obalov (PPWR) stanovuje veľmi ambiciózne ciele, ktoré budú mať výrobcovia problém splniť bez dostatočnej recyklačnej infraštruktúry. „Veľký problém vnímame najmä v zabezpečení recyklácie niektorých plastových obalov,“ reagoval na našu otázku.
„Aj vzhľadom na trendy v niektorých členských krajinách EÚ ,vrátane Českej republike, vidíme riešenie práve v podpore chemickej recyklácie, ktorá by podľa nás dopomohla k naplneniu stanovených recyklačných cieľov,“ priblížil expert odkazujúc na novú metodiku českého envirorezortu.
Na druhej strane však podľa neho k téme stále zostáva veľa otvorených otázok. „Veríme však, že aj na úrovni MŽP SR sa vytvorí priestor na odbornú diskusiu s cieľom hľadať podporu aj pre takúto formu recyklácie, či už finančne, metodicky alebo úpravou samotnej legislatívy,“ doplnil R. Šterbák.
Čo hovorí MŽP SR
S otázkami sme sa obrátili aj na envirorezort, ktorý problematiku takisto vníma najmä v kontexte sprísňovaných recyklačných cieľov.
Zostáva vám 47% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.