Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Analyzovali svetové schémy odpadového hospodárstva. V prírode končí sedmina komunálneho odpadu

Výskumníci dospeli k záveru, že viac ako dve tretiny odpadkov, ktoré sú rozptýlené v životnom prostredí, doň pravdepodobne prenikajú zo štyroch oblastí.

Analyzovali svetové schémy odpadového hospodárstva. V životnom prostredí končí sedmina tuhého komunálneho odpadu

Foto: Pexels

Analyzovali prenikanie odpadov do prírody 

Vedci z Medzinárodného inštitútu pre aplikovanú systémovú analýzu (IIASA – pozn. red.) v novej štúdii skúmali systémy odpadového hospodárstva a dospeli k záveru, že do roku 2030 sa s najväčšou pravdepodobnosťou nepodarí dosiahnuť nulový únik odpadu do životného prostredia, čo je jedným z cieľov trvalo udržateľného rozvoja OSN.

Prenikanie odpadu do vodných ekosystémov je diskutovaným problémom, ktorý ohrozuje biodiverzitu a predstavuje riziká pre zdravie ľudí. Neadekvátna likvidácia odpadov, predovšetkým plastov, sa pritom preukázateľne týka všetkých častí oceánu, pláží, riek, jazier a aj tých najodľahlejších častí sveta, akými sú Arktída a Antarktída.

Vedci sa už v minulosti snažili odhadnúť, aké množstvo plastového odpadu preniká do oceánu, no tento výskum je prvý, ktorý komplexne vyhodnocuje únik odpadu do vodného prostredia z perspektívy odpadového hospodárstva.

Odborníci z IIASA vyvinuli model, ktorý predpovedá prenikanie odpadu do životného prostredia, ak sa súčasné podmienky nezmenia, a zároveň môže pomôcť vyvinúť stratégie na zmiernenie znečistenia až do roku 2040. 

Výskumníci z pohľadu odpadových systémov identifikovali konkrétne lokality, v ktorých vo veľkom preniká odpad zo súše do vôd a vyhodnotili, ktoré rieky, jazerá a pobrežné oblasti sú problémom najviac zasiahnuté. Dospeli k záveru, že až 70 % komunálneho odpadu rozptýleného v životnom prostredí môže pochádzať zo štyroch oblastí.

„Z našej štúdie vyplýva, že najviac tuhého komunálneho odpadu, teda predmetov dennej spotreby, ktoré ľudia vyhadzujú, preniká do vodného prostredia v Afrike, Číne, Indii a Južnej Ázii,“ hovorí hlavná autorka práce Adriana Gomez Sanabria, pričom dodáva, že v týchto oblastiach je potrebné začať urýchlene zlepšovať systémy odpadového hospodárstva.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zrušili vyhlášku, aby nebola spaľovňa. Tým však jej povolenie neohrozili

Zrušili vyhlášku, aby nebola spaľovňa. Tým však jej povolenie neohrozili

Minister Šaško vyhovel ministrovi Tarabovi a zrušil vyhlášku, ktorá nezakazovala výstavbu spaľovne komunálnych odpadov. Platí tak pôvodný predpis, ktorý ju nezakazuje tiež.

Mapovali putovanie mikroplastov ovzduším. Zistili, odkiaľ sa berú aj kde končia

Mapovali putovanie mikroplastov ovzduším. Zistili, odkiaľ sa berú aj kde končia

Nový výskum vyvracia predošlé predpoklady, že oceán je veľkým zdrojom mikroplastov v ovzduší. Zdá sa, že v skutočnosti väčšie množstvo častíc pohlcuje.

Spracovávame čoraz menej plastov, tvrdia európski recyklátori. Žiadajú obmedziť dovoz

Spracovávame čoraz menej plastov, tvrdia európski recyklátori. Žiadajú obmedziť dovoz

V recyklácii padáme k úrovni z roka 2000, hlásia recyklačné firmy. Sťažujú sa aj na vysoké ceny energií.

X
X
X
X