Eversheds Sutherland

Zrecyklujú prázdne nábojnice z lesov a strelníc

Vojenské lesy chcú odpad nielen zbierať, ale aj ďalej využiť a vrátiť do obehu.

Zrecyklujú prázdne nábojnice z lesov a strelníc
Foto: Depositphotos

Na Slovensku sa vyprodukuje ročne približne 3,6 milióna prázdnych nábojníc z brokových alebo guľových zbraní. Tie často zostávajú ako odpad v lesoch v dôsledku poľovníckej činnosti alebo v rámci športových strelníc. Lesníci ich chcú nielen zbierať, ale aj recyklovať.

„Pri lesníckej činnosti vznikajú aj odpady alebo veci, ktoré treba nejakým spôsobom dostať preč z prírody. Sú to aj prázdne nábojnice, ktoré by sa mohli vyzbierať a použiť znova vo výrobnom procese,“ vraví generálny riaditeľ štátneho podniku Vojenské lesy a majetky SR Ján Jurica.

Podnik vlastní na východe Slovenska starú halu, ktorú zrekonštruoval pre účely recyklácie. Tú majú zabezpečovať zdravotne postihnutí ľudia v rámci sociálneho podniku. Vojenské lesy vyvinuli v spolupráci s ministerstvom obrany technológiu recyklácie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)