Svoje prvé veľké centrum na úpravu odpadov Brantner a SPP už spustili, viacero ďalších pripravujú.
Aktualizácia 13. 11. 2024 o 12:47: Vláda dnes rozhodla, že zvýšenie poplatkov za skládkovanie ruší. O nečakanom kroku podrobnejšie informujeme v tomto článku.
Bola to jedna z najväčších investícií do infraštruktúry odpadového hospodárstva za posledné roky.
Keď Slovenský plynárenský priemysel (SPP) a Brantner začiatkom leta 2024 spúšťali prvú časť Centra energetického a biologického zhodnotenia odpadov (CEBZ), ktoré v Nových Zámkoch prevádzkuje spoločný podnik energetikov a „odpadárov,“ rovnomenná spoločnosť CEBZ, očakávalo sa, že prevádzka bude od 1. januára samosprávam pomáhať pri plnení novej povinnosti. Tou mala byť mechanicko-biologická úprava (MBÚ) odpadov pred skládkovaním.
Po minulom týždni je všetko inak. Poslanci NR SR 7. novembra podvečer nečakane rozhodli o ďalšom odklade novej povinnosti. Zákon o odpadoch tak bude aj po Novom roku ďalej umožňovať, aby zmesový komunálny odpad ďalej smeroval priamo na skládky, teda bez predchádzajúceho dotriedenia.
Spoločnosť CEBZ sa tak podobne ako ďalšie firmy, ktoré už investovali do technológií MBÚ, ocitla v prekérnej situácii. Do 15-miliónovej investície v Nových Zámkoch išli aj s tým, že zákon po viacerých minulých odkladoch skládkovanie neupravených komunálnych odpadov definitívne zakáže.
„Situácia, ktorá vznikla rozhodnutím poslancov je pre nás prekvapujúca a nie plne zrozumiteľná,“ hovorí pre Odpady-portal.sk Peter Pajerchin, konateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti CEBZ Peter Pajerchin. „Ministerstvo životného prostredia totiž opakovane verejne deklarovalo, že k ďalšiemu posunu už nedôjde aj vzhľadom na to, že drvivá väčšina trhu je pripravená a investovala nemalé finančné prostriedky rádovo v desiatkach miliónov eur.
Samotný CEBZ pritom okrem Nových Zámkov rozbehol prípravu aj ďalších centier v Martine, Poprade a na Gemeri. A v podobnej situácii sa ocitli ďalší. Prevádzkovateľ jednej z prvých slovenských MBÚ liniek, spoločnosť Hinkom, napríklad prednedávnom ohlásila rozširovanie jej kapacít. A do príprav na novú povinnosť sa okrem Brantnera pustili aj ďalší veľkí hráči na odpadovom trhu, napríklad Marius Pedersen.
Vec sa pritom týka tak súkromných firiem, ako aj komunálnych podnikov v rukách miest a obcí. „Naše Nitrianske komunálne služby sa na úlohy vyplývajúce z novej povinnosti pripravovali. Takéto rozhodnutie narúša istotu a, naopak, vnáša neistotu do toho, čo prinesú ďalšie nové rozhodnutia,“ reagoval napríklad hovorca mesta Nitra Tomáš Holúbek.
Potenciálne „utopené“ investície nepredstavujú malé sumy. V novej infraštruktúre na úpravu odpadov zostali preinvestované milióny eur. Predbežné odhady ešte spred dvoch rokov hovorili, že celá krajina bude potrebovať MBÚ aspoň za 200 miliónov.
Peter Pajerchanin z CEBZ náhle rozhodnutie parlamentu považuje za zlý signál pre všetkých, ktorí plánujú ďalšie investície. „Z pohľadu investora týmto rozhodnutím výrazne utrpela predvídateľnosť podnikateľského prostredia a dôveryhodnosť aj následných legislatívnych požiadaviek,“ hovorí.
CEBZ v Nových Zámkoch | Foto: Odpady-portal.sk
O ekonomike rozhodnú skládkovacie poplatky
Situácia firiem, ktorí linky na úpravu odpadov už postavili a počítali s ich prevádzkovaním, je problematická v tom, že MBÚ predstavuje pri nakladaní s odpadom dodatočný náklad. Vysypať odpad rovno na skládku je pre mestá a obce lacnejšie, ako skládkovať odpad až po jeho úprave, teda podrvení, dotriedení, biologickej stabilizácii a ďalších činnostiach spojených s prevádzkovými nákladmi.
Zostáva vám 47% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.