Od roku 2016, kedy bola zavedená rozšírená zodpovednosť výrobcov, narástlo množstvo vytriedených zložiek komunálneho odpadu na trojnásobok a podiel recyklácie už takmer dosahuje priemer EÚ.
Neustále sa zvyšuje miera recyklácie odpadov z obalov, vďaka čomu sa Slovensko radí do prvej desiatky štátov Únie.
Už v roku 2022 sme splnili ciele recyklácie odpadov z obalov stanovené pre rok 2025. Manažment triedeného zberu výrobcami má vysoký podiel na odklone komunálnych odpadov od skládkovania k recyklácii a dáta potvrdzujú, že rozšírená zodpovednosť výrobcov významne prispieva k prechodu z lineárneho hospodárstva na cirkulárne.
Zákon č. 79/2015 Z. z. o odpadoch, ktorý nadobudol účinnosť 1.1.2016, na základe legislatívy EÚ zaviedol nový systém triedeného zberu odpadov z obalov a neobalových výrobkov a nakladania s ním v podmienkach Slovenskej republiky.
Systém vychádza z princípu tzv. rozšírenej zodpovednosti výrobcov (RZV), kedy výrobcovia, ktorí uvádzajú obaly a neobalové výrobky na trh, sú zodpovední za celý životný cyklus takýchto výrobkov.
RZV zavedená zákonom o odpadoch pod riadením výrobcov napreduje a prináša výsledky. Zavedenie princípu RZV tak možno hodnotiť jednoznačne pozitívne, a to z viacerých hľadísk:
- Od roku 2016, kedy bola zavedená RZV na Slovensku, podľa dát Štatistického úradu SR významne narástlo množstvo vytriedených zložiek komunálneho odpadu. Pri porovnaní rokov vidíme rastúci trend, pričom sa v roku 2021 zvýšilo množstvo vytriedených zložiek komunálneho odpadu viac ako trojnásobne v porovnaní s rokom 2015 (pred RZV):
Zdroj: https://www.enviroportal.sk/indicator/detail?id=581
- V roku 2022 bolo celkovo na Slovensku vyzbieraných 305 102 ton vytriedeného komunálneho odpadu. Keď vezmeme do úvahy zber základných zložiek triedeného zberu, to znamená papier, plasty, sklo, kovové obaly a kompozitné obaly na báze lepenky, tak na priemerného obyvateľa SR sa podarilo v roku 2021 vyzbierať 55,97 kg.
- Zároveň rastie podiel recyklácie komunálneho odpadu, na ktorej sa významne podieľajú recyklované odpady z obalov a odpady z neobalových výrobkov vyzbierané v rámci triedeného zberu a patriace pod RZV, pričom od roku 2016 sa miera recyklácie pravidelne zvyšuje, a dosahuje takmer priemer EÚ:
Zdroj: https://www.enviroportal.sk/indicator/detail?id=3501
Rovnako sa neustále zvyšuje miera recyklácie odpadov z obalov. Slovensko tak vďaka RZV dosiahlo v roku 2020 mieru zhodnotenia odpadov z obalov 74,1 % a mieru recyklácie odpadov z obalov 70,8 %, čo nás zaraďuje na popredné priečky EÚ, a to do prvej desiatky. Prekonávame aj našich susedov – Českú republiku či Rakúsko:
Zdroj : https://www.enviroportal.sk/
Zdroj: Eurostat | (1) Odhad Eurostatu; (2) 2020; (3) 2019
Na skládkach v roku 2012 skončilo 73 % komunálneho odpadu, v roku 2016 (spustenie RZV) to bolo 66 %. V roku 2022 evidujeme pokles na 39,4 %. Už v roku 2020 bola po prvý raz v histórii na skládkach uložená menej ako polovica komunálneho odpadu (44,5 %).
K odklonu od skládkovania jednoznačne prispieva vhodne nastavený triedený zber komunálneho odpadu, na ktorom sa podieľajú výrobcovia obalov a výrobcovia neobalových výrobkov prostredníctvom organizácií zodpovednosti výrobcov (OZV). Ide napríklad o vhodne nastavené parametre (frekvencia zberu, počet zberných nádob, a iné) naviazané nielen na legislatívne požiadavky, ale aj na potreby obce, regiónu či
jeho disproporcie.
Plníme ciele EÚ (Výsledky SR bez subjektov s pridelenou individuálnou autorizáciou) – už za rok 2022 sme dosiahli ciele EÚ stanovené pre rok 2025 vo všetkých materiáloch. Pri skle, kovoch a dreve sú splnené dokonca ciele pre rok 2030, pri plastoch a papieri sú taktiež dosiahnuteľné.
Zdroj: Enviroportal (do r. 2020)
- Produkcia komunálneho odpadu oproti roku 2015 významne narástla. V roku 2015 vyprodukoval každý občan Slovenska 348 kg komunálneho odpadu za rok a v roku 2021 to bolo 498 kg. Pre porovnanie, priemerné množstvo komunálneho odpadu na obyvateľa v EÚ v roku 2021 bolo 530 kg. Podľa výsledkov za rok 2022 klesla produkcia komunálneho odpadu v SR na 478 kg na obyvateľa.
Na druhej strane je však potrebné poukázať na to, že zákon o odpadoch, napriek len osemročnej účinnosti, bol k dnešnému dňu takmer tridsaťkrát novelizovaný, pričom viaceré novely boli nesystémové, kontraproduktívne, deformujúce existujúci systém.
Najmä pre posledné volebné obdobie bolo charakteristické tým, že novely boli prijímané bez odbornej diskusie s dotknutými subjektmi a často v skrátenom legislatívnom konaní.
Chýba preto predvídateľnosť a odborná diskusia pri tvorbe legislatívy, ako aj jej tvorba v dostatočnom predstihu.
Výsledkom týchto nie vždy optimálnych zmien bola nielen znížená miera právnej istoty účastníkov trhu, ale často dochádzalo k vzniku nových problémov, ktoré bolo potrebné riešiť, v tom lepšom prípade ďalšími novelami.
Nastavenie systému RZV je potrebné vždy konzultovať so všetkými dotknutými subjektmi, pričom výrobcovia financujúci triedený zber predstavujú významnú časť systému.
Rovnako absentuje transparentnosť a kontrola dát – plnenia povinností výrobcov, zberových spoločností a organizácií zodpovednosti výrobcov pre obaly, čoho následkom je nerovnaké postavenie jednotlivých účastníkov na trhu, t. j. zvýhodnenie niektorých oproti ostatným.
A napokon, značné rezervy vidíme aj v kontrolnej činnosti v oblasti odpadového hospodárstva. Táto by mala byť posilnená a oveľa aktívnejšia ako doteraz.
Aj keď má systém RZV svoje úskalia, nedá sa mu poprieť významný prínos k zvýšenej miere zhodnotenia a recyklácie komunálnych odpadov, ako aj odklonu od skládkovania či zabezpečenie plnenia ambicióznych cieľov EÚ, ktorých dosiahnutie by bez tejto štruktúry bolo omnoho problematickejšie.
Preto veríme v aktívnu spoluprácu s orgánmi štátnej správy, ako aj s jednotlivými účastníkmi trhu, aby sa tento systém vyladil a Slovensko mohlo pokračovať na svojej nastolenej ceste k znižovaniu vplyvu na životné prostredie aj prostredníctvom RZV.
Tento článok vznikol pod gesciou KC OBALY, družstvo, ktoré plní funkcie koordinačného centra pre vyhradený prúd odpadov z obalov a neobalových výrobkov podľa zákona o odpadoch.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.