Európsky parlament sumarizuje svoje aktivity pre obmedzovanie vzniku potravinového odpadu.
Plytvanie potravinami zostáva jednou z hlavných prekážok na ceste k obehovému hospodárstvu.
Napriek tomu, že v EÚ žije viac ako 37 miliónov ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť kvalitné jedlo každý druhý deň, odhaduje sa, že až okolo 10 % potravín, ktoré sú k dispozícii spotrebiteľom v EÚ, sa vyhodí.
Zníženie plytvania potravinami a potravinových strát sú dva hlavné ciele EÚ pri dosahovaní obehového hospodárstva do roku 2050.
Príčiny plytvania potravinami
Nedostatočné plánovanie nákupov a jedál, "menej vábne" ovocie a zelenina, impulzívne nákupy v dôsledku akcií v supermarketoch, nevhodná veľkosť obalov sú len niektoré z príčin plytvania potravinami v domácnostiach, ktoré tvoria väčšinu potravinového odpadu.
Štandardizované porcie a nadhodnotenie počtu hostí patria medzi príčiny plytvania potravinami v reštauráciách a stravovacích službách.
Podľa štúdie, ktorú vypracovala Európska komisia, je jednou z príčin plytvania potravinami aj označovanie dátumu spotreby na potravinách, napríklad "spotrebujte do" a "minimálna trvanlivosť". Zlepšenie označovania by potenciálne mohlo pomôcť znížiť plytvanie potravinami až o 10 %.
Prečo je dôležité znižovať plytvanie potravinami?
Zníženie plytvania potravinami je potrebné aj na boj proti zmene klímy. Predstavuje približne 16 % všetkých skleníkových plynov z potravinového systému EÚ. Podľa Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) výroba a preprava potravín, ktoré sa neskôr vyhodia, predstavuje 8 % celosvetových emisií skleníkových plynov.
Ak by sa potravinový odpad kategorizoval ako krajina, bol by treťou krajinou s najväčšími emisiami na svete. Znížením plytvania potravinami by domácnosti a podniky mohli ušetriť nemalé prostriedky.
Európska legislatíva na zníženie množstva potravinového odpadu
Medzi ciele stratégie "z farmy na stôl" (z anglického Farm to Fork) patrí jasnejšie označovanie dátumov a zastavenie ich nesprávneho používania a tým dosiahnutie zníženia plytvania potravinami. V rámci tejto stratégie bude Komisia skúmať aj straty potravín v celom potravinovom dodávateľskom reťazci.
Darovanie potravín je ďalším spôsobom, ako znížiť zbytočné plytvanie potravinami. Usmernenia EÚ o darovaní potravín boli prijaté v roku 2017 s cieľom uľahčiť zhodnocovanie a prerozdeľovanie bezpečných, jedlých potravín tým, ktorí ich potrebujú.
Okrem toho bola v roku 2019 prijatá spoločná metodika EÚ s cieľom merať plytvanie potravinami v každej fáze potravinového dodávateľského reťazca. Spoločná metodika uľahčuje monitorovanie a vykazovanie potravinového odpadu v celej EÚ.
Revízia rámcovej smernice o odpade
Komisia predložila návrh revízie rámcovej smernice o odpade v júli 2023 s cieľom viac znížiť množstvo potravinového a textilného odpadu. Medzi zmenami navrhuje záväzné ciele znižovania množstva odpadu na vnútroštátnej úrovni do konca roka 2030.
V potravinárstve a výrobe by sa malo znížiť množstvo odpadu o 10 % a v maloobchode, reštauráciách, stravovacích službách a domácnostiach o 30 %.
V marci 2024 Parlament prijal svoju pozíciu k revízii. Európsky parlament chce znížiť množstvo odpadu pri spracovaní potravín a výrobe aspoň o 20 % a v maloobchode, reštauráciách, stravovacích službách a domácnostiach aspoň o 40 %. Komisia by mala posúdiť, či by sa na rok 2035 mali zaviesť vyššie ciele (30 %, resp. 50 %).
Ďalšie kroky a zdroj
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.