NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Textilný sektor v Ghane neplytvá. Nová správa zachytáva viaceré pozitíva použitých odevov

Obchodovanie s dovážaným použitým textilom v Ghane bolo vnímané ako environmentálne riziko. Podľa najnovšieho vyhodnotenia sa však nevyhadzuje také veľké množstvo šiat, aké sa predpokladalo.

Ghana

International Monetary Fund, Flickr, flic.kr/p/2nPWTNK

Mnohé zahraničné médiá v ostatnom čase poukazovali na nepríjemnú situáciu týkajúcu sa použitého oblečenia v Ghane. Aj začiatkom tohto roka portál France24 vo svojom krátkom príspevku o trhu Kantamanto Market uviedol: „Podľa environmentálnej skupiny OR Foundation obchodníci každý týždeň dovezú neuveriteľných 15 miliónov kusov oblečenia. Približne 40 % z každého balenia však skončí ako odpad na skládke, ktorý sa často vyplavuje do oceánu a má veľmi negatívny dopad na verejné zdravie a životné prostredie.“

Združenie predajcov použitého oblečenia v Ghane tieto tvrdenia však odmieta. Nechalo si preto vypracovať komplexné vyhodnotenie o stave textilného sektora s použitým oblečením.

Zameriava sa predovšetkým na spoločenské, ekonomické a environmentálne faktory. Jeden z najdôležitejších získaných poznatkov je samotný pomer importovaného oblečenia, ktoré skutočne skončí na skládkach. Výskum preukázal, že za odpad je možné považovať v priemere 5 % zo všetkého použitého oblečenia, ktoré je obsiahnuté v dovážaných baleniach.

Tie zistenia ocenia predovšetkým spracovatelia v Spojenom kráľovstve a EÚ, ktorí v súčasnosti čelia veľmi nepriaznivým okolnostiam, čo sa týka textilného priemyslu. Práve sektor s použitým oblečením v Ghane by mohol odľahčiť situáciu spojenú s vysokými nákladmi, nevýnosným exportom a hromadiacim sa odevom v dôsledku nadprodukcie.

Výrazné pozitíva aj sociálno-ekonomického charakteru


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Konzultácie k zámeru pripojiť sa do ETS potrvajú do začiatku augusta.

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Najnovšou akvizíciou KOSIT-u je firma s miliónovými obratmi. Na trhu je už takmer 25 rokov.

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Zabezpečenie kontinuálneho chladenia by mohlo ročne zachrániť 620 miliónov ton potravín a znížiť emisie z potravinového odpadu o viac ako 40 %. Podobné výsledky sa však dajú docieliť aj skrátením dodávateľských reťazcov.

X
X
X
X