Poplatkové salto skončilo so zlomenou chrbticou, ak o prítomnosti chrbtovej kosti môžeme v tomto prípade vôbec hovoriť.
Niečo podobné sa v histórii Slovenska ešte asi nestalo a netreba pochybovať o tom, že si to legislatívne dejiny budú pamätať: vláda zrušila svoje nariadenie iba týždeň po tom, čo ho po dlhých prípravách schválila.
Čo sa vlastne stalo a čo z toho vyplýva? Poďme po poriadku.
Na začiatku bola dohoda
Koncom novembra minulého roku sa minister životného prostredia Tomáš Taraba dohodol so samosprávami (ÚMS a ZMOS) na tom, že budú môcť ukladať neupravený zmesový komunálny odpad na skládky ešte o rok dlhšie, než vtedy určoval predpis, teda až do konca roku 2024. Tentoraz malo ísť o definitívny, posledný posun termínu.
Toto rozhodnutie privítali samosprávy a rešpektovali ho odpadové firmy, ktorých významná časť nebola technologicky pripravená na úpravu odpadov. Zásadný nesúhlas nezaznieval ani od tých firiem, ktoré sa správali predvídavo a technológie za státisíce eur už mali vybudované.
Ministerstvo v závere roka vyhláškou č. 521/2023 Z. z., ktorou novelizovalo vyhlášku č. 382/2018 Z. z., posunulo termín zákazu skládkovania neupraveného odpadu o rok.
Rok takmer nič neriešili
K naplneniu dohody mala vláda pripraviť aj novelu nariadenia, v ktorom určí nové sadzby poplatkov za ukladanie odpadov na skládkach. To sa aj udialo. Na pomery ministerstva životného prostredia dokonca “už” o pol roka, v júni tohto roku.
Tarabov rezort vtedy návrh predložil na skrátené pripomienkové konanie s argumentáciou, že ho chce urýchlene schváliť.
Výsledok? Zámer sa na celé mesiace zasekol a ako to už býva, na rokovanie vlády sa dostal až začiatkom novembra. Pred týždňom, 6. novembra, teda vláda konečne schválila novelu nariadenia. Súbežne s ňou aj novelu poplatkového zákona, ktorá v legislatívnom procese “trčala” od marca.
O týždeň je všetko inak
Až do tohto momentu môžeme hovoriť o tom, že vláda svoju dohodu so samosprávami síce lajdácky, ale dodržala. Dokonca aj čiastočne naplnila.
Najbližší týždeň však ukázal, že podviesť partnera dokáže aj okamžite.
Už na ďalší deň po schválení nariadenia, teda 7. novembra, totiž minister Tomáš Taraba povolil poslancom Hlasu, aby expresne rýchlo predložili do parlamentu tzv. prílepok k otvorenému zákonu o ochrane prírody, ktorým v zákone o odpadoch odložili zákaz skládkovať neupravený odpad na neurčito. Všetko sa udialo v priebehu niekoľkých hodín a koalícia spolu s KDH návrh hneď popoludní odhlasovala. “Na drzovku” tým porušili zákon o rokovacom poriadku, ktorý tzv. prílepky neumožňuje.
Tomáš Taraba sa o ďalší deň, 8. novembra, začal na tlačovke zbabelo vyhovárať, že on s tým návrhom nemá nič spoločné, lebo išlo o návrh poslancov.
Bezočivo tým klamal, keďže koaliční poslanci musia podľa koaličnej zmluvy získať súhlas príslušného ministra, aby mohli návrh predložiť, a sám minister priznal, že s poslancami o ňom hovoril.
Prekvapení a zaskočení
Samosprávy aj podnikatelia zostali z rozhodnutia vlády a parlamentu zaskočení a nespokojní, nakoľko mnohé mestá a obce už mali rozbehnuté verejné obstarávania. Každý s termínom definitívne počítal.
Napriek tomu to niektorí vnímali iba ako taktický manéver ministerstva, v záujme toho, aby tie samosprávy, ktoré od 1. januára nebudú ukladať upravený odpad, neboli okamžite postavené mimo zákon.
Tá konštrukcia znela celkom dôveryhodne, keďže vláda schválila vyššie spomenuté nariadenie, ktorým bolo skládkovanie neupraveného odpadu výrazne znevýhodnené sadzbami. Jednoducho: v každom prípade by sa trh rýchlo prispôsobil na “lacnejšie” riešenie, ktorým by bola úprava odpadov.
Podvod číslo dva
Vláda však veľmi rýchlo zbavila verejnosť ilúzie, že koná v tejto veci fér.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.