Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Otvoria obrovskú triediacu linku na plastové obaly

V susednej krajine dokončujú výstavbu zariadenia, ktoré má výrazne prispieť k zvýšeniu recyklácie mäkkých plastov.

Otvoria obrovskú triediacu linku na plastové obaly

Foto: ARA

V Rakúsku dokončujú výstavbu jednej z najmodernejších a najväčších triediacich liniek na ľahký plastový odpad v Európe. Zariadenie s kapacitou 100-tisíc ton ročne a 20 ton za hodinu je zhruba trikrát väčšie, než existujúce triediace linky v krajine.

Triediaca linka TriPlast je spoločným projektom organizácií výrobcov – rakúskej ARA, nemeckej Der Grüne Punkt a spoločnosti Bernegger. Kapacita má umožniť spracovať až polovicu ľahkého obalového materiálu v Rakúsku. Zariadenie za vyše 65 miliónov eur by malo byť spustené do prevádzky v lete tohto roku.

Prevádzkovateľ si od linky sľubuje, že pomôže splniť zvýšené ciele recyklácie obalových materiálov. V súčasnosti je v Rakúsku v prevádzke 15 triediacich liniek tohto typu s kapacitou tisíc až 30-tisíc ton ročne, čo nemá stačiť na splnenie cieľa 50 % recyklácie plastových obalov do roku 2025.

Zariadenie v Hornom Rakúsku (Ennshafen) patrí s výškou haly 25 metrov k najvyšším v Európe. Lokalita je z logistického hľadiska priamo napojená na železnicu, čo umožní ekologický spôsob prepravy materiálov a zároveň bude v súlade s legislatívou, podľa ktorej bude možné transportovať odpad v objeme viac než 10 ton na vzdialenosť vyše 100 kilometrov iba po železnici.

Plne automatizované zariadenie je vybavené najnovšími technológiami optických senzorov a umelej inteligencie, čo umožňuje dosiahnuť vyššie vytriedené množstvo pri vyššej kvalite materiálu. Senzory dokážu rozpoznať, analyzovať a oddeliť 20 rôznych frakcií odpadu, ktoré sa vytriedia a pripravia na recykláciu.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (2)

  1. patrik.luxemburk@stabilplastik.cz27.05.2024 (10:09)
    Zvýšit míru recyklace tříděním? Uvítal bych článek, kde budou informace, kde se bude odpad materiálově přeměňovat na nové výrobky a jaké jsou kapacity pro materiálovou recyklaci. TŘÍDĚNÍ NENÍ RECYKLACE DÁMY A PÁNOVÉ! Tady se zaměňují pojmy s dojmy. V Česku máme takové pěkné divadlo: Máme jedinou autorizovanou obalovou společnost, kterou vlastní 10 nadnárodních firem (to jsou zároveň ty největší původci odpadů). Z vybraných peněz se SPOLUfinancuje sběr a třídění odpadu, kam směřuje největší část poplatků přerozdělovaných od původců obalů/odpadů. Toť vše. Ročně zbyde více jak 100 000 000 kg vytříděného a recyklovatelného odpadu, který se nijak nevyužije a za který čeští občané zaplatí cca 1 EUR za každý kg jako pokutu do EU- občané tak nesou náklady korporací. A všude se samozřejmě tvrdí, jak skvěle třídíme. Třídění bez následného materiálového využití ale nedává smysl. Pokud nejsou recyklační kapacity, není třeba ani třídit.
  2. info@odpadovyhospodar.sk27.05.2024 (10:53)
    rakúska ARA, nemecká Der Grüne Punkt postavia závod na triedenie, vuau, ale ako je to možné? Veď u nás žijeme v tom, že to je vertikálny monopol nie? to je ako keby naturpack s envipakom začali stavať triediace centrá.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Konzultácie k zámeru pripojiť sa do ETS potrvajú do začiatku augusta.

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Najnovšou akvizíciou KOSIT-u je firma s miliónovými obratmi. Na trhu je už takmer 25 rokov.

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Zabezpečenie kontinuálneho chladenia by mohlo ročne zachrániť 620 miliónov ton potravín a znížiť emisie z potravinového odpadu o viac ako 40 %. Podobné výsledky sa však dajú docieliť aj skrátením dodávateľských reťazcov.

X
X
X
X