NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Poplatky za skládkovanie výrazne stúpnu. Ministerstvo ukázalo nové sadzby na rok 2025

Skládkovanie neupraveného odpadu niekoľkonásobne zdražie. V ďalších rokoch však porastú aj poplatky za výstup z úpravy.

skládka odpadov

Foto: Odpady-portal.sk

Poplatky za uloženie odpadov na skládky v najbližších rokoch podstatne stúpnu. Počíta s tým návrh Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR), ktoré v piatok 7. júna predložilo do skráteného pripomienkovania novelu príslušného nariadenia vlády.

O zámere rezortu sme na Odpady-portal.sk podrobnejšie informovali už začiatkom mája. Teraz poznáme aj konkrétne sadzby poplatkov, ktoré ministerstvo navrhuje pre rok 2025 a nasledujúce roky.

Návrh reaguje na to, že od budúceho roka má byť povinnosťou upravovať zmesový komunálny odpad pred jeho ukladaním na skládky. Zmeny poplatkov, ktoré ministerstvo predstavilo, sa však netýka iba výstupov zo zariadení na úpravu odpadov.

Kompletný materiál z dielne MŽP SR a jeho sprievodné dokumenty si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku. Návrh je možné pripomienkovať do pondelka 17. júna, následne sa ním bude zaoberať vláda. Nakoľko ide o vládne nariadenie, nebudú o ňom rokovať poslanci NR SR a postačí jeho prijatie vládou. Nové sadzby poplatkov majú platiť od 1. januára 2025.

Ako sú poplatky nastavené teraz

Podľa aktuálne platného vládneho nariadenia 330/2018 Z.z. platí, že v prípade zmesového komunálneho odpadu a objemného odpadu sa poplatok pre dané mesto či obec odvíja od úrovne vytriedenia. Čím vyššiu úroveň samospráva vykáže, tým je sadzba poplatku na tonu nižšia.

Naposledy sa poplatky v tejto kategórii zvyšovali v roku 2021, odkedy sú sadzby rozvrstvené v siedmich pásmach od 11 eur za tonu, ak samospráva vykazuje úroveň vytriedenia viac ako 60 %, až po 33 eur za tonu pre tie mestá a obce, ktoré triedia menej ako 10 % komunálnych odpadov.

Znamená to, že kým napríklad pre Banskú Bystricu, ktorá triedi najlepšie spomedzi krajských miest, tento rok platí sadzba 15 eur/t, Košice spadajú do pásma so sadzbou 22 eur/t.

Okrem toho nariadenie v súčasnom znení hovorí aj o ďalších druhoch komunálnych odpadov, pri ktorých sú sadzby nastavené bez ohľadu na úroveň vytriedenia. Aj v tomto prípade sa nemenili od roku 2021. Ide napríklad o drobné stavebné odpady.

V prípade priemyselných odpadov podľa vládneho nariadenia sadzby poplatkov v niektorých kategóriách rástli aj po roku 2021. Tu však úroveň vytriedenia vykazovaná samosprávy do hry nevstupuje, sadzby sa líšia iba v závislosti od druhu skládkovaného priemyselného odpadu.

Ako chcú nastaviť poplatky po novom

Novela nariadenia, ktorú teraz envirorezort poslal do skráteného pripomienkovania, zavádza viacero zmien.

Novinkou je, že v nariadení pribudne úplne nová položka, ktorou bude „ostatný odpad (19 12 09, 19 12 10, 19 12 12) - výstup z úpravy zmesového komunálneho odpadu spĺňajúci parameter biologickej stability.“ Pôjde teda o upravený zmesový komunálny odpad, ktorý sa po úprave „preklasifikuje“ na priemyselný odpad.

 
 

Zostáva vám 55% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

  1. lubos.hrnciar@gmail.com11.06.2024 (07:50)
    Ja myslím takto. Je to dosť výrazné zvýšenie. Ale ak v európe naozaj máme znížiť skládkovanie, tak ako to od nás európa tvrdo vyžaduje, tak musíme pre to aj niečo urobiť. Teda európa, my všetci to od seba vyžadujeme, my sme európa. Nesmieme sa skrývať za prázdne uznesenia a za to, že je to drahé. Hlásať vodu a piť víno. Myslím, že to by najlepšie pán náš pán poslanec v európskom parlamente (teraz neviem rýchlo ako volá) vedel povedať, ako je to dôležité. Doteraz sme to robili so skládkovaním ako s tými vozidlami. Od 2035 sa nemajú predávať spaľovacie motory. A tak by sme už teraz mali min. na polovicu znížiť výrobu, lebo dobeh bazarových vozidiel spolu s prípadnou polovičnou výrobou by stačil pokryť primerané požiadavky trhu. Znížil by sa počet áut. A tým, že by zostalo dosť ľudí bez práce, tak by ani nebola taká požiadavka na nové vozidlá. To by bola nábehová situácia. Lebo elektroautá isto nebudú ani po 2035 lacné a teda aby si ľudia zvykli, že áut majú menej. A s tým náväzne by sa mala pozastaviť výstavba ciest. Nebude ich toľko potreba. Ale akosi nikto nemá na to odvahu, aby do života zaviedol to, čo sme sa zaviazali. Nie je to príjemné, ale ak chceme dosiahnuť to, čo ako Euŕopa chceme urobiť pre tento svet, musíme silno, ako jeden človek, ísť za svojím. A tak, hoci mi je nepríjemné zvýšenie poplatkov za odpady, ale musíme to zvládnuť. Inak neznížime skládkovanie. Ak bude trhovo konkurenčné iným formám nakladania, bude naďalej výrazné. A tak v záujme vyšších cieľov vnímam tento krok ako prvý ozajstný na dosiahnutie európskych hodnôt.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Konzultácie k zámeru pripojiť sa do ETS potrvajú do začiatku augusta.

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Najnovšou akvizíciou KOSIT-u je firma s miliónovými obratmi. Na trhu je už takmer 25 rokov.

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Zabezpečenie kontinuálneho chladenia by mohlo ročne zachrániť 620 miliónov ton potravín a znížiť emisie z potravinového odpadu o viac ako 40 %. Podobné výsledky sa však dajú docieliť aj skrátením dodávateľských reťazcov.

X
X
X
X