NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Recyklujeme veľa komunálneho odpadu. ZOP to považuje za úspech rozšírenej zodpovednosti výrobcov

Najbližšou výzvou je triedenie textilného odpadu. Profesionáli z odpadového biznisu vidia cestu v rozšírenej zodpovednosti výrobcov.

plastové vločky, plastový odpad

Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

V roku 2023 Zväz odpadového priemyslu zaznamenal viacero pozitívnych vplyvov pri recyklácii komunálnych odpadov. Recyklácia je jedna z dvoch kľúčových národných a európskych výziev pre udržateľný rozvoj. Druhou naďalej zostáva nahradenie skládkovania inými technologickými formami na spracovanie nerecyklovateľného odpadu.

Kľúčové fakty:

  • Slovenská republika dnes recykluje 51,3 % odpadu
  • Za 17 rokov sa SR podarilo zvýšiť recykláciu obalov zo 45,21 % na 72,19 %
  • Novou výzvou je recyklácia textilného odpadu. Podľa ZOP mal byť pod gesciou rozšírenej zodpovednosti výrobcov

V roku 2023 dosiahla miera recyklácie komunálneho odpadu na Slovensku 51,3 percent, čo predstavuje nárast o 1,2 percentuálneho bodu oproti predchádzajúcemu roku. Aj keď sa Slovensko v oblasti recyklácie výrazne posunulo, dosiahnutie cieľa 55 percent úrovne recyklácie k 31. decembru 2025 je ambiciózny cieľ.

Podľa Jána Chovanca, generálneho riaditeľa ZOP, sa bude podiel recyklácie komunálneho odpadu zvyšovať čoraz ťažšie. Potvrdzujú to skúsenosti zo západnej Európy, kde mnohé vyspelé krajiny po dosiahnutí hranice 50 – 60 percent rastú veľmi pomalým tempom. 

Narážajú na logistické prekážky a najmä zložité fyzikálno – chemické postupy pri recyklácii viacerých druhov najmä plastových odpadov. Tieto problémy sa najlepšie darí prekovávať pri spracovaní obalového odpadu.

robotizáciaIlustračné foto: Odpady-portal.sk

„Zväz odpadového priemyslu združuje aj organizácie zodpovednosti výrobcov, ktorých úlohou je financovať triedený zber. Na základe dlhodobých dát môžeme konštatovať, že hodnota celoslovenskej úrovne recyklácie komunálnych odpadov sa začala preukázateľne zvyšovať až po plnom spustení rozšírenej zodpovednosti výrobcov v roku 2016,“ tvrdí Ján Chovanec.

Ku koncu roku 2016, keď sa rozšírená zodpovednosť výrobcov pomaly rozbiehala, bola úroveň recyklácie komunálneho odpadu iba 23 percent.

„Veľmi dobré výsledky Slovensko dlhodobo dosahuje v recyklácii obalových odpadov. Už v roku 2022 sme splnili ciele stanovené európskou legislatívou pre rok 2025. Dnes dosahujeme ciele recyklovať minimálne 65 percent hmotnosti všetkých odpadov z obalov. Miera recyklácie odpadov z obalov narástla zo 45,21 percent v roku 2005 na 72,19 percent už v roku 2022. Keď toto percento hlbšie analyzujeme, tak plníme všetky ciele pre jednotlivé druhy obalových odpadov – sklo, plasty, papier, kovy a drevo,“ hovorí viceprezident zväzu Michal Sebíň.

S rastom recyklácie však rastie aj celkové množstvo odpadov z obalov. Jedinou výnimkou boli roky 2021 a 2022, kedy objem odpadov z obalov klesol o 0,75 percent. 

„Podobný trend je viditeľný aj pri tvorbe komunálneho odpadu a súvisí s rekordnou infláciou, vysokými cenami energií a zdražovaním tovarov a služieb. Spotrebiteľským preferenciám nepomohli ani obmedzenia súvisiace s Covidom 19,“ vysvetľuje M. Sebíň.

Okrem obalov sa výrazne zvýšil zber a recyklácia elektroodpadov. V roku 2023 sa vyzbieralo v prepočte 10,2 kilogramov na obyvateľa. Darilo sa aj zberu pri prenosných batériách a akumulátoroch s podielom 45 percent.

Aj ich zber a zhodnotenie je financované prostredníctvom rozšírenej zodpovednosti výrobcov. Podľa Sebíňa tak Slovensko v tejto oblasti dnes plní stanovené európske recyklačné ciele v predstihu.

recyklácia textiluRecyklácia textilu | Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Ďalšou výzvou pre slovenský recyklačný priemysel bude podľa J. Chovanca povinný zber textilného odpadu. V celej Európskej únii začína platiť tento rok a predstavuje ďalší prúd odpadu, ktorý by mal byť postupne odklonený zo zmesového odpadu. Podľa Chovanca by sa mal textil recyklovať podobne ako obalový odpad cez systém zodpovednosti výrobcov. 

„Pridanou hodnotou je to, že už existuje funkčná logistika a skúsenosti na ktoré sa dá spoľahnúť. Predpokladáme, že bez zaradenia textilu pod rozšírenú zodpovednosť výrobcov sa tak náročnú úlohu ako je rozbehnúť triedenie a recykláciu textilného odpadu naštartovať nepodarí,“ uzatvára Ján Chovanec zo ZOP.



Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Prešli cez EIA aj stavebné konanie. Košice idú zväčšiť kompostáreň, čaká ich ešte jeden krok

Prešli cez EIA aj stavebné konanie. Košice idú zväčšiť kompostáreň, čaká ich ešte jeden krok

Modernizáciu zariadenia chcú rozbehnúť ešte v tomto roku.

Rozbehli veľké rozširovanie skládky. Nie je to udržateľné riešenie, varuje mesto

Rozbehli veľké rozširovanie skládky. Nie je to udržateľné riešenie, varuje mesto

Zámer, ktorý pred tromi rokmi vstúpil do procesu EIA, sa teraz dostal do realizačnej fázy.

Poslanci hlasovali o zmenách v odpadoch. Jeden opozičný návrh posunuli ďalej

Poslanci hlasovali o zmenách v odpadoch. Jeden opozičný návrh posunuli ďalej

Expert v novele odpadového zákona vidí riziká. Vystríha pred nezamýšľaným efektom.

X
X
X
X