Technológia rieši hygienické problémy a eliminuje zápach.
Zber kuchynského odpadu z domácností je od roku 2021 povinnosťou pre väčšinu slovenských samospráv. Vďaka výnimke zo zákona sa mu môžu vyhnúť iba obce, ktoré preukážu, že 100 % tohto odpadu sa na ich území kompostuje. Pre všetky ostatné povinnosť triediť kuchynský odpad platí.
Pri nakladaní s týmto odpadom samosprávy v praxi narážajú na rôzne výzvy. Trh odpadového hospodárstva na to reaguje ponukou rôznych riešení. Napríklad elektrických kompostérov, ktoré odpad rýchlo spracujú priamo v mieste vzniku.
Známy výrobca a dodávateľ techniky pre komunálny sektor, spoločnosť MEVA-SK, najnovšie prezentuje ďalšie technologické riešenie. Je ním hygienizačný CSC kontajner. Firma sa o podrobnosti podelila na svojom blogu.
„Zbierate v obci kuchynský bioodpad, no máte problém s jeho následným skladovaním? Prevážať ho do najbližšej biostanice pre vás nie je finančne najefektívnejšie? Možno pre vás máme riešenie. Zamyslite sa, či by pre vás nebolo výhodnejšie spracovať tento bioodpad po vlastnej linke,“ uvádza MEVA-SK.
„Vyzbieraný bioodpad pravdepodobne zvážate raz či dvakrát týždenne a frekvencia zberu komunálneho odpadu sa vám v obci možno vďaka tomu znížila. To však nemusí byť jediná cesta, ako ušetriť. Pokiaľ by ste sa totiž rozhodli neprevážať odpad do biostanice, ale po vlastnej linke si ho spracovať a využiť, mohlo by to byť pre vás tiež mimoriadne zaujímavé,“ tvrdí spoločnosť.
Hygienizačné zariadenie sa podľa dodávateľa hodí pre mestá, obce, ako aj združenia obcí, technické služby, obecné podniky, zberné dvory či kompostárne.
Nakladanie odpadu do kontajnera | Foto: MEVA-SK
Technológia je súčasťou komplexného programu pre bioodpad, ktoré zahŕňa ponuku nádob a súvisiacej techniky. Špecializovaný kontajner disponuje technológiou, ktorá rieši hygienické problémy aj emisie, vďaka čomu je eliminovaný zápach.
„Bioodpad sa v ňom rozloží v priebehu jedného až štyroch týždňov – v závislosti od druhu odpadu,“ konštatuje MEVA-SK s tým, že kontajner sa hodí na spracovanie biologicky rozložiteľného odpadu, kuchynského a reštauračného odpadu, kalu či jatočného odpadu.
K hlavným výhodám kontajnera dodávateľ zaraďuje nastavenie prevzdušňovania či monitorovanie teploty. Prednosťou zariadenie je aj kontrola stavu naplnenia. Kontajner poskytuje kapacitu 10 – 35 m3 a ročne si poradí so spracovaním 800 ton odpadov.
Čo všetko CSC kontajner spracuje?
Biologický odpad - odpad, ktorý je schopný rozložiť sa anaeróbnym spôsobom alebo aeróbnym spôsobom, ako je najmä odpad z potravín, odpad z papiera a lepenky, odpad zo záhrad a parkov.
Kuchynský a reštauračný odpad - všetok potravinový odpad vrátane použitého potravinárskeho oleja, ktorý vzniká v reštauráciách, stravovacích zariadeniach a kuchyniach: šupky z čistenia zeleniny a ovocia, kávové a čajové zvyšky, vaječné škrupiny, starý chlieb, zvyšky jedla, škrupinky z orechov, papierové vrecká znečistené zeleninou, ovocím, maslom, potraviny po záručnej dobe alebo inak znehodnotené, novinový papier, nespracované zostatky surovín, neskonzumované zostatky pokrmov a potravín rastlinného ale i živočíšneho pôvodu.
Kal - je vedľajším produktom čistenia odpadových vôd a priemyselných procesov.
Jatočný odpad - zahŕňa i perie a iné keratinové odpady.
Spoločnosť MEVA-SK je komunikačným partnerom Odpady-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.