Sú nebezpečné a idú proti cirkulárnej ekonomike, odkazujú organizácie Bruselu. Poukazujú aj na free-riding mnohých výrobcov, ktorí neplatia za zhodnocovanie.
Elektronické cigarety boli vyvinuté a patentované v Číne už v roku 2006 a v rovnakom roku boli prvýkrát uvedené na európsky trh ako alternatívna ku klasickým tabakovým cigaretám. Novinkou v tomto segmente sú však jednorazové e-cigarety. V EÚ sa predávajú od roku 2019.
Na Odpady-portal.sk sme o týchto výrobkoch na jedno použitie písali už vlani, a to v súvislosti s množiacimi sa požiarmi v recyklačných závodoch. Zástupcovia rôznych odvetví odpadového hospodárstva teraz v spoločnom stanovisku žiadajú, aby boli jednorazové e-cigarety v EÚ úplne zakázané, a to najneskôr do konca tohto roka.
Dôvodom na zákaz podľa odpadárov nie sú len spomínané požiare a negatívne dopady na zdravie, ale aj ďalšie nepriaznivé vplyvy na životné prostredie. Technológia podľa predstaviteľov odvetvia ide proti cieľom obehového hospodárstva.
Pod spoločnú výzvu sa podpísalo osem organizácií, vrátane Európskej asociácie odpadového hospodárstva (FEAD), Konfederácie európskeho recyklačného priemyslu (EuRIC) či Konfederácie európskych zariadení na energetické zhodnocovanie odpadu (CEWEP).
Upozorňujú na free-riding výrobcov
E-cigarety napájajú externé alebo interné lítiové batérie, pričom väčšinu externých batérií je možné dobíjať pomocou nabíjačky a interné batérie sú dobíjacie čiastočne, a to podľa typu zariadenia. Avšak vnútorné batérie vo väčšine zariadení, ktoré sú na jedno použitie, dobíjať nemožno.
Hoci prvé modely elektronických cigariet mali krátku životnosť batérie, predaje medziročne exponenciálne rástli. V roku 2019 dosiahli celosvetové tržby vo výške 19,3 miliárd dolárov. Dizajn produktu sa vyvíjal s väčšou kapacitou batérie a dĺžkou používania.
V závislosti na konštrukčných rozdieloch sa tieto zariadenia skladajú z atomizéra, zdroja energie (lítiovej batérie) a nádoby. Sú pritom zložené z materiálov ako oceľ, hliník, meď alebo lítium. Obsahujú aj plastové obaly s brómovanými spomaľovačmi horenia (POP).
Zostáva vám 56% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.