Jednou z ciest je výstavba stojísk, ktoré sa odomykajú prostredníctvom čipu. MEVA-SK ponúka inovatívne riešenia.
Množstvový zber odpadu, pri ktorom samosprávy v poplatkoch za komunálny odpad zohľadňujú jeho produkciu, si vyžaduje aj investície do techniky. Obciam najnovšie môžu pomôcť eurofondy.
Štát začiatkom tohto roka spustil dotačnú výzvu, z ktorej samosprávy môžu zafinancovať rôzne výdavky spojené so zavádzaním množstvového zberu. O podmienkach výzvy sme na Odpady-portal.sk referovali krátko po jej vyhlásení v januárovom článku.
Princípy, na ktorých mestá a obce zakladajú tzv. množstvový zber odpadu, sa rôznia, ich podstatou je však snaha nastaviť poplatky za komunálny odpad adresnejšie. Samosprávy pritom často využívajú evidenciu odpadových nádob a monitoring vývozov, vďaka čomu majú v odpadovom hospodárstve prehľad.
Výzvou sú bytové domy
Z celoslovenského hľadiska je však množstvový zber stále skôr „vychytávka,“ ktorú využíva len zlomok samospráv, a to prevažne iba pre rodinné domy, hoci existujú aj pokusy o množstvový zber odpadu z bytových domov.
„V obci je jedna malá bytovka, ktorú tvorí 12 bytových jednotiek. Tam sme to urobili tak, že každý byt má svoju vlastnú smetnú nádobu. Tým, že ide o malý bytový dom, dalo sa to riešiť takto,“ vysvetľovala napríklad vo vlaňajšom rozhovore starostka Hlbokého nad Váhom Karina Holešová.
V hre sú však aj rôzne ďalšie možnosti. Ako vo svojom najnovšom blogu referuje výrobca a dodávateľ techniky pre odpadové hospodárstvo, spoločnosť MEVA-SK, užitočnými môžu byť rôzne inovatívne riešenia.
Jedným z nich sú kryté státia na kontajnery vybavené elektronickým zámkom a čipovým otváraním, ktoré zároveň zaručujú spoľahlivú ochranu a efektívny zber odpadu. „Tieto systémy sú ideálne pre mestá a obce, kde je dôležité znížiť frekvenciu vývozu odpadu a zároveň udržať vysokú úroveň bezpečnosti,“ vysvetľuje MEVA-SK.
Pre zvýšenie flexibility a prispôsobenie konkrétnym podmienkam ponúkajú tiež modulovateľné stojisko, ktoré poskytuje možnosť uzamknutia na kľúč alebo pomocou zámku s čipom. Výhodou je, že stojisko umožňuje modulárne rozšírenie (šírka jedného modulu je 1 700 mm).
Pokročilým riešením sú podzemné kontajnery, ktoré síce predstavujú investične náročnejšiu alternatívu, ale poskytujú množstvo výhod.. Podzemné kontajnery jednak šetria miesto vo verejnom priestranstve a pôsobia estetickejšie, zároveň si však tiež vyžadujú menej frekventované vývozy, čo dlhodobo znižuje prevádzkové náklady.
Pomôžu eurofondy
Medzi oprávnené výdavky v rámci práve otvorenej eurofondovej výzvy patria rôzne náklady spojené s obstaraním hmotných aj nehmotných aktív potrebných na zavedenie, zefektívnenie alebo rozšírenie systému množstevného zberu. Nenávratný finančný príspevok sa dá podľa výkladu expertov MEVA-SK využiť napríklad na:
- nákup a montáž uzamykateľných stojísk (s možnosťou elektronického zámku a čipového otvárania),
- obstaranie softvéru na evidenciu zberu a nákup licencií,
- nákup mechanických či elektronických zámkov, čipov a čítačiek,
- vypracovanie analýzy súčasného stavu a príprava projektovej dokumentácie,
- stavebné práce spojené s výstavbou stojísk,
- nákup a montáž váh na existujúce zberové vozidlá,
- informačnú kampaň a mzdové výdavky.
„Zavedenie systému množstevného zberu predstavuje investíciu do budúcnosti, ktorá prispieva k efektívnejšiemu, bezpečnejšiemu a ekonomickejšiemu hospodáreniu s odpadom. Naše inovatívne produkty – od krytých státí, modulovateľných stojísk, podzemných kontajnerov až po kontajnery so spodným výsypom a riešenia pre zber textilu – sú navrhnuté tak, aby zjednodušili správu odpadu a pomohli samosprávam prijímať strategické rozhodnutia na základe presných dát,“ uzatvára MEVA-SK.
Spoločnosť MEVA-SK je komunikačným partnerom Odpady-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.