NATUR-PACK

Bude zrušený Recyklačný fond?

Nová vláda plánuje vo svojich programových tézach zrušenie Recyklačného fondu. Fond tak po takmer desiatich rokoch existencie možno skončí. Povinne doň prispievajú viacerí výrobcovia a dovozcovia tovarov, z ktorých vzniká odpad - od elektroniky cez obaly až po automobily. Problematike sa venovala televízia TA3 v nedeľu 11. júla 2010.

Bude zrušený Recyklačný fond?
Poslanec NR SR László Solymos (Most-Híd) uviedol, že keďže vláda nemá možnosť kontroly finančných tokov, tak je zhoda medzi koaličnými partnermi v tom, že po prehodnotení finančných dopadov na obce a mestá by chceli fond zrušiť.

Vo viacerých oblastich funguje zhodnocovanie odpadov aj bez fondu. Mário Lelovský z Asociácie dovozcov audiovizuálnej techniky poznamenal, že dovozcovia od roku 2005 zabezpečovali recykláciu elektroodpadu bez akýchkošvek zásadných problémov, pričom tento systém funguje a plní všetky požadované európske limity.

Jozef Kozák, výkonný riaditeľ spoločnosti SEWA dodal, že povinné osoby bez Recyklečného fondu aj doteraz všetky povinnosti pre dovozcov a výrobcov, teda zber, prepravu a spracovanie elektroodpadu, pričom Recyklačný fond im v tom nebol nijako nápomocný.

Riaditeľ fondu Ján Líška uviedol, že fond má desať komodít a zameriava sa nielen na recykláciu, ale predovšetkým na triedený zber. Každá z týchto aktivít je podľa Líšku v rôznom štádiu rozpracovanosti a odporúča najskôr spracovať analýzu a na základe nej neskôr spraviť rozhodnutie. Líška vidí ďalšie opodstatnenie fondu v podpore obciam.


Diskusia(0)