NATUR-PACK

Poplatok za odpad tento rok nezvyšovali. Pomáha im aj vlastná skládka

Mestská zberová spoločnosť testuje aj úpravu odpadu, chýba však energetická koncovka.

Poplatok za odpad tento rok nezvyšovali. Pomáha im aj vlastná skládka
Foto: Odpady-portal.sk

Mesto na východnom Slovensku v tomto roku nezvyšovalo poplatok za komunálny odpad. Hoci v okolitých mestách k tomuto kroku prikročili, tunajšia samospráva vraj nemusí teraz zber odpadu zdražovať.

Mesto Medzilaborce zvyšovalo poplatok za odpad už v posledných dvoch rokoch. Najskôr z 13,50 eur/osobu/rok na 20 eur, následne na 25 eur. Ďalšie mestá na východe Slovenska zvýšili poplatok od tohto roku aj na viac než 35 eur.

„My sme za ostatné dva roky poplatok takmer zdvojnásobili, nechceli sme ho už zdvíhať. Nezvyšovali sme žiadne miestne dane a poplatky, všetko ostalo na úrovni vlaňajška,“ cituje denník Sme primátora Medzilaboriec Vladislava Višňovského.

Radnica relatívne nižšiu výšku poplatku v porovnaní s okolitými mestami zdôvodňuje priamym vlastníctvom a riadením odpadového hospodárstva v meste. Okrem vlastnej zberovej spoločnosti prevádzkuje aj skládku odpadu, kompostáreň s hygienizačným zariadením pre kuchynský odpad, či zberný dvor.

Skúšajú aj úpravu odpadu

Miera separácie komunálneho odpadu v meste dosahuje 42 %. Vlani sa vyzbieralo zhruba 50 ton bioodpadu, za predaj vyseparovaných zložiek samospráva získala 32-tisíc eur, ktoré spätne investuje do systému triedeného zberu.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)