NATUR-PACK

Kysučania žiadali zrušiť spaľovňu. Taraba ich osočil: priživujete sa na téme

Minister naznačil, že rezort povolí tri nové zariadenia na energetické zhodnocovanie odpadov.

Kysučania žiadali zrušiť spaľovňu. Taraba ich osočil: priživujete sa na téme
Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

V decembri minulého roku bola ministerstvu životného prostredia doručená petícia občanov, ktorá požadovala zrušiť prevádzku spaľovne nebezpečných odpadov v Kysuckom Novom Meste. Podpísalo ju viac než 11-tisíc občanov.

Spaľovňa, ktorú prevádzkuje spoločnosť FCC Slovensko, na Kysuciach tepelne zneškodňuje ostatné, nebezpečné a nemocničné odpady od pôvodcov odpadov zo Slovenska. Zariadenie s ročnou kapacitou 1500 ton pyrolýzne spaľuje prijatý odpad, čím zmenšuje jeho objem a mení na sterilné, skládkovateľné popoloviny.

V rozsiahlom článku sa dozviete:

  • aké kontroly boli v zariadení vykonané,
  • akú modernizáciu vykonal prevádzkovateľ a aké plánuje,
  • čo bolo predmetom výhrad verejnosti v petícii,
  • ako reagovalo ministerstvo na petíciu,
  • ako minister Taraba reagoval na žiadosť občanov,
  • zdroje na kľúčové dokumenty.

V minulosti párkrát porušili predpisy

Inšpektori ochrany ovzdušia prijali od roku 2010 celkovo osemnásť podnetov na spaľovňu odpadov, najmä voči zápachu v jej okolí. Dva prípady boli inšpekciou vyhodnotené ako opodstatnené. Vyplýva to z oficiálneho výsledku vybavenia petície, ktorý ministerstvo zverejnilo pred mesiacom. Odkaz na dokument, ako aj ďalšie zdroje, nájdete v závere článku.

Celkovo vykonali inšpektori za ostatných pätnásť rokov dvadsať kontrol, ktoré boli zamerané na dodržiavanie ustanovení zákona o ochrane ovzdušia. V ôsmich prípadoch boli zistené nedostatky, za čo dostala FCC pokuty v celkovej výške 20-tisíc eur.

Ďalšie dve pokuty v celkovej sume (spolu 5.900 eur) dostali za porušenie ustanovení zákona o odpadoch a jednu (2.100 eur) za porušenie ustanovení zákona o vodách. Uviedlo to ministerstvo životného prostredia v odpovedi na petíciu občanov, ktorú zverejnilo minulý mesiac.

spaľovňa kysucké nové mestoZ protestu verejnosti | Foto-zdroj: FB, P. Janík

V prevádzke menili komín

Prevádzka spaľovne odpadov má vydané povolenie stacionárneho zdroja zo 6. februára 2024. Po tom, čo v nej zrealizovali výmenu odlučovacieho zariadenia, vydal im úrad koncom októbra minulého roku súhlas na trvalé užívanie.

V skupine FCC chcú prevádzku naďalej modernizovať. Ešte v decembri 2023 predložili zámer investovať pol milióna eur do sterilizátora, ktorým chcú v prevádzke hygienizovať odpad zo zdravotníckych zariadení (ostatný a nebezpečný). Tým by mali eliminovať nebezpečné vlastnosti pred zneškodnením odpadu a tiež efektívne využiť odpadové teplo.

Zámer je v štádiu posudzovania vplyvov na životné prostredie, pričom vlani v decembri bol prerokovaný s verejnosťou. Envirorezort v reakcii verejnosti zdôraznil, že sterilizátor s ročnou kapacitou 900 ton nemá so spaľovaním odpadu v spaľovni nič spoločné a nijako nezvýši celkovú kapacitu spaľovne.

Ministerstvo tiež uviedlo, že emisie zo spaľovne sú v prevádzke monitorované podľa príslušných predpisov a merané diskontinuálne, ako aj kontinuálnym meraním s použitím trvalo nainštalovaného automatizovaného meracieho systému (AMS).

Spaľovne majú kontinuálne aj diskontinuálne merania emisií | Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Najväčším znečisťovateľom ovzdušia sú občania

Verejnosť sa v petícii pýtala aj na to, akým podielom prispieva spaľovňa odpadov k celkovému znečisťovaniu ovzdušia. Rezort odkázal na podrobné údaje SHMÚ o množstve vypustených emisií podľa typu zdroja v lokalite Kysuckého Nového Mesta, z ktorých má jednoznačne vyplývať, že najvýznamnejším zdrojom znečistenia je v prípade emisií PM, NO, a SO vykurovanie domácností.

K zhoršeniu kvality ovzdušia prispieva aj intenzívna tranzitná doprava a relatívne významné sú tiež emisie prchavých organických látok (najmä alkánov okrem metánu), ktoré pochádzajú prevažne z priemyselných zdrojov mimo spaľovne odpadov.JRK Slovensko

Ministerstvo nemôže zrušiť prevádzku

Hlavnou požiadavkou petície občanov bolo, aby ministerstvo zrušilo prevádzku spaľovne odpadov. Rezort však nemá právomoc rozhodnúť o „zrušení“ prevádzky zdroja znečisťovania ovzdušia, keďže o tom môže rozhodnúť za striktných podmienok iba príslušný okresný úrad v sídle kraja alebo inšpekcia.

Taraba osočuje autorov petície: kontroly nič nenašli

Zostáva vám 47% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)