Tím vedcov v novej komplexnej analýze posudzoval potenciál globálneho otepľovania piatich najčastejších typov plastových obalov a ich papierových, sklenených a kovových alternatív.
Výskumníci z Michiganskej štátnej univerzity analyzovali, ako by sa na životnom prostredí odrazilo nahradenie polyetylénových obalov, od najrôznejších mäkkých vreciek a fólií až po nádoby, alternatívnymi materiálmi vrátane papiera, skla, hliníka a ocele.
Zistili, že pri zohľadnení celého životného cyklu môžu mať polyetylénové obaly v porovnaní so zmesou iných obalových materiálov bežne používaných v Spojených štátoch amerických približne o 70 % nižší priemerný potenciál globálneho otepľovania.
Pri porovnaní plastových obalov a alternatívnych materiálov z hľadiska štyroch kritérií – potenciálu globálneho otepľovania, spotreby nerastných surovín, spotreby energie z fosílnych zdrojov a vzťahu k nedostatku vody – sa ukázalo, že plastové obaly majú vo všeobecnosti menšie environmentálne dopady ako obaly z alternatívnych materiálov.
Prinášajú ucelený obraz o polyetyléne
Obaly predstavujú najväčšie odvetvie, v ktorom sa využívajú plastové živice, a prevládajúcim materiálom na trhu s obalmi je polyetylén. V roku 2019 z neho bolo vyrobených 40 % plastov na báze živíc a podľa predpokladov OECD do roku 2060 oproti roku 2019 trojnásobne narastie objem polyetylénu s nízkou hustotou a lineárneho nízkohustotného polyetylénu v obalovom priemysle.
Uprednostňovanie určitých materiálov na úkor iných vo výrobe obalov by preto malo vychádzať z vedeckých metodológií opierajúcich sa o dáta, v ktorých je zohľadnený celý životný cyklus výrobku a jeho potenciálne environmentálne dopady. Predošlý vedecký výskum sa zameriaval predovšetkým zoširoka na najviac používané plastové obaly, akými sú okrem polyetylénových napríklad polypropylénové, polystyrénové či polyvinylchloridové obaly.
Podobné širokospektrálne štúdie sa však nedajú jednoducho zovšeobecniť na väčšinu polyetylénových obalov, preto sa americký tím rozhodol sústrediť sa špecificky na polyetylén a odkryť širšie súvislosti jeho potenciálneho nahradenia alternatívnymi materiálmi, napríklad papierom, sklom či kovom, v obalovom priemysle.
Výsledkom ich práce je komparatívna štúdia posudzovania životného cyklu založená na trhových údajoch o polyetylénových obaloch a ich alternatívach, ktorá ponúka holistický pohľad na potenciálne environmentálne dopady polyetylénu a alternatívnych materiálov.
Skúmali päť primárnych typov obalov
Hodnotenie sa zameralo na päť hlavných typov obalov, ktoré tvoria približne 60 % polyetylénových obalov ročne predaných v USA: zmršťovacie fólie, strečové fólie na balenie paliet, hrubostenné vrecia na ťažký náklad, fľašky určené na iné ako potravinárske účely a rôzne vrecúška či mäkké obaloviny na potraviny.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.