Recyklačný priemysel v Európe bije na poplach: výroba recyklovaného materiálu sa zastavila. Recyklátori navrhujú prísne opatrenia.
Dopyt po recyklovanom plaste je zo strany priemyslu, ktorý vyrába plastové produkty, nedostatočný na to, aby boli recyklačné firmy v zisku.
Tvrdí to holandské združenie pre odpadové hospodárstvo (DWMA), ktoré minulý týždeň upozornilo na to, že nielen holandské, ale aj ostatné zariadenia na triedenie a recykláciu plastov v Európe čelia veľkým ťažkostiam.
Obrat v recyklácii stagnuje, zásoby plastového odpadu sa zvyšujú a recyklačné spoločnosti ukončujú výrobu.
Príčinou tohto problému je podľa DWMA lacný dovoz primárneho plastu z Ázie a Ameriky. Odvetvie poslalo naliehavý list ministerke životného prostredia Vivianne Heijnenovej s tromi návrhmi, ktorým sa venujeme ďalej v texte.
Veolia zatvorila prevádzku
Kríze odvetvia recyklácie plastov sa venuje aj článok v nemeckom denníku Welt zo začiatku marca.
"Trh s plastovými recyklátmi je v hlbokej kríze," cituje Herwarta Wilmsa, viceprezidenta Spolkového združenia nemeckého priemyslu odpadov, vody a recyklácie (BDE). "Štruktúry sa kontrolujú a v mnohých prípadoch sa už rušia," uviedol.
Príkladom je závod na recykláciu PET v Rostocku, ktorý viac ako 20 rokov vyrábal granulát z PET fliaš. Jeho vlastník, priemyselný gigant Veolia, ho na prelome rokov zatvoril.
Veolia odôvodnila zrušenie závodu v Rostocku "nedostatkom dlhodobej istoty" zo strany nápojového priemyslu a obchodu.
„Toto náročné rozhodnutie vychádza z odhadu trhu. V spolupráci s nápojovým priemyslom a/alebo maloobchodníkmi sa nepodarilo zabezpečiť predaj recyklovaného PET. Predpokladom uzavretia PET slučky je ochota všetkých účastníkov trhu podieľať sa na dlhodobej perspektíve nákupu recyklovaného PET za ekonomických podmienok. V tejto nestabilnej atmosfére nie je pre spoločnosť Veolia možná trvalá a ekonomická prevádzka závodu na recykláciu PET,” uvádza Veolia.
Osobitným problémom pre európskych spracovateľov je aj rastúci dovoz recyklovaných plastov, ktorý ohrozuje recyklačný priemysel EÚ a nezamýšľaným dôsledkom môže byť zvyšovanie celkovej uhlíkovej stopy. S odvolaním na novú štúdiu to konštatuje združenie európskych recyklátorov Plastics Recyclers Europe (PRE), téme sme sa venovali vo februári.
Podrvené PET fľaše | Ilustračné foto: Odpady-portal.sk
Kontroverzné plasty z Ázie
Na zložitú situáciu s plastmi upozornilo koncom februára aj európske združenie recyklačného priemyslu EuRIC.
Dovoz lacných plastov, a to tak primárnych, ako aj plastov označených ako recyklované, podľa nich neprispieva k cieľom obehového hospodárstva v EÚ.
Upozorňujú na to, že tieto plasty, ktoré sú dovážané najmä z Ázie, sa spracúvajú za podmienok, ktoré nespĺňajú normy EÚ, pričom v ich domovských krajinách je tlak na obehovosť materiálov obmedzený.
Nevyrábajú sa z plastového odpadu EÚ a krajiny, z ktorých pochádzajú, nezaviedli ciele obehového hospodárstva ako EÚ.
„V dôsledku toho sú európske spoločnosti zaoberajúce sa recykláciou plastov, napriek tomu, že investovali stovky miliónov eur do splnenia cieľov obehového hospodárstva, v súčasnosti nútené pracovať pod úrovňou svojej výrobnej kapacity, pričom v roku 2024 nie sú žiadne náznaky oživenia, pokiaľ ide o ceny recyklátov,” uvádza EuRIC.
Povinnosť recyklovaného obsahu
Zostáva vám 41% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.