Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním sa za rok 2024 bude podávať už len elektronicky cez informačný systém odpadového hospodárstva (ISOH). Rozhodnutie, o ktorom ministerstvo životného prostredia informovalo v závere októbra, sa tak dotkne už podávaní najbližších ohlásení v termíne do 28. februára 2025.
„Pôvodcovia odpadu sa možno trochu začali spoliehať na to, že sa novým povinnostiam elektronického odosielania dát vyhnú, keďže nová evidenčná vyhláška zavádza povinnosť až od takzvaného prvého prevzatia odpadu. Z povinnosti odosielať Ohlásenie za rok 2024 však vyňatí nie sú. Týka sa to tak miest a obcí, ako aj napríklad celého spektra výrobných firiem či zdravotníckych zariadení, ktoré sa nachádzajú v pozícii pôvodcu odpadu,“ vysvetľovala napríklad v rozhovore pre Odpady-portal.sk Martina Poláčková zo spoločnosti INISOFT.
Podrobnejšie informácie k elektronickému podávaniu ohlásení ministerstvo prisľúbilo v termíne „koncom novembra.“ Dnes (26. novembra) ich poskytlo.
Zostáva vám 69% na dočítanie↓
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.