NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Na kampani proti odpadu z tabakových výrobkov spolupracuje už 25 miest

Od budúceho roka musí aj Slovensko povinne začať bojovať s voľne pohodenými filtrami z cigariet. Desiatkam samospráv už od minulého roka pomáha s týmto odpadom bojovať iniciatíva tabakových spoločností.

cigaretové ohorky

Foto: Depositphotos

Mestám a obciam s viac ako pol miliónom obyvateľov už dnes prispieva SPAK-EKO na čistenie verejného priestoru od filtrov. Zároveň rozbieha ďalšiu osvetovú kampaň zameranú na správne nakladanie s týmto odpadom – Slovensko bez filtrov. Kampaň uviedla na tlačovej konferencii 10. októbra v Bratislave.

Na slovenský trh je každoročne uvedených približne sedem miliárd tabakových výrobkov, ktoré obsahujú predovšetkým filtre. Ide najmä o cigarety, cigarky a tiež náplne do zariadení na nahrievaný tabak.

Významná časť odpadov z týchto výrobkov končí podľa výkonného riaditeľa spoločnosti SPAK-EKO Miroslava Jurkoviča v prírode ako voľne pohodený odpad. 

Mnohí spotrebitelia sú totiž presvedčení o tom, že cigaretové ohorky nespôsobujú záťaž pre životné prostredie. „Tieto filtre sú však vyrobené z plastu, ktorý sa nazýva ecetát celulózy, pri ktorého rozklade vznikajú mikroplasty. Rozloženie jedného filtra v prírode môže trvať až 15 rokov. Počas rozkladu sa znečisťuje životné prostredie,” uviedol Miroslav Jurkovič.

Miroslav JurkovičMiroslav Jurkovič | Foto: Odpady-portal.sk

V roku 2019 bola prijatá smernica o znižovaní vplyvu určitých plastových výrobkov na životné prostredie, ktorá podľa M. Jurkoviča zaväzuje aj výrobcov na Slovensku, aby od 1. decembra tohto roku spustili systém rozšírenej zodpovednosti výrobcov.

Systém má znižovať negatívne dopady na životné prostredie a tiež množstvo voľne pohodeného odpadu, ktorý vzniká z týchto výrobkov.

Prostredníctvom tejto smernice už boli zakázané niektoré obaly na jedlo, či plastové tyčinky do uší. Ciele zo smernice, ktoré sa týkajú nápojových obalov, sa Slovensko rozhodlo dosiahnuť zavedením systému ich zálohovania.

Rozšírená zodpovednosť výrobcov

Ďalšie vyhradené výrobky, pre ktoré požaduje smernica zaviesť systém rozšírenej zodpovednosti výrobcu, sú tabakové výrobky.

“Rozšírená zodpovednosť výrobcu by mala byť zavedená od 1. decembra 2024, avšak pri transpozícii smernice sa stalo to, že výrobcovia nemôžu autorizovať organizáciu zodpovednosti výrobcov na tabakové výrobky. Preto v októbri 2023 založili spoločnosť SPAK-EKO, ktorá má vytvoriť a prevádzkovať systém rozšírenej zodpovednosti výrobcov v aktuálnych legislatívnych podmienkach na dobrovoľnej báze,” objasnil Miroslav Jurkovič.

V SPAK-EKO sa spočiatku zamerali na to, aby zmapovali situáciu s vnímaním cigaretových ohorkov zo strany verejnosti a s výskytom voľne pohodeného odpadu.

„Zistili sme, že najdôležitejší problém, ktorý musíme riešiť, je upozorňovať na to, že voľne pohodený odpad z tabakových výrobkov vplýva negatívne na životné prostredie. Preto, lebo až 42 percent fajčiarov si myslí, že je to len estetický problém a nie problém pre životné prostredie,” vysvetlil šéf SPAK-EKO.

Zdroj: SPAK-EKO

Viac ako tretina fajčiarov nepovažuje za problém, keď odhodí ohorok do voľnej prírody. SPAK-EKO chce preto zvyšovať povedomie verejnosti, aby sa správala k týmto odpadom správala zodpovednejšie.

Spolupracujú s obcami

Druhá časť aktivít SPAK-EKO smeruje k tomu, aby výrobcovia finančne prispievali k odstraňovaniu voľne pohodeného odpadu, ktorý vzniká z tabakových výrobkov, najmä prostredníctvom spolupráce o samosprávami, ktoré udržujú poriadok na svojich verejných priestoroch.

Pre tento účel zisťujú, aký objem odpadu z tabakových výrobkov sa nachádza vo voľne pohodenom odpade, tzv. litteringu.

„Podľa našich výsledkov z analýz zloženia voľne pohodeného odpadu tvorí odpad z voľne pohodených tabakových výrobkov 4 až 5 percent hmotnosti,” uviedol M. Jurkovič.

Zdroj: SPAK-EKO

Priblížil tiež, že tabakový priemysel v súčasnosti investuje do inovácií, ktoré majú viesť k tomu, aby filtre neobsahovali plasty.

SPAK-EKO chce podporovať a financovať fyzické čistenie verejných priestorov. „Na základe memoránd a spolupráce s ÚMS aj ZMOS sa nám podarilo nastaviť systém spolupráce medzi priemyslom a samosprávami tak, že už teraz finančne prispievame mestám a obciam, ktoré sú zapojené do nášho dobrovoľného projektu na čistenie verejných priestorov.

Je to prostredníctvom príspevku, ktorý je vyplácaný raz ročne.

V pilotnom projekte je zapojených 25 miest a obcí, v ktorých žije viac ako päťstotisíc obyvateľov. Budúci rok chce SPAK-EKO financovať systém pre ďalších päťstotisíc obyvateľov. “Chceme sa rozširovať tak, aby sme mohli, ak nám to legislatíva umožní, pôsobiť na Slovensku vo všetkých mestách a obciach, ktoré budú mať záujem,” doplnil M. Jurkovič.

Kontaktná kampaň cez sociálne siete

Kampaň Slovensko bez filtrov nemá upozorňovať len na ekologické dopady voľne pohodeného filtra, ale chce zmeniť správanie ľudí priamo v uliciach miest a obcí. 

„Ľudia budú môcť v rámci sociálnych sietí, ktoré dnes používa väčšina populácie, označiť miesta, kde sa vyskytujú voľne pohodené filtre, a tak proaktívne prispieť k tomu, aby tam samospráva osadila smetné nádoby,“ uzavrel M. Jurkovič.

Miroslav Jurkovič, Jozef Božik a Richar Rybníček | Foto: Odpady-portal.sk

Kampaň Slovensko bez filtrov vzniká aj v spolupráci so samosprávami, a to Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Úniou miest Slovenska (ÚMS). Práve s nimi rozbehlo SPAK-EKO minulý rok aj pilotnú fázu spolupráce na čistení verejných priestorov od cigaretových filtrov. „Pre mestá a obce to nie je len otázka krajšieho verejného priestoru, ale, samozrejme, aj nákladov na čistenie odpadu z cigaretových filtrov,“ vysvetlil Jozef Božik, predseda ZMOS.

SPAK-EKO aj preto od roku 2023 mestám a obciam po celom Slovensku finančne prispieva na čistenie verejných priestorov a osadzovanie smetných nádob. Mestá podobné iniciatívy vítajú.

„Samospráva má už dnes rozsiahle povinnosti v rámci boja s odpadom. Spolupráca s priemyslom zodpovedným za daný odpad, vrátane finančnej pomoci obciam a mestám, je osvedčený model, ktorý prináša reálne výsledky,“ dodal prezident ÚMS Richard Rybníček.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OLO postaví moderné centrum na spracovanie bioodpadu a dotrieďovací závod

OLO postaví moderné centrum na spracovanie bioodpadu a dotrieďovací závod

Technologický park má vyrásť pri bratislavskom ZEVO.

Čistia priesakové vody priamo na mieste. Riešenie využíva prvá slovenská skládka odpadov

Čistia priesakové vody priamo na mieste. Riešenie využíva prvá slovenská skládka odpadov

Mobilné zariadenie skládke pomáha s priesakovou vodou, ktorú už nemusia odvážať do čistiarne odpadových vôd.

Pribudlo odpadu, ale zlepšilo sa triedenie. Ako Praha bilancuje rok 2024

Pribudlo odpadu, ale zlepšilo sa triedenie. Ako Praha bilancuje rok 2024

Zberné dvory v Prahe prijali rekordne veľa odpadu. Historické čísla hlási aj ZEVO Malešice, kam mesto posiela zmesový komunálny odpad.

X
X
X
X