Brantner a SPP spustili prvú časť rozsiahleho projektu. V ďalšej fáze chcú vyrábať aj biometán a kompost.
Centrum energetického a biologického zhodnotenia odpadov – CEBZ. Tak znie názov nového zariadenia, ktorého prvú časť dnes (27. júna) slávnostne spustili do skúšobnej prevádzky v Nových Zámkoch.
Prevádzka CEBZ začne od 1. júla 2024 fungovať necelý rok po tom, čo spoločnosti Brantner a Slovenský plynárenský priemysel (SPP) založili rovnomenný spoločný podnik CEBZ. Korene projektu však siahajú oveľa hlbšie: o tom, že odpadársky podnik a jeden z najväčších hráčov na energetickom trhu uvažujú o spolupráci, sme na Energie-portal.sk podrobnejšie referovali už v novembri 2020.
Brantner a SPP plánujú v rámci Slovenska viacero prevádzok CEBZ, pričom každé má okrem dotrieďovania zmesového komunálneho odpadu produkovať aj kompost, tuhé alternatívne palivo (TAP) a biometán. Zariadenia tak majú využiť synergiu medzi odpadovým hospodárstvom a energetikou.
Prvé z takýchto zariadení dnes spustili na južnom Slovensku. Boli sme pri tom.
Fotogaléria
Novozámocké CEBZ má od dneška oficiálne v skúšobnej prevádzke prvú „mechanickú“ časť. Jej podstatou je triedenie ZKO na automatickej optickej triediacej linke, vďaka čomu sa má objem „zmesáku“ zredukovať približne na tretinu. Špeciálna linka, prvá svojho druhu na Slovensku, bude z nevytriedeného odpadu separovať využiteľné zložky, akými sú kovy, plasty, sklo či papier.
Druhá „biologická“ časť prevádzky by sa podľa predpokladov mala spúšťať v roku 2026. Jej technológia bude zameraná na spracovanie bioodpadu suchou fermentáciou, pričom výstupom má byť biometán využiteľný ako náhrada klasického zemného plynu a kompost.
V článku sa dozviete:
- koľko triediaca linka stála a kto bol jej dodávateľom,
- aké zariadenia ju tvoria,
- koľko odpadov chcú ročne spracovať,
- akú dosahuje optická linka presnosť,
- prečo budú niekedy využívať aj manuálne dotriedenie.
Projekt spojil viaceré firmy a technológie
Nové Zámky patria podľa štatistík už dnes k mestám s najvyššou úrovňou vytriedenia komunálneho odpadu. Vďaka CEBZ by sa po novom malo dotrieďovať aj to, čo v meste končí v čiernych kontajneroch na ZKO.
„Patríme medzi slovenskú špičku v triedení odpadu, pri monitoringu kvality bioodpadu využívame pokročilé senzory a umelú inteligenciu. Nové spracovateľské centrum je jedným z pilierov budúceho inovatívneho systému spracovania a zhodnotenia odpadov, ktorého prínos pocítia nielen občania mesta, ale aj širší región,“ hovorí Otokar Klein, primátor mesta Nové Zámky.
Novovybudované centrum má pritom slúžiť nielen potrebám mesta, ale aj okolitému regiónu Nových Zámkov. CEBZ si od technológie sľubuje, že dotriedením ZKO pomôže znížiť skládkovanie komunálneho odpadu a zvýši mieru recyklácie.
Optická triediaca linka je podľa zhotoviteľov najmodernejším a najkomplexnejším riešením na spracovanie komunálneho odpadu na Slovensku a zároveň unikátom v celom česko-slovenskom priestore.
Triediacu linku na ZKO prednedávnom spustili aj v Ostrave, kapacitne však ide oproti Novým Zámkom o menšiu prevádzku. Technologickou „vychytávkou“ je aj optická triediaca linka, ktorú vlani spustili v Brne. Tá však na rozdiel od novozámockého CEBZ triedi „iba“ plastové odpady.
Technologickým srdcom linky CEBZ v Nových Zámkoch je sito s hmotnosťou 40 ton a dĺžkou 16 metrov. Dopĺňa ho sedem optických triedičov, magnetický separátor, separátor neželezných kovov, dvojitý balistický separátor či manuálna kabína na dotrieďovanie plastov.
Zostáva vám 54% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.