NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Odpadové firmy súhlasia s Tarabovým riešením. Ako bude vyzerať úprava odpadov?

Profesijné združenia očakávajú, že väčšina firiem sa stihne budúci rok technologicky pripraviť. Popísali ako bude o rok vyzerať proces prípravy odpadu pre skládkovaním.

drvič odpadov

Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Ministerstvo životného prostredia predstavilo minulý týždeň riešenie problému s nepripravenosťou Slovenska na úpravu odpadov pred skládkovaním

Novelou vyhlášky č. 382/2018 Z.z. o skládkovaní odpadov chce odložiť termín začiatku povinnosti o rok, na 1. januára 2025. Zároveň navrhuje, aby parameter biologickej stability GS21, ktorý má spĺňať odpad bol budúci rok dobrovoľný.

V článku sa dozviete:

  • prečo profesijné združenia súhlasia s riešením, ktoré navrhol Tomáš Taraba,
  • či odpadové spoločnosti stihnú úpravu odpadov pred skládkovaním,
  • ako bude vyzerať úprava odpadov od roku 2025.

Na tlačovej konferencii MŽP k predstaveniu riešenia vystúpili aj najvyšší predstavitelia samosprávnych združení ÚMS a ZMOS, ktorí vyjadrili spokojnosť s navrhnutým postupom.

Zástupcovia odpadových firiem na tlačovke nevystúpili, no podľa vyjadrení pre denník Odpady-portal.sk s týmto riešením taktiež súhlasia.

Združenie odpadového priemyslu vníma dobrovoľnenie GS21 ako správne rozhodnutie.

„V minulosti sme vo viacerých vyjadreniach a odborných článkoch označili kombináciu kontrolných parametrov AT4 a GS21 za gold-plating. Test GS21 je možno z laboratórneho hľadiska považovaný za vhodnejší parameter na hodnotenie biostability, no s určitosťou to nie je prevádzkový parameter, na základe ktorého sa vie, alebo môže prevádzka MBÚ linky reálne rozhodovať, kedy je už možné odpad na skládku umiestniť a kedy nie,” dôvodí Ján Chovanec, generálny riaditeľ Zväzu odpadového priemyslu (ZOP).

Spokojní sú aj v Združení organizácií verejných prác. Združenie podľa prezidenta Petra Kubu už v roku 2020 po prijatí zákona o povinnosti MBÚ navrhovalo najskorší možný termín 1.1.2025, pričom počítali s finančnou pomocou eurofondov.

Zástupcovia združenia mali tiež niekoľko stretnutí, ktoré sa týkali parametra GS2, na ktorých požadovali jeho zrušenie.

“Je to technicky i finančne náročný proces. EÚ to od SR nevyžaduje, používajú ho len 2 štáty v celej EÚ. Preto s zdobrovoľnením požívania parametra GS21 súhlasíme,” vysvetľuje P. Kuba.

Aj v Asociácii podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH) súhlasia s riešením. Podľa prezidenta Petra Krasneca boli súčasťou rokovaní s MŽP SR k tejto téme, hoci viacero spoločností už investovalo do technológie úpravy odpadov a sú pripravené spustiť ich do prevádzky už o mesiac.

INISOFT

Niektorí nestihnú termín

Prezident ZOVP Peter Kuba poukazuje na riziko, že niektoré samosprávy nestihnú termín napriek oddialeniu dodržať.

“Bohužiaľ, mestá nedostali možnosť čerpania eurofondov na projekty MBÚ, preto si myslím, že niektorým samosprávam nepomôže akékoľvek oddialenie. Na budúci rok budú mať samosprávy problém zostaviť rozpočet, nieto investovať do MBÚ,” konštatuje P. Kuba.

Členmi ZOVP sú väčšinou mestské organizácie, alebo má v nich mesto podiel. “Nie však všetci naši členovia prevádzkujú skládky odpadov, tzn. že komunálny odpad „odovzdávajú” na iné skládky firiem, ktoré nie sú členmi ZOVP.”

Menej skeptický je Ján Chovanec, podľa ktorého väčšina členov ZOP už absolvovala proces EIA a aktuálne sú pred vydaním stavebného povolenia na zariadenia MBÚ. 

“Som si istý, že od 1. januára 2025 bude väčšina našich členov pripravená na splnenie legislatívnej povinnosti úpravy odpadov pred skládkovaním, či už vo forme mechanicko-biologickej úpravy odpadov, alebo vo forme energetického zhodnotenia komunálnych odpadov, čo je štandardné riešenie, ktorým sa realizuje odklon odpadov zo skládok v celej západnej Európe,” konštatuje.

Ako bude vyzerať úprava odpadov

Úprava odpadov pred skládkovaním nepovedie ani o rok k zásadnému zníženiu objemu odpadu, ktorý končí na skládkach. K tomu by malo dôjsť až tri roky, od 1. januára 2027, kedy bude zakázané ukladať na skládku odpad s vyššou výhrevnosťou.

 
 

Zostáva vám 47% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Navrhujú znížiť niektoré recyklačné ciele. Taraba chce novelizovať kľúčový dokument

Navrhujú znížiť niektoré recyklačné ciele. Taraba chce novelizovať kľúčový dokument

Návrh sa týka batérií a akumulátorov. Súčasný Program odpadového hospodárstva vláda prijala za Jána Budaja.

Vyrásť má najväčšia recyklačná linka na tvrdé plasty. Investori poskytli viac než milión eur

Vyrásť má najväčšia recyklačná linka na tvrdé plasty. Investori poskytli viac než milión eur

Firma chce na západnom Slovensku vybudovať linku už v prvej polovici roka 2024. Do povoľovacieho procesu EIA ešte nevstúpila.

Taraba sa stretol s vedcami, chce vytvoriť komisiu pre odpadové riešenia (+ fact check)

Taraba sa stretol s vedcami, chce vytvoriť komisiu pre odpadové riešenia (+ fact check)

Podľa ministra je Slovensko skládková veľmoc a krajina je odkázaná na pitie kontaminovanej vody z neuzavretých skládok.