Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Energetické zhodnocovanie odpadov sa rozvíja najmä vďaka súkromným iniciatívam

Vo štvrtok 4. februára sa uskutočnilo šieste diskusné fórum EE CLUB na tému „Odpad ako zdroj energie“. Podujatia sa zúčastnilo takmer 70 účastníkov predovšetkým z firemného sektora.

Energetické zhodnocovanie odpadov sa rozvíja najmä vďaka súkromným iniciatívam

Foto: Odpady-portal.sk

Zuzana Kocunová z Odboru ochrany ovzdušia MŽP SR sa venovala predovšetkým novele tzv. palivovej vyhlášky č. 228/2014, ktorou sa ustanovujú požiadavky na kvalitu palív a vedenie prevádzkovej evidencie o palivách. Novela vyšla pod číslo 367/2015 Z. z.. „Z pohľadu ochrany ovzdušia sme viazaní európskymi právnymi predpismi. Spaľovanie palív rozdeľujeme na spaľovanie palív, ktoré sú odpady a spaľovanie palív, ktoré nie sú odpady, pretože majú dosah na ovzdušie. Pri odpadoch sa častokrát môžu dostať do ovzdušia rizikové látky,“ vysvetlila k vyhláške Zuzana Kocunová.

Annamária Tóthová z advokátskej kancelárie Dvořák&Hager Partners sa venovala rámcovým podmienka využívania odpadov a "neodpadov" na výrobu energie. K hlavným dôvodom vzniku vyhlášky patrí podľa Tóthovej aj skutočnosť, že odpad, na rozdiel od tzv. „neodpadu“, ktorý je voľne prepravovanou komoditou v rámci EÚ, podlieha prísnejšiemu režimu ohlasovania i kontroly.

Elena Bodíková zo spoločnosti VIK analyzovala aktuálny stav a možnosti rozvoja energetického zhodnocovania odpadu na Slovensku, najmä komunálneho odpadu, ktorý má podľa nej naväčší potenciál. „Až 1,4 milióna ton komunálneho dopadu by mohlo na Slovensku byť energeticky zhodnoteného,“ zdôraznila. Podrobne však zhrnula aktuálne poznatky o potenciáli a súčasnom stave zhodnotenia ostatných odpadových komodít.

Juraj Novák z Odboru energetickej a surovinovej politiky MH SR objasnil najmä možnosti využitia obnoviteľných zdrojov energie v energetickom zhodnocovaní odpadov. Pripomenul, že programový dokument Energetická politika z roku 2014 jasne špecifikuje, že energetické využívanie odpadu po procese separácie a recyklácie má prioritu pred skládkovaním. V závere položil otázku, či je udržateľné podporovať výrobu elektriny z biologicky rozložiteľného odpadu bez využitia tepla.

Riaditeľ spoločnosti ecorec Slovensko Juraj Číž priblížil možnosti zhodnocovania odpadov v cementárenskom priemysle na Slovensku. Ku špecifikám tohto priemyslu patrí i to, že je schopný vyžiť množstvo druhov odpadov, nielen komunálny odpad, ale aj kaly, emulzie, odpadové oleje a kaly z jeho recyklácie, odpady z recyklácie papiera, rozpúšťadlá, biomasa a mnoho ďalších. Spoločnosť ecorec sa sústraďuje najmä na prípravu tzv. tuhého alternatívneho paliva, „TAP-ky“. Toto palivo je možné zhodnotiť bezzbytkovo, takže aj zbytkový popol je zužitkovaný vo vyrobenom cemente.

Výrobný riaditeľ Mondi SCP Vladimír Krajčí informoval o moderných technológiách využitia odpadových produktov v spoločnosti Mondi SCP, a.s. Firma spotrebováva pri výrobe papiera veľké množstvo drevnej hmoty, avšak kôra zostáva ako „odpadový“ produkt, ktorý spoločnosť spaľuje v kôrovom kotly. Ďalšou odpadovou komoditou sú celulózo-papierenské kaly, ktoré vznikajú sedimentáciou odpadových vôd. Z ČOV zostávajú biokaly, ktoré až do roku 2014 kompostovali. Postupom času ic však nebolo kam umiestňovať. Využili preto kôrový kotol (98 MW) z 80. rokov, ktorý postupnými rekonštrukciami a modernizáciami prispôsobili na paľovanie biokalov. V ňom dokážu spáliť až 70 % vyprodukovaného biokalu.

Manažér úseku Rozvoj, investície a ekológia zo spoločnosti Žilinská teplárenská, a.s., Marcel Hrobárik, prezentoval pohľad na využitie odpadov i tzv. "neodpadov" z pohľadu výrobcov tepla. Predstavil ekologizačné opatrenia v Žilinskej teplárenskej. Pripomenul, že Európska komisia vyvíja tlak na dekarbonizáciu výroby.

Za týmto účelom tepláreň plánuje zakúpiť nový ekologický kotol. Zvažujú tiež diverzifikovať palivovú základňu, ktorá v súčasnosti spočíva najmä v hnedom uhlí a plyne. Žilinská teplárenská preto privítala novelu vyhlášky o kvalite palív, ktorá rozširuje možnosti vyžívania odpadových palív.

Jednou z možností, ktorou sa spoločnosť zaoberá, je splyňovanie tuhých alternatívnych palív z odpadov. K dispozícii majú tiež kaly z výroby papiera v žilinskom priemyselnom podniku. Z mixu odpadov by tak vznikol syntetický plyn.

Stiahnite si prezentácie panelistov diskusného fóra v PDF

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Odkladá sa to o ďalší rok. Taraba rozhodol o úprave odpadov pred skládkovaním

Odkladá sa to o ďalší rok. Taraba rozhodol o úprave odpadov pred skládkovaním

Ministerstvo zároveň chystá aj legislatívne zmeny.

Naše riešenie vyhovuje všetkým. Taraba uviedol novelu skládkovej vyhlášky (+ fact-checking)

Naše riešenie vyhovuje všetkým. Taraba uviedol novelu skládkovej vyhlášky (+ fact-checking)

Posun termínu o rok a zrušenie povinného testu GS21 privítali predstavitelia samosprávnych združení s poklonami.

Úprava odpadu, bioplyn aj biopalivá. Do odpadov poputujú ďalšie eurofondy

Úprava odpadu, bioplyn aj biopalivá. Do odpadov poputujú ďalšie eurofondy

Projekty neprispejú len k zlepšeniu nakladania s odpadmi, ale aj k čiastočnému riešeniu energetického deficitu, tvrdí envirorezort.