Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Nemecká automobilka otvára vlastný závod na recykláciu batérií

Vládou dotovaný podnik má spracovateľskú kapacitu 2500 ton.

závod na recykláciu batérií

Foto: Mercedes-Benz

V juhonemeckom Kuppenheime sa otvára prvý európsky závod na recykláciu batérií využívajúci integrovaný mechanicko-hydrometalurgický proces.

Spoločnosť Mercedes-Benz včera otvorila prvý európsky závod na recykláciu batérií s integrovaným mechanicko-hydrometalurgickým procesom, čím sa stala prvým výrobcom automobilov na svete, ktorý uzavrel cyklus recyklácie batérií vlastným interným zariadením.

Investície do recyklácie batérií rastú. Minulý mesiac sme informovali o tom, že v poľskom meste Zawiercie, ktoré sa nachádza približne 70 km severozápadne od Krakova, otvorili najnovšie zariadenie na recykláciu lítium-iónových batérií v Európe. Ďalší závod otvorila v ten istý mesiac v holandskom Rotterdame spoločnosť SK tes.

Podľa spoločnosti Mercedes-Benz je na rozdiel od existujúcich zavedených procesov očakávaná miera zhodnotenia mechanicko-hydrometalurgického recyklačného závodu viac ako 96 percent.

Spoločnosť investovala desiatky miliónov eur do výstavby nového závodu na recykláciu batérií.

Technologickým partnerom spoločnosti Mercedes-Benz pre továreň na recykláciu batérií je spoločnosť Primobius, spoločný podnik nemeckej spoločnosti SMS group, ktorá sa zaoberá výrobou zariadení a strojárstvom a austrálskeho vývojára procesných technológií Neometals.

ASEKOL

Dotovaný závod

Závod získava finančné prostriedky od nemeckého spolkového ministerstva hospodárstva a klímy v rámci vedecko-výskumného projektu s tromi nemeckými univerzitami. Projekt sa zaoberá celým procesným reťazcom recyklácie vrátane logistiky a koncepcií opätovnej integrácie.

Integrovaný koncept mechanicko-hydrometalurgickej recyklácie

Závod na recykláciu batérií zahŕňa podľa automobilky po prvýkrát v Európe všetky kroky od drvenia batériových modulov až po sušenie a spracovanie aktívnych materiálov batérií.

Mechanický proces triedi a separuje plasty, meď, hliník a železo v komplexnom, viacstupňovom procese. Následný hydrometalurgický proces sa venuje tzv. čiernej hmote.

Ide o aktívne materiály, ktoré tvoria elektródy batériových článkov. Cenné kovy kobalt, nikel a lítium sa extrahujú samostatne vo viacstupňovom chemickom procese. Tieto recykláty majú kvalitu batérií, a preto sú vhodné na použitie pri výrobe nových batériových článkov.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Mesto na Horehroní spustilo novú kompostáreň, chystá množstvový zber odpadu

Mesto na Horehroní spustilo novú kompostáreň, chystá množstvový zber odpadu

Zariadenie s hygienizáciou dokáže ročne spracovať do 3500 ton biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu.

Uspelo jedno mesto a združenie. Štát rozdeľuje eurofondy na zberné dvory a techniku

Uspelo jedno mesto a združenie. Štát rozdeľuje eurofondy na zberné dvory a techniku

Skupina obcí získala dotáciu na tisíce nádob a vozidlo, mesto ide rozšíriť zberné dvory. Zisťovali sme, ako sa čerpajú financie z aktuálnej eurofondovej výzvy.

Nahradia tri strategické dokumenty. Tarabov rezort chystá nový plán pre odpady

Nahradia tri strategické dokumenty. Tarabov rezort chystá nový plán pre odpady

Ministerstvo chce v novej stratégií napríklad určiť, aké zariadenia na nakladanie treba na Slovensku prioritne dobudovať.

X
X
X
X