Európski ekoaktivisti si objednali analýzu vzoriek, ktoré odobrali v blízkosti (spolu)spaľovne na východnom Slovensku a pri ZEVO v Holandsku.
Organizácie Zero Waste Europe a ToxicoWatch Foundation zverejnili dve štúdie z biomonitorovacieho výskumu, ktorý zistil vysoké hladiny perzistentných organických látok v potravinách v blízkosti (spolu)spaľovní odpadov na Slovensku a v Holandsku.
Štúdie, ktoré sú súčasťou projektu Zero Waste Europe s názvom True Toxic Toll, sa zameriavajú na Slovensko a Holandsko. Sú však súčasťou väčšieho výskumného projektu biomonitoringu, ktorý zahŕňa päť krajín Európy: okrem vyššie zmienených aj Belgicko, Španielsko a Francúzsko.
V odobratých vzorkách sa zisťovala prítomnosť perzistentných organických látok (Persistent organic pollutants - POPs) v okolí zariadení, pričom vzorkami boli napríklad vajcia od kurčiat z dvora, vegetácia, ovocie, strešný prach, voda a sedimenty.
Skúmali vzorky aj pri slovenskej cementárni
Výskum v okolí cementárne spoločnosti Danucem Slovensko v Turni nad Bodvou iniciovalo občianske združenie Zelený živel, ktoré sa v roku 2023 obrátilo na sieť Zero Waste Europe a nadáciu ToxicoWatch s podnetom na nezávislý výskum depozície perzistentných organických látok (POP), ako sú dioxíny (PCDD/F/dl-PCB), polycyklických aromatických uhľovodíkov (PAH) a PFAS, ako aj ťažkých kovov.
Uvádza to správa z výskumu, ktorú si môžete stiahnuť v závere článku.
„V prípade zariadenia v Turni nad Bodvou na Slovensku sa zistilo, že vajcia, ihličie a mach v okolí vykazujú výrazne vysoké koncentrácie dioxínov a PFAS. Najmä hodnoty dioxínov vo vajíčkach v Zádieli prekračujú limity EÚ o 300 %,” tvrdí v tlačovej správe Zero Waste Europe.
Zároveň však združenie konštatuje, že pôvodca zvýšených hodnôt nie je známy.
„Na úplné pochopenie zdrojov a spôsobov ukladania týchto kontaminantov je nevyhnutný ďalší výskum. Okrem toho je dôležité neprehliadnuť ďalšie potenciálne faktory, ktoré môžu POPs ovplyvniť,” uvádzajú aktivisti.
Zvýšené hladiny PFAS boli zistené v povrchových vodných tokoch v blízkosti cementárenskej pece a v sedimentoch. Vzorky machu vykazujú podľa Zero Waste Europe jedny z najvyšších zaznamenaných hodnôt ťažkých kovov v Európe.
Podobné výsledky aj v Holandsku
Zostáva vám 37% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.