Pri vrakunskej skládke má vyrásť špecializovaná prevádzka. Na financovanie chce ministerstvo využiť eurofondy aj Environmentálny fond.
Viac ako polroka po tom, čo vláda zrušila rozbehnutý postup pri sanácii environmentálnej záťaže v bratislavskej Vrakuni, ministerstvo životného prostredia predstavilo nové riešenie.
Zatiaľ čo pôvodným zámerom bola tzv. enkapsulácia, ktorá mala zastaviť šírenie znečistenia zo starej skládky, novým postupom má byť úplné zlikvidovanie envirozáťaže a zneškodnenie nebezpečného odpadu. Technológia figurovala medzi navrhovanými riešeniami envirozáťaže už pred desiatimi rokmi.
Pri zrušení pôvodného postupu v apríli tohto roku ministerstvo avizovalo, že nové riešenie predstaví najneskôr do júna. Nestalo sa tak a rezort o novom postupe neinformoval až do včerajška (30. októbra), kedy ho vláda na návrh ministra Tomáša Tarabu schválila.
V článku sa dozviete:
- prečo štát opúšťa riešenie v podobe enkapsulácie,
- akou technológiou chce ministerstvo envirozáťaž riešiť,
- ako obhajuje svoj postup,
- aké zariadenia zrejme treba vo Vrakuni vybudovať,
- z akých zdrojov sa má sanácia financovať,
- čo zostáva stále nevyjasnené.
Enkapsulácia by nebola finálne riešenie
Štát na návrh MŽP SR v apríli tohto roka ukončil zmluvu so skupinou dodávateľov z roku 2018. Kontrakt v hodnote desiatok miliónov eur sa týkal geologických prác súvisiacich s plánovanou sanáciou určitých pozemkov.
Sanácia sa podľa prijatého postupu mala riešiť tzv. enkapsuláciou, teda vybudovaním bariér, ktoré by zabránili ďalšiemu šíreniu toxických látok do prostredia. Projekt sa však v uplynulých rokoch zasekol kvôli problémom s pozemkami, ako aj kvôli rastu nákladov spojených s infláciou a ďalším problémom. Podľa pôvodného zámeru mal byť pritom dokončený už vlani.
Ministerstvo navyše v apríli označilo zvolenú metódu za nevhodné riešenie. „Nečistoty nie sú eliminované, ale iba odizolované, čo znamená systematické monitorovanie stavu steny podzemnej tesniacej steny tak, aby sa zaručila jej celistvosť a tesnosť,“ uviedol vtedy rezort na margo enkapsulácie.
Projekt zastrešený zmluvou z roku 2018 sa pritom podľa ministerstva ocitol v stave, „ktorý neumožňuje jeho ďalšie pokračovanie bez vynaloženia nákladov, ktoré neboli zohľadnené v čase prípravy verejného obstarávania.“
Rezort sa preto rozhodol začať sčasti odznova. Hoci štát už má k dispozícii dáta z viacerých prieskumov a meraní, celý projekt sa vracia o niekoľko rokov nazad. Vláda pritom prijala nový postup, ktorý ráta so špecifickou technológiou.
Nebezpečné odpady chcú zneškodniť
Zostáva vám 69% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.