Návrh má veľa benefitov, ale aj nákladov a rizík nežiaducich externalít. Ján Chovanec zo Zväzu odpadového priemyslu reaguje na poslanecký návrh novely zákona o odpadoch.
Opoziční poslanci Veronika Veslárová a Michal Sabo (Progresívne Slovensko) predložili na rokovanie Národnej rady návrh novely zákona o odpadoch a vykonávacej vyhlášky, ktorej cieľom je zabezpečiť zberné nádoby tak, aby k nim mali rovnocenný prístup aj osoby s rôznym ťažkým zdravotným postihnutím. Téme sme sa podobne venovali v samostatnom článku.
K návrhu zaslal denníku Odpady-portal.sk komentár Ján Chovanec, generálny riaditeľ Zväzu odpadového priemyslu.
Reakcia na návrh Progresívneho Slovenska o prístupnosti zberných nádob pre osoby so zdravotným postihnutím
Zväz odpadového priemyslu (ZOP) rozumie návrhu Progresívneho Slovenska (PS) zlepšiť prístup k zberným nádobám pre osoby so zdravotným postihnutím. Väčšina týchto ľudí, ale aj starší občania, sa pri triedení a likvidácii odpadu bežne stretávajú s nasledovnými obmedzeniami:
- výška vstupu do kontajnera, ktorá limituje ich použitie osobám na invalidnom vozíku alebo s obmedzenou pohyblivosťou rúk,
- ťažké alebo nepraktické veko zbernej nádoby na otvorenie ktorej je potrebné vyvinúť veľkú silu,
- chýbajúce vizuálne alebo hmatové označenie, čo spôsobuje problémy pre ľudí so zrakovým postihnutím,
- nerovné povrchy, ktoré sťažujú pohyb ľuďom na invalidnom vozíku alebo seniorom s chodítkom,
- príliš veľká vzdialenosť od obydlí k zberným nádobám (najmä v sídliskách a mestských oblastiach),
- chýbajúce špeciálne nádoby na hygienický odpad (plienky, inkontinenčné pomôcky), ktoré by zlepšili hygienické podmienky dotknutým osobám a zabránili znečisteniu bežných zberných miest.
Za hlavné pozitívne aspekty predloženého návrhu zmeny zákona o odpadoch a doplňujúcej vyhlášky môžeme vo všeobecnosti označiť zlepšenie dostupnosti a samostatnosti pre ťažko postihnuté osoby pri triedení odpadov.
Úprava zberných nádob pre osoby na invalidnom vozíku a zavedenie Braillovho písma pre nevidiacich a slabozrakých zjednoduší ich každodenný život a priblíži Slovensko k európskym štandardom. Zohľadnenie potrieb osôb s inkontinenciou vo forme separátnych zberných nádob na zdravotnícky odpad pomôže riešiť hygienické výzvy, ktoré tieto osoby zažívajú v súvislosti so zvýšenou produkciou odpadu.
Za hlavné neistoty a výzvy skryté v predloženom návrhu môžeme označiť finančné nároky spojené s implementáciou tejto zmeny, resp. novely zákona o odpadoch.
Prispôsobenie existujúcich kontajnerov a aj samotných stojísk môže vyžadovať investície v rádoch stoviek eur. Náklady na úpravy nádob, resp. osadenie nových špeciálne prispôsobených nádob pre ZŤP, sa v zahraničí pohybujú medzi 200 – 1.000 € za kus v závislosti od technických riešení, ako sú nižšie otvory, senzory či Braillovo označenie.
Okrem cien nemusia štandardizované riešenia vyhovovať všetkým osobám so zdravotným postihnutím a niektoré opatrenia môžu byť v rozpore s praktickými potrebami bežného obyvateľstva. Kontajnery s nižšími otvormi majú spravidla menší objem, čo môže spôsobiť častejšiu potrebu vývozu a navýšenia cien, podobne pri osobitných intervaloch odvozu odpadu pre osoby s inkontinenciou.
Prax zo zahraničia taktiež naznačuje, že prispôsobené kontajnery môžu byť často nefunkčné, ak sa pravidelne neudržiavajú. Špeciálne spodné otvory sú buď zablokované odpadom alebo sa naplnia natoľko, že sa stávajú nepoužiteľnými.
V niektorých prípadoch sú prispôsobené kontajnery umiestnené ďaleko od chodníkov alebo sú pred nimi bariéry, ako obrubníky či stĺpiky, ktoré bránia prístupu osôb na invalidnom vozíku a celý efekt sa tým stráca.
Aby sa neopakoval scenár podobný rýchlemu zavádzaniu zberu kuchynského odpadu, ZOP odporúča najprv spustiť pilotné projekty v spolupráci s mestami a obcami, aby boli vyhodnotené skutočné potreby, realizovateľnosť a efektivita týchto riešení.
Zapojenie samospráv a odborníkov na odpadové hospodárstvo do diskusie o technických a finančných výzvach tejto zmeny je nevyhnutná a mala byť realizovaná v spolupráci so ZMOS a ÚMS ešte pred samotným predložením poslaneckého návrhu.
Štát by do budúcna mohol pri podobných iniciatívach uvažovať aj o zavedení dotácií alebo daňových úľav pre obce, ktoré zavedú takéto opatrenia, aby sa zmiernila finančná záťaž.
Zabezpečenie inkluzívneho a dostupného odpadového hospodárstva je dôležitou súčasťou sociálnej spravodlivosti a udržateľného rozvoja miest a obcí a ZOP podporuje všetky snahy o zvýšenie dostupnosti zberných nádob pre osoby so zdravotným znevýhodnením, no apeluje na dôslednú prípravu pred ich implementáciou tak, aby boli opatrenia efektívne a ekonomicky udržateľné.
Ján Chovanec
generálny riaditeľ Zväzu odpadového priemyslu
Pozn.: Článok je názorovým príspevkom. Postoje prezentované v ňom môžu, ale nemusia vyjadrovať názor redakcie Odpady-portal.sk
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.