Uvádza sa 70 % miera recyklácie stavebného odpadu, pričom väčšinu tvorí zemina. Neviem, kde a ako sa zhodnocuje, upozorňuje recyklátor.
Stavebný odpad tvorí približne 37 % celkového množstva odpadu na Slovensku. Takmer dve tretiny z toho, zhruba tri milióny ton, predstavuje najbežnejší druh – výkopová zemina. Nakladanie s týmto do značnej miery prírodným materiálom je však otázne.
„Ak sa prezentuje 70 % miera recyklácie stavebného odpadu, pričom väčšinu tvorí zemina, pýtam sa, kde a ako dochádza k tejto recyklácii? Odpoveď nepoznám,“ uviedol na nedávnej konferencii APOH Odpady a životné prostredie 2024 Ivan Šefčík zo spoločnosti Environcentrum, ktorá sa zaoberá recykláciou stavebného odpadu už 30 rokov.
Čo s výkopovou zeminou
Nakladanie so zeminou mala uľahčiť vyhláška Ministerstva životného prostredia č.344/2022 o stavebných odpadoch a odpadoch z demolácií. Podľa experta predpis predstavuje posun dopredu, hoci stále vznikajú určité prekážky vo využívaní niektorých materiálov.
„Vyhlášku hodnotím pozitívne. Došlo k určitým upresneniam tam, kde sa doteraz mnohé činnosti realizovali iba na základe usmernení a dohôd. To bolo neudržateľné. Vyhláška dala možnosť nakladať s materiálmi ako s vedľajším produktom. Najmä zeminy a asfaltové frézované materiály sa v minulosti považovali za odpad a nedalo sa s tým nič robiť.“
Zostáva vám 80% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.