Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Annamária Tóthová: Odpad ako zdroj energie

Na diskusnom fóre EE CLUB „Odpad ako zdroj energie“, ktorý sa uskutočnil 4. februára v Bratislave, sa venovala Annamária Tóthová z advokátskej kancelárie Dvořák Hager & Partners, advokátska kancelária, s. r. o. všeobecnému pohľadu na problematiku odpadu ako zdroja paliva.

Annamária Tóthová: Odpad ako zdroj energie

Foto: PROPERTY&ENVIRONMENT s.r.o.

O odpade je známe, že má vyššiu energetickú hodnotu ako uhlie a je vhodný na spaľovanie. Podľa novely tzv. palivovej vyhlášky bude možné odpady využívať už aj ako palivo. Čo sa týka odpadov, ktoré obsahujú biomasu, z pohľadu obchodovania s emisnými kvótami sa považujú za CO2 neutrálne – takže sa nerieši, či pri spaľovaní vzniká CO2 alebo nie a či treba dokupovať kvóty alebo nie.

Čo sa týka prepravy, v prípade, že sa prepravujú odpady, vzťahujú sa na prepravcu rôzne predpisy. „Ak prepravujete odpad, ktorý nesplnil žiadne kritériá na stav konca odpadu, musíte prechádzať notifikačnými konaniami, podávať oznámenia na ministerstva,“ objasnila Tóthová.

Čo sa týka skladovania a skládkovania, ten, kto má odpad, ktorý je z paliva a dosiahol stav konca odpadu, čiže už je výrobkom, môže ho skladovať. V prípade, že je to naďalej odpad, sú ustanovené lehoty, dokedy ho musí nejaký spôsobom zhodnotiť alebo zneškodniť. Ak ho skladuje viac ako rok, stane sa skládkou, alebo – ak je ciľeom zhodnotenie – môže ho skladovať tri roky.

Tóthová vysvetlila rozdiel medzi odpadom a vedľajším produktom – „neodpadom“ a upozornila na § 57 ods. 5 zákona o odpadoch, podľa ktorého sa Slovenská republika rozhodla podporovať energetické zhodnocovanie obalov tak, že miera zhodnocovania a recyklácie obalov bude pravidelne ministerstvom upravovaná, aby zohľadnila podporu energetického zhodnocovania z ekonomických a environmentálnych dôvodov.

Annamária Tóthová upozornila aj na to, že podľa § 9 ods. 18 vyhlášky 228/2014 Z.z., ak ide o vývoz druhotných palív a ak príslušný orgán cieľovej krajiny považuje tieto paliva za odpad, na vývoz týchto palív sa vzťahuje nariadenie EÚ 1013/2006 o preprave odpadov. „Preto je potrebné, aby každý, kto chce vyvážať takýto „tovar“, zistil si vopred, ako je legislatívne upravený v konkrétnej členskej krajine,“ uzavrela Annamária Tóthová.

Pozrite si celú prezentáciu Annamárie Tóthovej

Stiahnite si prezentácie panelistov diskusného fóra EE CLUB v PDF

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V zákone o odpadoch je chyba. Prepis môže byť mätúci

V zákone o odpadoch je chyba. Prepis môže byť mätúci

/Aktualizované 5.12./ Slovo, ktoré je odlišné v schválenom pozmeňujúcom návrhu a v Zbierke zákonov, môže viesť k nejasnej interpretácii povinnosti upravovať odpad.

Kam so starými liekmi? Treba ich správne triediť, upozorňujú odborníci

Kam so starými liekmi? Treba ich správne triediť, upozorňujú odborníci

Staré a exspirované lieky nepatria do koša ani do kanalizácie. Ideálne miesto na odovzdanie je lekáreň. To však neplatí pre výživové doplnky.

Pokračujú zmätky. Ministerstvo mení pravidlá pre elektronické ohlásenia cez ISOH

Pokračujú zmätky. Ministerstvo mení pravidlá pre elektronické ohlásenia cez ISOH

Viacero otázok je stále nevyjasnených a čas sa kráti, upozorňujú experti. Elektronický formulár chce ministerstvo sprístupniť na testovanie 9. decembra.

X
X
X
X