NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Koľko textilu sa v EÚ nepoužije? Štúdia odhaľuje zaujímavé čísla

Agentúra odporúča politikom konkrétne kroky na zníženie produkcie textilu, ktorý sa nikdy nepoužije.

nepoužitý textil

Foto: Odpady-portal.sk

Európska environmentálna agentúra vydala tento týždeň nový študijný materiál, v ktorom sa zaoberá objemami a ničením vráteného a nepredaného textilu v európskom obehovom hospodárstve.

Publikácia poskytuje prehľad existujúcich poznatkov a trendov o objemoch a zničení vráteného a nepredaného textilu v Európe, ale venuje sa aj národným legislatívam a navrhuje opatrenia pre politiky. Odkaz na štúdiu nájdete v závere článku.

Kľúčové zistenia

Agentúra vo svojej tlačovej správe sumarizuje hlavné zistenia do týchto bodov:

  • Autori štúdie odhadujú, že 4 až 9 % všetkých textilných výrobkov uvedených na trh v Európe sa pred použitím zničí, čo predstavuje 264 000 až 594 000 ton zničeného textilu ročne.
  • V Európe sa priemerná miera vrátenia oblečenia zakúpeného online odhaduje na 20 %, to znamená, že každé piate oblečenie predané online sa vráti.
  • Miera vrátenia výrobkov predávaných online je až trikrát vyššia ako v prípade výrobkov predávaných v kamenných obchodoch. Autori odhadujú, že 22 až 43 %, teda v priemere tretina všetkého vráteného oblečenia zakúpeného online, sa nakoniec zničí.
  • O objemoch a podieloch textilných výrobkov, ktoré zostávajú nepredané, je k dispozícii menej informácií. Priemerný podiel nepredaných textilných výrobkov zistený vo výskumnej literatúre je 21 %, pričom časť z nich tvoria vrátené odevy. Odhaduje sa, že približne jedna pätina z 21 % nepredaných zásob sa nakoniec zničí.

Odpady-portal.sk, Energie-portal.sk a Voda-portal.sk

Dopyt po textile sa po covide vrátil

V roku 2022 sa textilný a odevný sektor EÚ vrátil na úroveň pred pandémiou COVID-19 s obratom 167 miliárd eur, čo predstavuje nárast o 14 % v porovnaní s rokom 2021.

V roku 2022 minuli domácnosti v EÚ na oblečenie približne 282 miliárd eur, čo predstavuje v priemere 630 eur na obyvateľa, a na obuv 68 miliárd eur, čo je v celkovom objeme a v bežných cenách nárast o 15 % oproti predchádzajúcemu roku.

Problémom je online predaj

Online predaj textilu rastie každoročne nielen v Európskej únii. V roku 2020 predstavoval podiel textilu a odevov predaných online 11 %, čo je viac ako dvojnásobok oproti roku 2009, keď bol 5 %.

Práve oblečenie (vrátane športového oblečenia), obuv a doplnky pritom tvoria najväčší podiel výrobkov nakupovaných online v EÚ. V roku 2020 si položky v tejto kategórii objednalo 68 % nakupujúcich cez internet.

Nepoužitie oblečenia kúpeného online paradoxne podporuje legislatíva EÚ, pre ktorú majú spotrebitelia, ktorí si zakúpili výrobok alebo službu online, právo zrušiť a vrátiť svoju objednávku do 14 dní bez udania dôvodu, zatiaľ čo v “kamenných” prevádzkach takáto možnosť neexistuje.

Výsledkom je, že miera vrátenia výrobkov predávaných online je až trikrát vyššia ako v prípade výrobkov predávaných v kamenných obchodoch.

Spomedzi online nakupujúcich v EÚ uvádza až 14 %, že za posledný mesiac vrátili nejaký tovar. Autori upozorňujú na to, že tieto vrátené výrobky majú nižšiu opätovnú návratnosť do predaja.

Nepredaný textil v Európe

Podľa autorov je významným problémom aj vysoký podiel textilu, ktorý sa nepredá: či už v dôsledku nadmerných zásob, alebo rýchlo sa meniacej módy.

„O objeme textilných výrobkov, ktoré sa nepredajú, je k dispozícii len málo informácií. Z dostupných zdrojov vyplýva, že celkovo je priemerný podiel nepredaných textilných výrobkov 21 %,” uvádzajú autori.

Odporúčania pre vládu

Autori štúdie vydali tiež niekoľko odporúčaní pre vlády, politické opatrenia na zamedzenie ničenia nepredaného textilu.

Vo vzťahu k výrobcom:

 
 

Zostáva vám 32% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Odpady pripravia na ďalšie spracovanie. V Zlatých Moravciach plánujú nové zariadenie

Odpady pripravia na ďalšie spracovanie. V Zlatých Moravciach plánujú nové zariadenie

Za miliónovou investíciou stojí známe meno.

Chemická recyklácia plastov je budúcnosť. Kto zaspí, ten príde o miesto na trhu

Chemická recyklácia plastov je budúcnosť. Kto zaspí, ten príde o miesto na trhu

Kto teraz investuje do chemickej recyklácie plastov, môže zajtra ovládnuť trh. Ostatní riskujú, že im ujde vlak, tvrdia analytici.

Prečo to sem vozia? Poslanci diskutovali o zákaze dovozu RAO (parlamentné spravodajstvo)

Prečo to sem vozia? Poslanci diskutovali o zákaze dovozu RAO (parlamentné spravodajstvo)

Ľubomír Galko sa pokúsil vrátiť zákaz spaľovania rádioaktívneho odpadu na Slovensku. V rozprave diskutoval s opozičným poslancom.

X
X
X
X