NATUR-PACK

Stavajú klietky a zamykajú kontajnery. Prešov sa tak chystá aj na množstvový zber odpadu

Mesto chce zároveň obmedziť odpadovú turistiku a zaistiť, aby nádoby používal ten, kto si za odpad platí.

Stavajú klietky a zamykajú kontajnery. Prešov sa tak chystá aj na množstvový zber odpadu
Foto: Mesto Prešov

V Prešove vyrastú ďalšie klietkové stojiská na kontajnery. Mesto tak pokračuje v projekte rozbehnutom počas minulého roka, ktorým chce reagovať na dva rôzne problémy.

Prvým problémom je prehrabávanie v kontajneroch a spätné vyberanie smetí spojené so znečistením okolia. Druhým je tzv. odpadová turistika, teda využívanie kontajnerov občanmi či firmami, ktoré do nich odpad vyhadzovať nemajú.

Zároveň má ísť o prípravu na rozšírenie množstvového zberu aj o bytové domy. Poplatky za odpad by tak mesto mohlo adresnejšie vyrubovať aj obyvateľom sídlisk.

Prešov nateraz do nového systému (podobne ako väčšina ostatných samospráv) zapája iba rodinné domy, kde je priradenie nádob k jednotlivým poplatníkom jednoduchšie. Rozbehnúť množstvový zber aj na sídliskách bude väčšie sústo, priznáva prešovská radnica.

MEVA

Za mrežami a na čip

V Prešove doposiaľ realizovali 15 klietkových stojísk a ďalších 12 chce mesto osadiť v roku 2025. Celkové plány, o ktorých hovorí aj prešovský primátor František Oľha, sú však väčšie.

Zostáva vám 75% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)