„Tento jav nie je vždy vnímaný pozitívne, pretože môže viesť k obavám z politizácie verejných podnikov a môže mať negatívny vplyv na ich efektivitu a transparentnosť,” odpovedala umelá inteligencia na otázku, aké riziká nesie výmena vedúcich pracovníkov vo verejnej správe po nástupe novej vlády.
AI uviedla so zdrojmi aj niekoľko príkladov krajín, v ktorých vláda ani parlament nemôžu priamo ovplyvňovať to, kto bude viesť nejakú verejnú organizáciu. Napríklad Švédsko, Kanada či Spojené kráľovstvo.
Podobne tak v mnohých krajinách nemôže vláda priamo ovplyvňovať to, kto bude viesť firmu, ktorú vlastní štát.
Slovensko v tomto smere nie je krajinou západných mravov, a tak ministri v hospodárskych rezortoch rozbehli po nástupe novej vlády vlnu vyhadzovaní vedúcich pracovníkov aj riaditeľov firiem.
V nových vládach to nie je ojedinelý postup, skôr zlá tradícia. Štvrté vedenie Slovenského plynárenského priemyslu za päť rokov či výmeny riaditeľov sekcií na životnom prostredí sú len jedným z množstva príkladov. Bez akejkoľvek ochoty ministrov vysvetliť verejnosti dôvody rýchlych rozhodnutí.
V našich končinách to skrátka neprekvapuje. Nie je to nelegálne a v niektorých prípadoch možno existujú vážne argumenty.
Ak to však robia členovia novej vlády len pár dní po nástupe do funkcie a nemajú zrozumiteľný dôvod, ktorý by vedeli odkomunikovať, tak tým vystavujú verejnosti svoje ministerské topánky, z ktorých trčí slama.
Nástup štvrtej vlády Roberta Fica sa začal hromadnou výmenou kádrov a schválením programového vyhlásenia, ktoré v energetike navrhuje liečiť zhubný vplyv štátu jeho ďalším posilnením. V rezorte životného prostredia sľubuje viac vládnych investícií, na ktoré štát nemá, ale aj zľahka pozitívny signál racionálnejšieho prístupu k plneniu cieľov, ktoré má Slovensko v odpadovom hospodárstve, než to bolo počas vedenia rezortu Jánom Budajom.
Má však táto vláda predpoklady na zásadnejšie reformy smerom k fungujúcemu a štíhlemu štátu? Vo voľbách uspela preto, lebo dávkovala hrubý populizmus, ktorý šíril nenávisť voči menšinám, fiktívnym nepriateľom a neváhal ohrozovať geopolitické ukotvenie Slovenska medzi slobodnými krajinami.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.