Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

V Belgicku vyrastie jeden z najväčších závodov na chemickú recykláciu plastov na svete

Investor chce využiť priestor prímorského prístavu na jednoduchú prepravu veľkým množstiev plastového odpadu na výrobu pyrolýzneho oleja.

nerecyklovateľné plasty

Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Belgická Spoločnosť Freepoint Eco-Systems Belgium NV, ktorá je dcérskou spoločnosťou Freepoint Commodities LLC, globálneho obchodníka s komoditami, oznámila minulý týždeň dohodu so severomorským North Sea Port o výstavbe vlajkového zariadenia na recykláciu moderných plastov v severozápadnej Európe.

Podľa odborného chemického portálu ICIS bude závod na chemickú recykláciu na báze pyrolýzy používať ako vstupnú surovinu zmiešaný plastový odpad odklonený od spaľovania, hoci neboli uvedené žiadne ďalšie podrobnosti o triede zmiešaného plastového odpadu, ktorý sa bude používať.

V Európe zostali podľa ICIS ceny pyrolýzneho oleja počas väčšiny roka 2024 prevažne stabilné v dôsledku pretrvávajúcej legislatívnej a makroekonomickej neistoty po období vysokej volatility vo 4. štvrťroku 2023. Počas uplynulých siedmich mesiacov sa ceny pyrolýzneho oleja ako náhrady ťažkého benzínu obchodovali na spotovom trhu až do výšky 1 700 eur za tonu zo závodu v Európe a až do výšky 2 200 eur za tonu zo závodu v Európe. Neupravený pyrolýzny olej sa medzitým predával za najnižšiu cenu 1 200 eur za tonu zo závodu v Európe a za najvyššiu cenu 1 700 EUR za tonu.

Freepoint Eco-Systems uzavrela dlhodobú koncesnú zmluvu na vývoj prvého vyspelého zariadenia na recykláciu plastov spoločnosti v Európe. Zariadenie sa bude nachádzať v lokalite Kluizendok na ľavom brehu kanála Gent-Terneuzen v Belgicku, v prístavnej oblasti North Sea Port.

EE Club

Po dokončení bude zariadenie fungovať ako jedno z najväčších zariadení na recykláciu plastov na svete.

Cieľom je vybudovať moderné recyklačné zariadenie s certifikátom ISCC-Plus. Zariadenie má recyklovať plastový odpad po skončení životnosti a odkloniť ho od spaľovania.

Rozprestierať sa bude na 10 hektároch v súčasnosti nezastavanej pôdy a bude mať kapacitu na recykláciu približne 80 000 ton plastového odpadu ročne.

Projekt je navrhnutý na budúce rozšírenie, pričom pozemok je schopný podporovať predpokladanú celkovú kapacitu recyklácie približne 160 000 metrických ton plastového odpadu ročne.

Výstavba by sa mala začať po ukončení povoľovacieho procesu, ktorý sa očakáva v roku 2025.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Konzultácie k zámeru pripojiť sa do ETS potrvajú do začiatku augusta.

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Najnovšou akvizíciou KOSIT-u je firma s miliónovými obratmi. Na trhu je už takmer 25 rokov.

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Zabezpečenie kontinuálneho chladenia by mohlo ročne zachrániť 620 miliónov ton potravín a znížiť emisie z potravinového odpadu o viac ako 40 %. Podobné výsledky sa však dajú docieliť aj skrátením dodávateľských reťazcov.

X
X
X
X